Przebudowa rynku to sprawdzian dla mieszkańców

  Przebudowa rynku to sprawdzian dla mieszkańców

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Koparki, dźwigi, ciężkie samochody - pełną parą ruszyła przebudowa siewierskiego rynku. Zgodnie z harmonogramem rozpoczęto ją od strony północno-zachodniej. Prace mają potrwać do końca roku.
  - Największe prace trwają obecnie na terenie między remizą a restauracją "Zamkowa". Zrywane są chodniki, bo będzie tam nawierzchnia z płyt granitowych. W dalszej kolejności wymienione zostaną studzienki kanalizacyjne - mówi Grzegorz Podlejski, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Siewierzu.

  Praca wre, są powody do zadowolenia, ale są też uciążliwości. W związku z rozpoczęciem przebudowy, na czas trwania robót zmieniona została organizacja ruchu.

  Ruch na drodze od zjazdu z DK 78 w kierunku ulicy Piłsudskiego z jednokierunkowego został zmieniony na dwukierunkowy. Droga na odcinku restauracja "Zamkowa" - remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, została zamknięta. Droga na odcinku Bank Śląski - sklep Biedronka pozostała jednokierunkową, ale wjazd na nią jest możliwy tylko przez ulicę Bytomską i Długosza. Gazony na kwiaty na parkingu zostały przesunięte, by można było zorganizować miejsca postojowe dla autobusów. Tam obowiązuje całkowity zakaz parkowania innych pojazdów.

  - Fakt, przedostanie się przez rynek to koszmar. I dla kierowców, i dla przechodniów. Ale wiemy po co to wszystko i jakoś staramy sobie z tym radzić. Ważne, aby prace zostały wykonane jak najszybciej - mówi Aleksander Frączek z Siewierza.

  Zmiany w pierwszym etapie obejmą także zieleń, posadzone zostaną nowe drzewa. Na płycie rynku mają się znaleźć parkingi. W kolejnym etapie zaplanowano m.in. fontannę w formie przenikających się okrągłych basenów z artystycznymi akcentami rzeźbiarskimi. Jakimi? Tu o pomoc urzędnicy poprosili mieszkańców, którzy mogli wziąć udział w internetowej ankiecie.

  - Z dwóch propozycji, świętego Floriana i panien siewierskich z piosenki "Od Siewierza jechał wóz", ta druga spotkała się z największym poparciem. Mamy już wstępny projekt. Siewierskie panny będą miały około 40 centymetrów wysokości - wyjaśnia Grzegorz Podlejski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama