Film dokumentalny o Ślązaku, który zdobył świat

  Film dokumentalny o Ślązaku, który zdobył świat

  Regina Gowarzewska - Griessgraber

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W sobotę mija 11. rocznica śmierci wybitnego dyrygenta prof. Karola Stryji, a już w czwartek w katowickim Centrum Sztuki Filmowej odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego o nim.
  - To był człowiek, który mało mówił o sobie. Muzyka była dla niego wartością nadrzędną. Starałam się dotrzeć do niezwykłej intensywności jego życia - opowiada Violetta Rotter-Kozera, reżyserka i autorka scenariusz. Producentem filmu jest Filharmonia Śląska przy udziale Instytucji Filmowej "Silesia Film" i katowickiego oddziału TVP. Autorem zdjęć jest Marek Uhma.

  Prof. Karol Stryja pochodził z Cieszyna, urodził się w 1915 roku.
  Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Zaznaczył swoją artystyczną obecność niemal we wszystkich ważniejszych placówkach kulturalnych Śląska. Po studiach rozpoczął pracę w Filharmonii Śląskiej. Spędził tam 45 lat, z czego 37 jako jej dyrektor. Jako dyrygent występował w całej Europie oraz w Ameryce i Azji. Przez 16 lat był dyrektorem dwóch filharmonii, odległych od siebie o 1500 km.

  Druga znajdowała się w duńskim mieście Odense, gdzie m.in. stworzył Konkurs Skrzypcowy im. Nielsena. W Katowicach zaś powołał do życia Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Zajmował się również pracą pedagogiczną.

  Śląscy filmowcy wyruszyli tropem wybitnego dyrygenta. Przejechali 11 tys. km. Odwiedzili: Danię, Austrię, Włochy, Wielką Brytanię i Francję. Wszędzie spoty-kali się z jego współpracownikami i ludźmi mu bliskimi. Tak powstał portret jednego z pierwszych polskich powojennych muzyków, który wyruszył ze Śląska na podbój scen i estrad świata.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama