11 minut Jerzego Skolimowskiego powalczy w tym roku o Oscara

  11 minut Jerzego Skolimowskiego powalczy w tym roku o Oscara

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  11 minut Jerzego Skolimowskiego powalczy w tym roku o Oscara
  1/6
  przejdź do galerii

  11 minut Jerzego Skolimowskiego powalczy w tym roku o Oscara ©ARC 11 minut

  Wiadomo już który polski film powalczy o nominację do Oscara. To "11 minut" Jerzego Skolimowskiego. Informację o tym przekazał Polski Instytut Sztuki Filmowej.
  11 minut w ostatnim czasie był pokazywany na festiwalach w Wenecji oraz w Gdyni. W Wenecji film zebrał dobre recenzje. Został również dobrze przyjety w czasie fesiwalu w Gdyni. Dziś Polski Instytut Sztuki Filmowej poinformował o tym, że film w reżyserii Jerzego Skolimowskiego będzie walczył o nominację do Oscara 2016.

  - Wybraliśmy film jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych polskich reżyserów.
  Jego osoba i twórczość są dobrze znane i cenione na rynku amerykańskim. "11 minut" to film uniwersalny, zrealizowany dynamicznym językiem filmowym, portretujący chaos, kakofonię i pustkę współczesnego świata. Film był nominowany do Złotego Lwa na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, otrzymał także Nagrodę Specjalną Jury na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni – uzasadniał wybór Komisji Paweł Pawlikowski. Poza nim, o polskim kandydacie decydowali m.in. Agnieszka Odorowicz, Ewa Puszczyńska i Grażyna Torbicka.

  „11 minut” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego to polski kandydat do Oscara. Obraz na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni zdobył Nagrodę Specjalną. Był także nominowany do Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W rolach głównych wystąpili m.in. Paulina Chapko, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Wojciech Mecwaldowski, Beata Tyszkiewicz i Agata Buzek. Jak swoje szanse na Oscara ocenia Jerzy Skolimowski?
  - To długa droga, żmudna i bardzo trudna. Jeszcze się w historii Oscarów nie zdarzyło, żeby dwa razy z rzędu ten sam kraj zdobył nagrodę za film obcojęzyczny. Będzie trudno ale zawalczymy - powiedział reżyser. „11 minut” trafi na ekrany polskich kin 23 października.
  Państwowy Instytut Sztuki Filmowej poinformował w specjalnym komunikacie, że Komisja Oscarowa nie brała pod uwagę filmów "Body/Ciało" w reż. Małgorzaty Szumowskiej i "Obywatel" w reż. Jerzego Stuhra, które decyzją producentów zostały wycofane w tym roku z ubiegania się o nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

  Fabuła filmu to tytułowe 11 minut z życia różnych postaci przedstawione w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich losy połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu.

  eżyserem i scenarzystą obrazu jest Jerzy Skolimowski. Autorem zdjęć jest Mikołaj Łebkowski. W filmie wystąpili m.in. Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Wojciech Mecwaldowski, Agata Buzek, Jan Nowicki, Piotr Głowacki, Richard Dormer i Ifi Ude.

  STREFA EKRANU jest również na Facebooku


  *Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
  *Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
  *Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
  *Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama