Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sięgając do e-portmonetki można zapłacić za masaż

Barbara Kubica
Mieszkańcy chwalą sobie pomysł, by za pomocą e-karty płacić za korzystanie z miejskich atrakcji
Mieszkańcy chwalą sobie pomysł, by za pomocą e-karty płacić za korzystanie z miejskich atrakcji fot. Agnieszka Materna
Za wstęp na basen, saunę, siłownię, a nawet wynajęcie hali sportowej w Rybniku nie trzeba już płacić gotówką, ale można to zrobić za pomocą elektronicznej karty miejskiej.

W mieście, które jako pierwsze w Polsce wprowadziło nowoczesny system e-kart, ruszyła kolejna usługa, czyli elektroniczna portmonetka. Co to takiego?

- Rybniczanie, którzy korzystają z imiennej karty na przejazd autobusami, teraz mogą dzięki niej płacić za wiele atrakcji proponowanych przez jednostki miejskie - tłumaczy Krzysztof Jaroch, rzecznik rybnickiego urzędu miasta.

To pierwsza taka inicjatywa na Śląsku. Do wprowadzenia podobnej usługi przymierza się Częstochowa. Na razie elektroniczną kartą miejską można płacić pod Jasną Górą tylko za bilety autobusowe. Tak jeszcze do niedawna było też w Rybniku. Teraz oferta usług za które można płacić nie wyjmując nawet gotówki z portfela, została znacznie poszerzona.

- Procedura uruchomienia usługi elektronicznej portmonetki jest bardzo prosta. Osoba, która chce z niej korzystać, musi podpisać umowę z miastem. Jeśli posiada imienną e-kartę, czyli taką ze swoim zdjęciem, pisze tylko wniosek o udostępnienie nowej usługi, doładowuje kartę za minimum 20 złotych na początek i już po 14 dniach może ze swojej e-portmonetki do woli korzystać - wyjaśnia Jaroch.

Jej posiadacze mogą w prosty sposób zapłacić za bilet postojowy na jednym z miejskich parkingów, uiścić opłatę targową albo kupić karnet na saunę, pływalnię, które są własnością Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Można też dzięki niej pokryć koszty uczestnictwa w zajęciach gimnastycznych. Wszystkie te miejsca zostały wyposażone w specjalne czytniki, przeznaczone do szybkiej obsługi e-karty. Takie same czytniki kart zostały zainstalowane także w 19 parkometrach oraz w 7 przenośnych urządzeniach dla inkasentów na targowiskach.

- Płaci się tak samo jak gotówką. Nasz pracownik wyszukuje w komputerze usługę, z której skorzystać chce klient i ściąga należność z karty. Czekamy na pierwszych klientów, którzy zechcą tak zapłacić- mówi Arkadiusz Skowron, dyrektor ośrodka Bushido.

Rybniczanie, którzy zdążyli się już przyzwyczaić do korzystania z e-karty w autobusach, chwalą nowy pomysł.

- Zamiast dawać synkowi 10 złotych na basen, doładuję mu kartę. Będę przynajmniej miała pewność, że rzeczywiście poszedł popływać, a nie np. wydał na słodycze - mówi Aleksandra Nowik. - Ta usługa przyda się na pewno na miejskich parkingach, bo nie zawsze mam w kieszeni drobne - dodaje jej mąż, Zbigniew.

Usługa e-portmonetki realizowana jest w ramach projektu "Rybnicka Elektroniczna Karta Miejska i publiczne punkty dostępu do internetu", który ruszył w 2006 roku. Cały system kosztował ponad 5,3 miliona złotych. W pierwszej kolejności, z dnia na dzień, wycofano z użytku papierowe bilety na autobusy komunikacji miejskiej. Na e-portmonetki trzeba było poczekaćaż do teraz, gdyż urzędnicy musieli poradzić sobie z całym programem logistycznie. - Czyli podłączyć jednostki miejskie do systemu i wyposażyćje w czytniki e-kart - mówi Krzysztof Jaroch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!