Kłobuck: Pomnik Jana Długosza stanął na Rynku

Kłobuck: Pomnik Jana Długosza stanął na Rynku

Bartłomiej Romanek

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Kłobuck: Pomnik Jana Długosza stanął na Rynku

©Bartłomiej Romanek

Wczoraj na zakończenie Dni Długoszowskich na Rynku w Kłobucku uroczyście odsłonięto pomnik Jana Długosza, słynnego polskiego kronikarza.
Kłobuck: Pomnik Jana Długosza stanął na Rynku

©Bartłomiej Romanek

Wyjątkową oprawę miały tegoroczne Dni Długoszowskiej w Kłobucku. Na ich zakończenie na Rynku uroczyście odsłonięto pierwszy w Polsce i jedyny na świecie pomnik Jana Długosza autorstwa słynnego częstochowskiego rzeźbiarza, Jerzego Kędziory.

Kłobucczanie od lat, głównie za sprawą Stowarzyszenia Wieniawa dba o podtrzymywanie pamięci o najbardziej znanym polskim kronikarzu, mimo że od lat trwają dyskusje naukowców na temat roli, jaką odegrał Jan Długosza dla historii Kłobucka.


Faktem bezsprzecznym jest to, że Jan Długosz był aż przez czternaście lat proboszczem kościoła św. Marcina w Kłobucku. W tym czasie proboszczowie, będący księżmi świeckimi nie rezydowali w parafiach, gdyż pełnili liczne funkcje przy dworze królewskim lub biskupim. To wywołuje spekulacje na temat tego, czy Jan Długosz kiedykolwiek był w Kłobucku. Jednak zdaniem większości historyków to, że kronikarz w mieście nie bywał, nie świadczy o tym, iż się jego losem nie interesował. Przeciwnie, to jego decyzje wywarły wielki wpływ na rozwój Kłobucka.

Dlatego w roku Jana Długosza (w tym roku mija 600-lecie jego urodzin) kłobucczanie zadbali o to, żeby godnie uczcić swojego proboszcza. Trzy lata temu zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Długosza, którego celem było postawienie na kłobuckim Rynku pierwszego pełnopostaciowego pomnika kronikarza w Polsce. Starania komitetu wsparli wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki z całej Polski. Na wykonawcę wybrano Jerzego „Jotkę” Kędziorę, artystę z Częstochowy, który jest znany na całym świecie z balansujących rzeźb. Kędziora wykonał naturalnej wielkości model, z którego powstała forma do odlewu z brązu. Pomnik zamontowano na specjalnym postumencie.

Wielomiesięczne wysiłki związane ze zbiórką pieniędzy na budowę pomnika zostały zakończone pełnym sukcesem. Wczoraj uroczyście odsłonięto pomnik Jana Długosza w obecności znakomitych gości.- Pomnik nie jest ukończony - mówi Andrzej Sękiewicz, prezes Stowarzyszenia Wie-niawa i przewodniczący Komitetu. - O ile sama bryła jest już gotowa, tak wciąż nie ma pod pomnikiem tablicy, bo nie jest łatwo wybrać najlepszą formę, aby uhonorować takiego człowieka. Apeluję do władz miasta i powiatu, aby wspólnie dbały o pomnik.

Jerzy Zakrzewski, burmistrz Kłobucka zdradził, że pomnik zostanie przekazany miastu, co umożliwi władzom opiekę nad nim. Specjalną tablicę ufunduje miasto, a zostanie ona umieszczona na pomniku prawdopodobnie podczas przyszłorocznych Dni Długoszowskich.

Pomnik ledwo odsłonięto, a już obrósł pierwszą legendą. Jan Długosz ma przypięty do pasa mieszek. Podobno jego dotknięcie ma zapewnić osobie bogactwo i dobrobyt.

- Nareszcie mamy Jana Długosza - cieszyła się jedna z mieszkanek miasta. Kłobucczanie licznie stawili się na Rynku, aby obejrzeć nowy pomnik. Podchodzili do niego, aby przyjrzeć się mu z bliska i chętnie fotografowali.


*Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
*Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
*Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
*Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

DZ poleca

Własne mieszkanie za 40 zł? Teraz to możliwe!

Własne mieszkanie za 40 zł? Teraz to możliwe!

Nowe Tipo. Fiat wyprzedał większość egzemplarzy

Nowe Tipo. Fiat wyprzedał większość egzemplarzy

Rodzina 500 + Wzory wniosków o wypłatę 500 zł na dziecko POBIERZ

Rodzina 500 + Wzory wniosków o wypłatę 500 zł na dziecko POBIERZ