Ważne
  Pszczyna: filar węzła nad DK 1 miał być rozebrany, a nadal...

  Pszczyna: filar węzła nad DK 1 miał być rozebrany, a nadal stoi

  J. Oreł, K. Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pszczyna: filar węzła nad DK 1 miał być rozebrany, a nadal stoi
  1/2
  przejdź do galerii

  ©ZDW Katowice

  Budowa północnej obwodnicy Pszczyny stanęła pod znakiem zapytania. Jeśli w ciągu kilku tygodni nie zostanie wyłoniona firma, która wykona poprawki na błędnie zaprojektowanym węźle obwodnicy, jego budowa zostanie wstrzymana.
  Przypomnijmy: wyburzyć trzeba jeden z już gotowych filarów pod wiadukt, a samą konstrukcję pszczyńskiego węzła wzmocnić. Okazało się bowiem, że firma projektująca węzeł popełniła błąd w obliczeniach dotyczący nośności obiektu. Projekt został już jednak poprawiony, teraz trzeba go jeszcze wcielić w życie.

  I tu pojawia się problem. Urzędnicy z Zarządu Dróg Wojewódzkich liczyli, że dodatkowe roboty na północnej obwodnicy Pszczyny wykona dotychczasowy wykonawca węzła - firma Mota Engil. Po czterech turach negocjacji strony jednak nie doszły do porozumienia. Spornym punktem jest cena, za jaką wykonawca robót może się podjąć poprawek.

  - Obecny wykonawca węzła obwodnicy żąda za wykonanie poprawek 1,75 mln zł. Nasz kosztorys inwestorski wynosi 1,2 mln zł - mówi Ryszard Pacer, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowciach.

  Więcej ZDW zapłacić nie może. - Musimy działać zgodnie z przepisami prawa - tłumaczy Pacer.

  Zbyt drogie poprawki


  Wykonawca poprawek taniej zrobić nie chce. - Kosztorys wykonania poprawek przez naszą firmę był najniższy, jaki mogliśmy przedstawić, został już obniżony do minimalnej możliwej kwoty - tłumaczy Katarzyna Dobrzańska-Junco, rzeczniczka Mota Engil. Kolejnych rozmów nie będzie.

  - Skoro cztery rundy negocjacji nie przyniosły efektu, wątpię, że coś da piąta i szósta - tłumaczy Pacer.

  Co będzie dalej z budową obwodnicy Pszczyny? - Albo wyłonimy wykonawcę w trybie przetargowym albo w innym trybie - mówi Pacer.

  Właśnie tzw. inny tryb jest analizowany przez prawników ZDW, bowiem procedura przetargowa najdłużej trwa, a co za tym idzie zmniejsza szanse na ukończenie inwestycji w terminie, czyli w październiku.

  ZDW wierzy jednak, że mimo wszystko budowa zostanie ukończona w tym roku. - Sądzę, że nawet jeśli trzeba będzie rozpisać przetarg, październikowy termin będzie możliwy. Mój optymizm wynika z tego, że sam węzeł mamy gotowy w 60 proc., a drogę w 40 proc. - wyjaśnia Pacer.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a mialo byc tak pieeknie..

   Pszczyniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

   Bez komentarza,jakos mnie to nie dziwi...przychodza mi na mysl slowa piosenki Cugowskiego '[...]forse wzial,potem zaczal pic,i z[...] wyszlo dno zero czyli nic'

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama