Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie sami zdecydują o kopalni cynku i ołowiu w gminie Łazy

Patryk Drabek
O losach potencjalnej kopalni cynku i ołowiu w gminie Łazy zdecydują w referendum sami mieszkańcy - zapowiedział podczas ostatniego spotkania w tej sprawie burmistrz Łaz, Maciej Kaczyński.

Remiza OSP wypełniła się po brzegi, chociaż to złe określenie, ponieważ tak naprawdę sala nie pomieściła wszystkich osób, które chciały wziąć udział w spotkaniu z przedstawicielami firmy Rathdowney (prowadzi ona odwierty m.in. na terenie gmin Zawiercie czy Ogrodzieniec - przyp. red.). Nie zabrakło transparentów, które miały zobrazować niechęć zarówno do firmy, jak i do ewentualnej kopalni, a burzliwa dyskusja trwała kilka godzin.

Przedstawiciele firmy Rathdowney podkreślali, że do budowy kopalni daleka droga i muszą do niej przekonać nie tylko mieszkańców, ale także samych siebie.

- Musimy też patrzeć na taką inwestycję od strony technicznej, środowiskowej i społecznej. Istotny jest również czynnik ekonomiczny, a to czy budowa kopalni będzie opłacalna, będziemy mogli stwierdzić dopiero w przyszłym roku - mówiła Barbara Chammas z firmy Rathdowney Polska. Przedstawiciele firmy tłumaczyli też mieszkańcom, że obecnie budowa kopalni nie przypomina inwestycji budowanych w minionym wieku. Przepisy regulują dziś każdy ruch inwestora.

Obecny na spotkaniu burmistrz Łaz Maciej Kaczyński zapowiedział, że mieszkańcy w sprawie kopalni wypowiedzą się podczas referendum.

Zapytaliśmy ekspertów, jakie są wady i zalety budowy kopalni rud cynku i ołowiu i jakie może być oddziaływanie na środowisko. Jak podkreśla rzeczniczka prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Jolanta Talarczyk, nie można porównywać historycznych aspektów działalności zakładów wydobywających rudy cynku i ołowiu z teraźniejszością. Dzisiejsze technologie mogą sprawić, że oddziaływanie zakładu górniczego nie będzie w ogóle odczuwalne lub będzie bardzo znikome.

- Nie możemy jednak tego teraz stwierdzić, i już na tym etapie rozpoznawania złoża odpowiedzieć mieszkańcom na pytanie, jakie będą oddziaływania. By się tego dowiedzieć, potrzebny jest nam projekt zagospodarowania złoża, a następnie ocena oddziaływania na środowisko, które powstaną dopiero, gdy zapadnie decyzja o budowie kopalni - zaznacza Jolanta Talarczyk.

- Należy również pamiętać o tym, że wyniki poszukiwań geologicznych to jedno, a obecne uwarunkowania i utrudnienia związane z zagospodarowaniem oraz zabudową na powierzchni tych terenów to drugie. Inwestor musi ocenić, czy eksploatacja złóż będzie mu się opłacała z ekonomicznego punktu widzenia. Musi uzgodnić warunki ewentualnej eksploatacji z władzami gminy - dodaje Jolanta Talarczyk.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera