Czcze deklaracje zamiast remontu dróg

  Czcze deklaracje zamiast remontu dróg

  Agnieszka Klich

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  A miało być tak pięknie. Była konferencja prasowa, a w lipcu ponad półtora roku temu prezydenci: Bytomia - Piotr Koj i Świętochłowic - Eugeniusz Moś podpisywali w blasku fleszy porozumienie ws. projektu "Modernizacja regionalnego systemu komunikacji Drogowej Trasy Średnicowej na terenie miast Bytomia i Świętochłowic".


  Plany były ambitne. Dotyczyły przebudowy ulic Łagiewnickiej i Świętochłowickiej w Bytomiu oraz Bytomskiej w Świętochłowicach. Oba miasta miały prowadzić inwestycję wspólnymi siłami. Miały, bo na razie efektów tej współpracy nie widać. Mało tego. Obie gminy co do inwestycji mają inne zdanie, a drogi są w skandalicznym stanie.

  - Jeżeli chcemy dostać się piechotą z Łagiewnik do centrum Bytomia, musimy iść torami tramwajowymi, jezdnią albo poboczem, bo nie ma chodnika - skarży się Sławomir Strawa z Bytomia Łagiewnik.


  Porozumienie zawarto, bo - zdaniem Romana Penkały, rzecznika Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach - w ten sposób łatwiej było uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej. Ale Unia pieniędzy nie dała. Dlaczego? Tu zdania obu instytucji są podzielone.

  - Projekt został wpisany na listę inwestycji kluczowych. Wniosek był wspólny, ale wiodącym miastem w przedsięwzięciu jest Bytom - tłumaczy Penkała. - Ubiegaliśmy się o pieniądze na przełomie 2007 i 2008 roku, kiedy były dzielone fundusze na lata 2007-2013.

  Bytomscy urzędnicy twierdzą zupełnie coś innego. - Do tej pory dokumentów nie złożono - mówi Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu i dodaje, że wniosek o dofinansowanie dopiero zostanie złożony. - Do 9 marca. Będziemy ubiegali się o fundusze unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - mówi rzeczniczka. - Wniosek będziemy składali sami. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację bytomskiej części - dodaje.

  W tegorocznym budżecie Bytomia na remont Świętochłowickiej i Łagiewnickiej zagwarantowano 20 mln zł. Prace mają się zakończyć w 2010 roku. Natomiast w Świętochłowicach roboty na ulicy Bytomskiej zostały odroczone. - W tym roku inwestycja nie została ujęta w planach. Mamy koncepcję, ale bez środków unijnych nie jesteśmy w stanie sfinansować inwestycji - mówi Penkała.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama