Walczą o pieniądze na budowę hali sportowej

  Walczą o pieniądze na budowę hali sportowej

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gmina Lelów jest jedyną w województwie śląskim, w której nie ma ani jednej sali gimnastycznej.
  Lekcje wychowania fizycznego we wszystkich pięciu szkołach w gminie odbywają się na korytarzach. Uczniowie w samym Lelowie mają wuef jeszcze w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury.
  Dzieci mogą tylko wykonywać proste ćwiczenia gimnastyczne, ewentualnie mają zajęcia z rytmiki. Z gier pozostaje tylko tenis stołowy.

  - W październiku ubiegłego roku, podczas uroczystego otwarcia kompleksu boisk w Konopiskach, w ramach rządowego programu Orlik, spytałem ministra sportu Mirosława Drzewieckiego, czy możemy liczyć na pomoc w wybudowaniu hali sportowej - mówi wójt Lelowa, Jerzy Szydłowski. - Usłyszałem tylko: pomyślimy.

  Gmina złożyła wniosek o dotację na budowę hali na konkurs ogłoszony przez urząd marszałkowski. Przeszedł przez pierwszy etap selekcji. I utknął.

  Urząd marszałkowski może dofinansować inwestycję do 85 procent jej wartości. Gmina ma przygotowany projekt hali, pozwolenia na budowę i zaplanowane w budżecie pieniądze na inwestycję, czyli 15 procent jej kosztów.

  Hala ma kosztować w sumie 5 mln złotych. Jest to projekt na miarę potrzeb gminy.

  Obiekt ma zostać wybudowana przy gimnazjum w Lelowie. To jest szkoła mieszcząca się w nowoczesnym budynku. Na zajęcia wychowania fizycznego dzieci z innych miejscowości gminy byłby dowożone gimbusami. Gmina ma bardzo dobrze zorganizowany dowóz uczniów do gimnazjum.
  Lelów szuka sojuszników w walce o halę sportową. Pomoc obiecali parlamentarzyści z regionu częstochowskiego. Ale pieniądze dzieli urząd marszałkowski. Lelów jest zbyt mały, żeby wygrać w konkurencji z Gliwicami, Częstochową czy Stadionem Śląskim.

  Lelowianie przedstawiają jeszcze jeden argument na rzecz dofinansowania ich inwestycji. Hala byłaby naturalnym zapleczem dla Orlika. - Orliki muszą mieć zaplecze socjalne, szatnie - mówi wójt Szydłowski. - To wszystko będzie przy hali, więc wystarczy wybudować tylko boiska.

  Program Orlik dla takiej gminy jak Lelów też nie jest tani. Kompleks boisk kosztuje 1 milion 400 tysięcy złotych, ale gmina musi mieć 30 procent wkładu własnego. Gdyby była hala, można policzyć te 30 procent jako jej zaplecze socjalne, które byłoby wykorzystywane na potrzeby Orlika. I już jest wkład własny w budowę kompleksu boisk w ramach rządowego programu. Można pogodzić jedno z drugim. Gmina miałaby dwa obiekty sportowe z prawdziwego zdarzenia.

  Ale Lelów walczy przede wszystkim o halę sportową, bo ta byłaby wykorzystywana przez cały rok, a Orlik tylko sezonowo.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama