Czekamy na wyniki kontroli

  Czekamy na wyniki kontroli

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wychowankami domu dziecka w Orzeszu, które na naszych łamach opowiedziały swoje tragiczne historie, zainteresował się także Rzecznik Praw Obywatelskich. Dr Janusz Kochanowski poprosił wojewodę śląskiego o szczegółowe informacje na temat kontroli odbywającej się w placówce.
  Tydzień temu opisaliśmy historię Eweliny, która miała dość poniżania, więc targnęła się na życie. Opowiedzieliśmy o Sylwii, która poroniła zagrożona wyrzuceniem na bruk w osiemnaste urodziny.

  Molestowana przez starszych kolegów Zosia usłyszała, że sama jest sobie winna. 10- i 11-letni bracia za "pyskowanie" wychowawcy zostali zamknięci w piwnicy. Z okien w pokojach dzieci usunięto klamki, by nie uciekały. Na porządku dziennym było szarpanie wychowanków i ubliżanie im.

  Dyrektor domu dziecka, Agnieszka Kuchny, ubolewała, że przegapiła kilka ważnych spraw. Potwierdziła niektóre z rzeczy, o których opowiedzieli nam jej wychowankowie. Zaprzeczała jednak przemocy w ośrodku i brakowi właściwej opieki. My jednak jesteśmy w posiadaniu nagrań, na których widać, jak jeden z wychowawców szarpie nastoletniego chłopca.

  W ośrodku przebywa 30 dzieci w wieku od 5 do 19 lat. Wiele z nich jest w pewnym stopniu zdemoralizowanych. Zostali zabrani z domów, w których panowały alkohol i przemoc. Obiecano im pomoc, ale słowa nie dotrzymano.

  W domu dziecka w Orzeszu zaraz po naszym tekście pojawiły się kontrole z różnych instytucji. W tym z Centrum Pomocy Rodzinie w Łaziskach Górnych i ze starostwa powiatowego w Mikołowie. Placówkę odwiedzili także kontrolerzy wysłani przez wojewodę śląskiego.

  - Ta kontrola jest kompleksowa. Rozmowy i wizja na miejscu się zakończyły. Teraz urzędnicy sprawdzają dokumentację. Czekamy na protokół kontroli - mówi Marta Malik, rzecznik wojewody.
  W sprawę zaangażowała się też posłanka PO Danuta Pietraszewska. W marcu do Sejmu ma trafić rządowy projekt ustawy, którego efektem będzie stopniowa likwidacja domów dziecka. Sieroty i dzieci odebrane opiekunom będą trafiały do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a to ciekawe

   realistka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze, ciekawe gdzie znajdą państwo "samobójców" na tą misję. Trzeba wspomnieć, że większość dzieci przebywających w tego typu placówkach było już w rodzinach...rozwiń całość

   rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze, ciekawe gdzie znajdą państwo "samobójców" na tą misję. Trzeba wspomnieć, że większość dzieci przebywających w tego typu placówkach było już w rodzinach zastępczych i wykończyło je!!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama