List do DZ: Ustawa śmieciowa 2013 - drożej, ale nie lepiej

  List do DZ: Ustawa śmieciowa 2013 - drożej, ale nie lepiej

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niemal codziennie na łamach DZ ktoś porusza temat nowego podejścia do gospodarki odpadami komunalnymi. Najczęściej, co zrozumiałe, narzekamy na ceny. Nikt specjalnie nie in-teresuje się zasadami bądź re-gulaminami w swoich gminach/ miastach, na podstawie których ta gospodarka będzie regulowana. Interesujemy się jedynie problemem w skali mikro.
  Zauważyłem, że w skali mak-ro - z pozycji administracji wo-jewódzkiej czy rządowej - nikt nie koordynuje tego procesu. Zo-baczmy, że ceny za wywóz są ba-rdzo podobne w poszczególnych samorządach. Ustalono je na li-chych podstawach i to jeszcze przed przetargiem, który ma wy-łonić operatora. Czy tutaj nie ma zagrożenia jakąś zmową cenową?

  Chodzi mi o to, że skoro w is-tocie dereguluje się ten rynek w kierunku swobody wyboru dostawcy przy takich samych celach, to ceny powinny być zróżnicowane, a nie bardzo podobne!
  Można też zauważyć, że potencjalni oferenci mogą już dziś wyliczyć, jakimi funduszami dane miasto czy gmina dysponuje. A skoro przetargi będą podlegać ustawie o zamówieniach publicznych, to kryterium podstawowym będzie cena. Możemy sobie sami wyobrazić, co będzie dalej.

  Czy w takiej sytuacji - słabe pod względem kapitałowym, organizacyjnym i marketingowym - spółki komunalne są w stanie konkurować z firmami mającymi znaczne zagraniczne kapitały spółek-matek, marketing, zarządzanie jakością oraz PR? Moim zdaniem, są skazane na porażkę, ponieważ ich teren działania to tylko jedna gmina czy miasto, a nie kilka lokalizacji, które pozwalają inaczej rozłożyć koszty funkcjonowania.

  Obawiam się, że może nie w tym roku, ale w przyszłym, będziemy świadkami tego, co swojego czasu działo się w Nea-polu, który utonął w śmieciach z powodu zmowy cenowej, przejęcia przez mafię camorrę organizacji całego procesu łącznie z wysypiskami. Czym się to skończyło - wszyscy wiemy.

  Koordynatora całości - nadal brak. Ustawa sama w sobie niewiele zdziała. Z punktu widzenia całej idei nowej gospodarki odpadami - uważam, że nic się nie zmieni, ponieważ ani gminy, ani operatorzy nie zbudują no-woczesnych spalarni, rekultywacji obecnych składowisk śmieci, nowych technologii re-cyklingu i nie wyedukują społeczeństwa. Niesmak pozostaje, ponieważ będziemy płacić więcej i więcej, a zmian nie dostrzeżemy. Śmieci typu AGD, opony, gruz będą wciąż wyrzucane do rowów czy lasów, ponieważ jest bliżej i wygodniej niż do punktu zbiorczego zorganizowanego na terenie gminy lub miasta.

  Kolejnym aspektem tego procederu jest brak odpowiednich służb, które mają tego pilnować i egzekucji prawa. W gminach najczęściej nie ma straży gminnych czy miejskich, nawet pos-terunku policji, a leśnicy nie są w stanie upilnować tak dużego terenu. Uważam, że skoro wprowadzamy nowe zasady gospodarowania, to powinniśmy zaostrzyć kary za nielegalny wywóz i konsekwentnie je egzekwować, dbając o ich nieuchronność - w przypadku złamania zasad.

  Fundowanie sobie takiego bałaganu skończy się jedynie korupcją, nielegalnymi wysypiskami, oligopolami dostawców na poziomie powiatów, a może nawet województw. Na początku będą niskie ceny (chociaż są wyższe niż dzisiejsze), ale po-tem będą one rosły, ponieważ będą rosły opłaty za składowanie na wysypiskach, koszty re-cyklingu oraz inne pochodne związane zapewne z nowymi wymogami środowiskowymi.

  Inne kraje w EU wprowadzając organizację odpadami ko-munalnymi niemal w całości zlikwidowały wysypiska i problem śmieci w każdym miejscu, w którym przybywają ludzie. Dlatego łatwiej im spełnić zaostrzone wymogi środowiskowe. Mają już infrastrukturę, której w Polsce nie ma.

  Chyba przyjdzie nam żyć w kolejnym absurdzie: miało być pięknie, a wyjdzie jak zwykle! Oprac. JJ
  Wojciech Kosiecki, Wyry

  *Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
  *Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
  *ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama