Ważne
  Katowice: Street Art Festival startuje 19 kwietnia. Pierwszy...

  Katowice: Street Art Festival startuje 19 kwietnia. Pierwszy mural już powstaje! [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mural powstający w katowickim Załęzu
  1/6
  przejdź do galerii

  Mural powstający w katowickim Załęzu ©J. Przybytek

  Po dwóch edycjach festiwalu sztuki ulicznej, czyli Katowice Street Art. Festival, w stolicy aglomeracji pozostało 16 unikatowych murali. Po trzeciej edycji, która rozpoczyna się już 19 kwietnia, przybędzie nam jeszcze siedem wielkoformatowych malowideł. Jedno z nich powstaje już w Załężu przy ulicy Anioła 4. Tworzy tu ZBK Czajkowski zwany kiedyś Zbiokiem, który poprzez murale chce odkryć zakurzone piękno katowickich budynków. Na pierwszym namalował własną wizję kina Kosmos.
  Wizja jest mocno zbliżona do tego, jak Kosmos wyglądał w latach świetności i przed modernizacją. A mural Czajkowskiego, to swego rodzaju wspomnienie po tej modernistycznej budowli.

  - Robię obraz, który jest pewną opowieścią o architekturze modernistycznej Katowic, właśnie w tym mieście mamy jej najciekawsze przykład na skalę Polską. Mam okazję mieszkań w hotelu Katowice, więc te najfajniejsze jej przykłady mam pod nosem - opowiadał nam podczas przerwy w malowaniu w Załężu. W sumie Czajkowski będzie tworzył trzy murale w Katowicach, oprócz tego w Załężu, także w Szopienicach (ul. Obrońców Westerplatte) i przy ul. Szczecińskiej. W Szopienicach artysta planuje nawiązać do zburzonego Pałacu Ślubów z centrum Katowic.


  - Obrazy, które chce tu robić, to będzie hołd dla architektury i architektów, którzy tu działali - dopowiada Czajkowski.

  W sumie Katowice podczas festiwalu sztuki ulicznej będą w przedostatni tydzień kwietnia gościć artystów z Polski i za granicy. W tym twórców historii street artu, jak Brytyjczyk Daniel Sparkes czy Francuz Eltono. Ten pierwszy, jest twórcą projektów m.in. dla Nike, Sixpack, Redbull, czy Warp Records, jego prace były prezentowane w krajach Ameryki Północnej, Europy, po Australię, dla Katowic przygotował projekt odwołujący się do najważniejszych symboli miasta, zamaluje ścianę kamienicy w Bogucicach przy ulicy Markiefki 96.

  Z kolei Eltono, absolwenta sztuk pięknych na Uniwersytecie Saint-Denis w Paryżu oraz na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, będzie okazja spotkać przy ulicy Bednorza 43. Jego prace można oglądać m.in. w Limie, Tokio, czy Pekinie, a także Madrycie, Paryżu i Londynie. Tworzy rzeczy minimalistyczne, abstrakcyjne i oparte o geometryczne kształty.

  Przy ulicy Hetmańskiej 13 będzie malował Włoch, a dokładnie Roberto Ciredz, absolwent wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii. - Jego twórczość to abstrakcja powstała z inspiracji miejscem, w którym przyszło mu pracować. W jego pracach natura reprezentowana przez organiczne kształty i kolory subtelnie zderza się z tkanką miejską sprawiając wrażenie, że jest stałym elementem przestrzeni miasta - reklamuje artystę Instytucja Kultury Miasto Ogrodów, która organizuje Katowice Street Art. Festival.

  "Spójrz Mamo, teraz maluję mury legalnie" - tak napisał na murze jednego z miast Wielkiej Brytanii kolejny artysta zaproszony do Katowic - Mobstr. On z kolei bawi się słowem, w nawet jednym wyrazie potrafi zawrzeć treści dotyczące życia, sztuki, albo filozofii i w ten sposób, umieszczając je w przestrzeni miasta, komentuje rzeczywistość, kpiąc i z polityków i odbiorców swoich prac i samego streetartu.

  Kto jeszcze pomaluje Katowice? M.in. Hiszpan SpY, którego będzie można zobaczyć w Szopienicach przy Krakowskiej 148. Spośród polskich artystów zobaczymy, oprócz ZBK Czajkowskiego, jeszcze artystkę ze Śląska - MiszMasz.

  Ale Katowice Street Art Festival na muralach się nie kończy. W Katowicach staną także instalacje artystyczne. Przy Pocztowej 12 dojdzie nawet do artystycznego happeningu. Dwoje artystów Niklas Roy i Kati Hyyppa udostępnią przechodnią swoją malującą maszynę, dzięki systemowi dźwigni, każdy będzie mógł wziąć udział w malowaniu obrazu znajdującego się po… drugiej stronie szyby wystawowej. Brzmi tajemniczo? Warto przyjść i spróbować swoich sił, malowanie będzie się odbywało 21 kwietnia od godz. 19, kilka dni później - 27 - namalowane prace zostaną wystawione na aukcję.

  Z kolei Matylda Sałajewska przygotowała monumentalną instalację na fasadzie kamienicy przy ul. Mariackiej 10 "Skóra Falkora VOL.2" wspólnie z Szymonem Motylem - artystą zajmującym się realizacjami w przestrzeni miejskiej i malarstwem. Instalacja jest częścią Święta Zabytków Techniki Województwa Śląskiego Industriada.

  W ramach festiwalu powstaną też w mieście bilbordy, będą odbywały się warsztaty muzyczne - field recordingu z Marcinem Dymiterem (od 18 do 20 kwietnia), wystawy i koncerty. Na otwarcie festiwalu w katowickiej Hipnozie wystąpi Buraka Som Sistema DJ SET. W programie imprezy jest także piknik na hałdzie, pokazy filmowe oraz debata społeczna na temat roli sztuki w przestrzeni publicznej oraz wycieczka rowerowa śladami murali.

  Oficjalnie festiwal sztuki ulicznej w Katowicach rozpocznie się 19 kwietnia a zakończy 28 kwietnia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama