Fundacja Podaruj życie. Tutaj liczą się konkrety

  Fundacja Podaruj życie. Tutaj liczą się konkrety

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Fundacja Podaruj życie. Tutaj liczą się konkrety
  1/6
  przejdź do galerii
  Nazywam się Urszula Smok i jestem całkiem zdrowa - tak często przedstawia się szefowa Fundacji Urszuli Smok "Podaruj życie" i po chwili dodaje - Byłam chora na przewlekłą białaczkę szpikową. Ale gdy urodziłam się po raz drugi tzn. po przeszczepie szpiku, to zrozumiałam, że stało się to między innymi po to, aby innym dawać wsparcie, pomoc i zrozumienie, aby jasno i otwarcie mówić wszystkim: bądźmy razem w zdrowiu i chorobie. Jeśli uda się pomóc chociażby jednej osobie, to warto zadać sobie taki trud.
  Urszula Smok w życiu prywatnym nie epatuje przygodnych słuchaczy swymi opowieściami o chorobie, ma wizerunek osoby pogodnej, uśmiechniętej spełniającej się w życiu. Kochająca rodzina, grono przyjaciół i znajomych, aż wreszcie Fundacja - to rzeczy, które dają jej życiowy power. Jednak to, że wspomnienie choroby wraca jest rzeczą nieuniknioną. Kto lepiej niż ona potrafi wytłumaczyć osobie chorej, , że to co czuje - szok, przerażenie, bezradność - jest na początku rzeczą normalną. Jak w racjonalny sposób przekonać, że rak to nie wyrok, a białaczkę z sukcesami dziś się leczy, Że trzeba walczyć i z chorobą i "o siebie", że w tej walce nie jest się osamotnionym.

  Takich rozmów - trudnych, ale i pozytywnych - Urszula Smok w ciągu dwunastoletniego okresu istnienia Fundacji "przerabiała" setki razy. Są wizyty w Fundacji, są telefony, są maile z prośbą o pomoc. Nieraz jest to tylko i aż rozmowa, nieraz prosta informacja do jakiego lekarza się udać, podpowiedź gdzie można skonsultować wyniki badań czy wreszcie prośba o wsparcie finansowe lub założenie subkonta. Jak przyznaje Ula, wszystko to jest dla niej chwilami ciężkie i … bardzo inspirujące.

  LICZĄ SIĘ KONKRETY
  -Nie lubię zbędnych słów, okrągłych banałów, lubię konkrety. Każdego, kto zgłosi się do Fundacji chcę traktować indywidualnie i poświecić trochę uwagi i czasu. Za każdym przypadkiem stoi człowiek z konkretnymi problemami i emocjami, a ja mogę w jakimś tam stopniu pomóc i udzielić praktycznych podpowiedzi czy wskazówek. Na podstawie tych bezpośrednich kontaktów, wiem w jakim kierunku ma rozwijać się Fundacja, jak działać, do jakich drzwi skutecznie pukać o wsparcie np. materialne tak, aby do słusznej sprawy przekonywać przede wszystkim środowisko osób zdrowych, że "dając niewiele, dajesz życie", a wspólnie uratować możemy wielu.

  Chociaż lista podopiecznych Fundacji z każdym rokiem się wydłuża, to Urszula Smok o każdej porze dnia i nocy jest w stanie opowiedzieć o wszystkich osobach z tego rejestru. Najbardziej cieszy się z kontaktów, gdy przychodzą sami zainteresowani, a często w towarzystwie rodzin, aby powtórzyć za Ulą: jestem już zdrowy. Niestety szefowa Fundacji pamięta dokładnie też tych podopiecznych, którym nie udało się wygrać z chorobą. Te bolesne wspomnienia - Agnieszki, Ewy, Mikołajka, Waldka i wielu innych -na chwilę ściskają za serce, ale do dają też impuls i siłę do walki o kolejnych chorych.

  -Uratować nie da się wszystkich, takich cudów medycyna jeszcze nie zna. Zdarza się, że jesteśmy, podobnie jak lekarze, bezsilni wobec choroby, ale ja, moi współpracownicy, przyjaciele Fundacji, darczyńcy, sponsorzy i wszyscy ludzie dobrej woli skupieni wokół hasła fundacji "Podaruj życie" -chcemy walczyć o każdego pacjenta. Chcemy walczyć także o tych, co dziś są zdrowi, ale jutro los może splatać im nieprzyjemną niespodziankę, chcemy namawiać aby tak żyć, aby nie przeoczyć szansy na cieszenie się pełnią zdrowia, bo rak czy białaczka wcześnie wykryte, to szansa na pełne wyzdrowienie. To uratowanie kolejnych konkretnych ludzi. - wyjaśnia Ula Smok.

  FINANSOWO, NAUKOWO, RADOŚNIE
  Od 2004 roku, po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych, Fundacja jest uprawniona jako OPP do otrzymywania 1 proc. z podatku dochodowego. Jest to bardzo ważne, bo Fundacja utrzymuje się i pomaga swoim podopiecznym wyłącznie ze środków zgromadzonych od darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych. Wszelkie środki zostają w całości przeznaczone na działalność statutową Fundacji m.in. na refundację udokumentowanych kosztów leczenia chorych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej oraz badania typujące potencjalnych dawców szpiku kostnego.

  Fundacja prowadzi jedyny w Polsce południowej Rejestr Dawców Szpiku Kostnego współpracujący z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku - dotychczas zakwalifikowanych zostało ponad 1000 potencjalnych dawców, a potrzeby oczekujących na przeszczep szpiku są ogromne. Fundacja prowadzi tzw. subkonta dla ponad 40 podopiecznych, którzy mogą wykorzystać te środki na wspomaganie leczenia. W ubiegłym roku został uruchomiony program "Dbam o zdrowie". dzięki któremu Fundacja pomogła 30 chorym z całej Polski, znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji finansowej. Wsparcie polegało na przekazywaniu podopiecznym bonów na lekarstwa o wartości od 400 do 1000 zł. W tym roku Fundacja chce te działania kontynuować i jeszcze mocniej rozwijać działalność pomocową.

  Fundacja kojarzona jest w środowisku z organizacją wielu imprez. Co roku w Marszu Nadziei i Życia na krakowskim Rynku Głównym w barwnym pochodzie idzie i okazuje swoje wsparcie dla osób chorych na białaczkę i nowotwory kilkaset osób, w tym osoby chore i zdrowe wraz z rodzinami. Organizowane, w tym roku już po raz dziewiąty, Konferencje Krakowskie na stale wpisały się w kalendarz ważnych wydarzeń w świecie medycznym. To dzięki wysiłkom organizacyjnym Fundacji, liczne grono dzieci chorych na nowotwory lub białaczkę miało okazję spędzić w ramach "Wakacyjnego Wytchnienia" pięć niezapomnianych dni w Krakowie i okolicy, udowadniając, że można także w czasie lub już po chorobie, być aktywnym i spełniać swoje pasje.

  BĄDŹMY RAZEM W ZDROWIU I CHOROBIE
  Dając tak niewiele, dajemy życie - to hasło przyświeca od początku wszelkim poczynaniom Fundacji i dlatego jej założycielka Urszula Smok apeluje:

  "Bądźmy razem w chorobie i zdrowiu. Wiemy doskonale jak wielkie są potrzeby naszych podopiecznych i jak ważna, szczególnie w obecnym kryzysowym czasie- jest ludzka życzliwość i solidarność w chorobie. W imieniu naszych obecnych podopiecznych, jak i tych którym możemy pomoc w przyszłości, zwracamy się do Państwa o przekazanie 1 proc. swojego podatku. Jest to szlachetne i proste w działaniu - wystarczy tylko we właściwą rubrykę wpisać numer KRS - 0000047638, a nasze wspólne cele - Państwa i Fundacji - będą miały szansę się zrealizować.
  Z poważaniem Ula Smok"


  Więcej informacji na stronie: www.podarujzycie.org
  Fundacja Urszuli Smok "Podaruj Życie"
  podaruj 1% podatku - Podaruj Życie….
  KRS 00000 47638
  PKO-BP SA II O/Kraków 84 1020 2906 0000 1702 0085 9694


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama