Wojewoda śląski zaskarży budżety obywatelskie w całym...

  Wojewoda śląski zaskarży budżety obywatelskie w całym województwie?

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wojewoda śląski zaskarży budżety obywatelskie w całym województwie?
  Nadzór prawny wojewody śląskiego zaczyna przyglądać się uchwałom dotyczącym budżetów obywatelskich w miastach naszego regionu. Prawnikom nie podobają się bowiem zapisy, które pozwalają głosować tylko określonej grupie wiekowej mieszkańców. Zdaniem wojewody, dzieci też mogą wyrażać swoją opinię i nie wolno ich dyskryminować.
  Wojewoda śląski zaskarży budżety obywatelskie w całym województwie?
  Jednym z pierwszych postanowień nadzoru była decyzja o usunięciu cezury wiekowej z jaworznickiej uchwały o budżecie obywatelskim. Dlatego teraz, w trwającym właśnie głosowaniu w Jaworznie, swój głos może oddać każdy. Złośliwi twierdzą nawet, że w tym mieście mają prawo głosować nawet noworodki.

  - Początkowa cezura wiekowa dla osób upoważnionych do głosowania w Jaworznickim Budżecie Obywatelskim została ustalona na 15 lat wzwyż. Ale nadzór prawny wojewody śląskiego zakwestionował ten zapis, dlatego byliśmy zmuszeni usunąć go z tekstu uchwały o JBO 2016 - tłumaczy Marta Wiecheć z jaworznickiego Urzędu Miejskiego.

  Krzysztof Nowak, dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, podkreśla, że zapis nt. cezury wiekowej dotyczącej udziału w konsultacjach w ramach budżetów obywatelskich dotyczy nie tylko Jaworzna. Podobne stanowisko zajął nadzór prawny wojewody w przypadku uchwał o zasadach i trybie przeprowadzania konsultacji w Piekarach Śląskich, Czeladzi i Jaworza. Ten pogląd prawny podzielają również sądy administracyjne.

  - W polskim prawie nie ma bowiem czegoś takiego jak ograniczanie wieku osób, które mogą brać udział w konsultacjach społecznych. To jest niezgodne z ustawą - tłumaczy Krzysztof Nowak. - Konsultacje przeprowadza się z mieszkańcami danej gminy, a nie tylko z osobami na stałe zameldowanymi na terenie gminy czy pełnoletnimi - podkreśla.

  Zaznacza, że popularne ostatnio budżety obywatelskie w polskich miejscowościach to nie wiążące referenda, ale tylko i wyłącznie zwykłe konsultacje, prowadzone przez władzę z mieszkańcami danej gminy.

  - W procedurze konsultacji, np. w sprawie budżetu obywatelskiego, mieszkańcy wyrażają jedynie swoją opinię, sugerują włodarzom, na co przeznaczyć określoną kwotę pieniędzy i, co pragnę podkreślić z całą mocą, wyniki takiego "głosowania" w budżecie obywatelskim nie są wiążące dla władz samorządowych, chyba że same przyjmą takie rozwiązanie - zaznacza prawnik.

  To znaczy, że w konsultacjach w Jaworznie mogą brać udział także najmłodsi mieszkańcy miasta. Ale jaworzniccy urzędnicy apelują do jaworznian o zdrowy rozsądek.

  - Prosimy, aby do głosowania przychodzili mieszkańcy w wieku, w którym potrafią już dokonać świadomego wyboru - apeluje Marta Wiecheć.


  *Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
  *Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
  *Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
  *Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ściema P0

   Obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Budżety obywatelskie lansuje PO skopiowane zresztą z Ameryki POłudniowej!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama