Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startują Nocne Powtórki Maturalne. Chętnych na późną naukę nie brakowało

Katarzyna Domagała
Dla młodzieży szkolnej niebawem zacznie się czas egzaminów
Dla młodzieży szkolnej niebawem zacznie się czas egzaminów Paweł Relikowski
Dziś, czyli niecały miesiąc przed rozpoczęciem maturalnego maratonu (start 7 maja), rozpoczynają się Nocne Powtórki Maturalne. Akcja, która cieszy się ogromną popularnością, ma pomóc tegorocznym maturzystom w ugruntowaniu dotychczas zdobytej wiedzy. Z podpowiedzi - jak mówi nam Dominika Hofman, koordynatorka Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów, który prowadzi warsztaty - będą mogli skorzystać również uczniowie trzecich klas gimnazjum, którzy już w przyszły wtorek podejdą do egzaminu gimnazjalnego.

- Zmienił się sposób postrzegania świata, który obecnie jest bardzo intensywny, nasycony informacjami, bodźcami, czasem nawet przytłaczający - wyjaśnia pani Dominika, i jak dodaje, dlatego tak ważne jest, by współczesny system edukacji nadążał za nim. - To nowoczesne myślenie o edukacji przekłada się na projektowanie warsztatów w oparciu o cykl Kolba, w którym stosuje się, np. mapowanie myśli czy słowa klucze.

- Bardzo istotna jest też nauka w grupie poprzez zabawę, która jest tylko pretekstem do zainteresowania tematem i dalszej analizy problemu czy zagadnienia - uzupełnia.

Nowatorska akcja przypadła do gustu Iwonie Więcławek-Wardyniec, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Będzinie, która na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą. - Już sam pomysł pracy w grupie jest bardzo dobry dla młodych ludzi, a co do nauki wieczorami, to jeśli ktoś lepiej koncentruje się o tej porze dnia, to czemu miałby z nich nie skorzystać - dodaje.

Jej zdaniem nie wolno jednak przesadzać z "zarywaniem nocek". Dwa, trzy wieczory, jakie uczniowie poświęcą na naukę nie zaszkodzą, ale trzeba pamiętać, że tuż przed samą maturą powinni całkowicie odłożyć książki, obowiązkowo zamienić je na rower, rolki czy wyjście na spacer. - To czas, w którym maturzyści powinni skupić się na wypoczynku i unikaniu stresów - podkreśla pani psycholog.

Nocne Powtórki Maturalne odbędą się 16, 23 i 25 kwietnia od 18 do północy. Na wybrane przedmioty są jeszcze ostatnie wolne miejsca. Informacje i zapisy na maturzysta.us.edu.pl

Maraton wystartował już na dobre

Egzamin gimnazjalny: już w najbliższy wtorek rozpocznie się trzydniowy egzamin gimnazjalny. Potrwa od 23 do 25 kwietnia. W pierwszym dniu gimnazjaliści sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego, następnie z matematyki i na koniec z języka obcego. O tym, jak im poszło dowiedzą się 21 czerwca.

Egzamin maturalny: startuje 7 maja i potrwa do 28 maja. Tradycyjnie rozpocznie się od zmagań z językiem polskim na poziomie podstawowym. W pierwszym dniu szkolne mury odwiedzą ponownie maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać wiedzę o tańcu. Zaś w pierwszym tygodniu egzaminu dojrzałości zaplanowano również zmagania z matematyką, językiem angielskim oraz historią muzyki. Drugi tydzień matur będzie wyzwaniem dla uczniów, którzy zdecydowali się zdawać wiedzę o społeczeństwie, filozofię, chemię, geografię, języki mniejszości narodowych oraz biologię i historię.
Trzeci tydzień rozpocznie się testem z fizyki i astronomii, następnie maturzyści sprawdzą poziom wiedzy z języka łacińskiego i kultury antycznej. Zaplanowano też egzaminy z: języka niemieckiego, informatyki, historii sztuki, języka rosyjskiego oraz języka francuskiego. W ostatnie dwa dni sprawdzą się uczniowie, którzy wybrali język hiszpański oraz włoski.

To sposoby, które pomagają w nauce

Cykl Kolba: najważniejsze jest doświadczanie, które angażuje emocje. To pozwala wyciągnąć ciekawsze wnioski, lepiej je zapamiętać. Dopiero później teorię na ich temat może przedstawić nauczyciel, który podpowie też jej zastosowanie. Jak to wygląda w praktyce? Pod lupę bierzemy wiersz.

By przeanalizować go i lepiej zapamiętać, osoby wcielają się w postaci i rzeczy w nim występujące. Nikt nie wie, kim jest, na czole ma naklejoną karteczkę z nazwą. Musi tak trafnie zadawać pytania grupie, by po odpowiedziach "tak" lub "nie" zgadł, kim jest.

Mapa myśli: uczeń dostaje białą kartkę, na środku której pisze analizowane hasło. Wokół niego pojawiają się odnogi, które mają prowadzić do posegregowanych informacji o zagadnieniu. Taka forma zapisu daje możliwość, np. dopisania czegoś. Istotne, by na mapie pojawiały się kolory, symbole, które ułatwiają zapamiętywanie.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!