Ruda Śląska kupi zabytkową willę od Huty Pokój. Cena budynku...

  Ruda Śląska kupi zabytkową willę od Huty Pokój. Cena budynku to 2,5 mln złotych

  Zdjęcie autora materiału

  Michał Nowak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Willa Florianka
  1/4
  przejdź do galerii

  Willa Florianka ©UM Ruda Śląska

  Władze Rudy Śląskiej podjęły decyzję o przejęciu zabytkowej willi "Florianka" w Nowym Bytomiu. Obiekt zostanie kupiony za 2,5 mln zł od właściciela, czyli Huty Pokój.
  Na czwartkowej sesji rady miasta podjęto decyzję o zabezpieczeniu pieniędzy w budżecie na zakup willi "Florianka", zabytkowego budynku przy ul. Niedurnego. Willa została wybudowana w 1905 roku i pełniła dawniej funkcję mieszkania dyrektora huty. Miasto planuje stworzyć w budynku filię Miejskiej Biblioteki Publicznej.

  Huta Pokój od wielu miesiący próbowała sprzedać "Floriankę" za kwotę 2,5 mln zł netto. Zainteresowanych nie było, więc budynek prawdopodobnie wykupi miasto, choć o promocyjnej cenie można zapomnieć. Podczas sesji radni zabezpieczyli kwotę 2,5 mln zł w budżecie.

  - Uchwała rady miasta to pierwszy krok na drodze do realizacji transakcji. Kolejne to uzyskanie opinii Komisji Infrastruktury i Rozwoju Miasta Rady Miasta ze względu na kwotę przekraczającą 1 mln zł, a następnie wydanie przez prezydenta odpowiedniego zarządzenia – tłumaczy Iwona Frankowicz-Frank, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM.

  Na tym nie koniec, bo obok "Florianki" znajduje się inny zabytkowy budynek z początków XX w., który przez lata popadł w ruinę. Mowa o kamienicy przy ul. Niedurnego 75. Mieszkańcy od dawna apelują o przywrócenie budynku do właściwego stanu. Budynek ten również jest własnością Huty Pokój, ale huta nie ma w nim pełnych udziałów.

  - Ten budynek nie jest w całości własnością Huty Pokój, część należy do osoby fizycznej. Dlatego podjęcie decyzji zależy od porozumienia między Hutą Pokój, władzami miasta oraz współwłaścicielem budynku - mówił niedawno w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Jerzy Trzciński, rzecznik prasowy Huta Pokój S.A.

  Miasto chciałoby wyremontować budynek i urządzić w nim pałac ślubów. Jest to jednak dość odległa wizja. Huta posiada 78 proc. udziałów nieruchomości przy ul. Niedurnego 75. Miasto potrzebuje 500 tys. zł aby przejąć te udziały, a także musi przekonać właściciela prywatnego, aby sprzedał swoją część budynku. Żeby do transakcji w ogóle doszło, włodarze miasta muszą najpierw przekonać do swojego pomysłu rudzkich radnych.

  Przejęcie obu budynków przez miasto dałoby możliwość utworzenia ciągu usług publicznych wzdłuż ulicy Niedurnego. W jego skład wchodziłoby Miejskie Centrum Kultury, biblioteka i pałac ślubów, a także zlokalizowane w pobliżu budynki urzędu miejskiego.

  Dodajmy, że biblioteka i pałac ślubów to tylko wstępny pomysł za zagospodarowanie budynków. Miasto jest gotowe wysłuchać innych pomysłów na przeznaczenie tych obiektów.


  *Pod Wałbrzychem odkryto podziemne miasto. Złoty pociąg będzie wydobyty ZDJĘCIA
  *Nowy Supersam w Katowicach zaprasza na wielkie otwarcie
  *Uchodźcy z Syrii już na Śląsku. Rodziny mieszkają w Chorzowie
  *Tak się okrada w sklepie. Uważajcie na zakupach WIDEO Z MONITORINGU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama