Pamiątki przeszłości pilnie poszukiwane

  Pamiątki przeszłości pilnie poszukiwane

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Członkowie Inicjatywy Brama Cukermana, opiekunowie żydowskiego Domu Modlitwy przy alei Kołłątaja, rozpoczęli kolejny projekt. Po pierwszej akcji - "Hurtownia manufaktury", podczas której na murach domów w Będzinie powiesili stylizowane szyldy informujące o tym, co mieściło się tam przed laty, tym razem chcą przypomnieć dawnych mieszkańców.
  Projekt nosi nazwę "Świadkowie historii: Będzin ". Chodzi o to, by zebrać informacje, wspomnienia, pamiątki, dokumenty, zdjęcia i wycinki z gazet czyli ślady przeszłości, a następnie je opublikować.

  - Chcemy nawiązać współpracę z mieszkańcami Będzina, którzy mogą udzielić nam informacji na temat przeszłości miasta. Szczególnie interesuje nas okres przedwojenny, ale także wojenny i powojenny - informuje Karolina Jakoweńko z Inicjatywy. Projekt powstaje we współpracy z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie. Publikacja będzie wydana w dwóch językach, polskim i angielskim.

  W pierwszym etapie projektu będą zbierane i spisywane materiały archiwalne. Zajmie się tym grupa licealistów. Następnie historyk Grzegorz Onyszko (członek Inicjatywy) przez kilku miesięcy będzie prowadził badania nad źródłami historycznymi: archiwami, wycinkami z gazet, mapami i publikacjami. W kolejnej części powstanie strona internetowa z nagraniami wideo i dźwiękowymi oraz książka. Ale to nie wszystko.

  - Cieszymy się, bo jesteśmy coraz bliżej wpisu do rejestru zabytków województwa śląskiego dawnego Domu Modlitwy Cukermana. Już w lutym obiekt stanie się zabytkiem ruchomym. Następnym krokiem będzie ubieganie się Fundacji Brama Cukermana o pieniądze na dofinansowanie prac renowacyjnych - mówi Karolina.

  Na początek trzeba zabezpieczyć przed niszczeniem polichromie. Osoby, które pamiętają ludzi, wydarzenia, miejsca z przeszłości, zasługujące na uwagę i chciałyby włączyć się do akcji mogą skontaktować się z Karoliną Jakoweńko ( tel. 511 016 322) lub Jakubem Lubomskim (tel. 607 092 488), e-mail bramacukermana@gmail.com

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama