Ważne
  Tony śmieci gniją w Sławkowie. "Smród jest taki, że czasami...

  Tony śmieci gniją w Sławkowie. "Smród jest taki, że czasami nie da się wyjść z domu" WIDEO

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jedno z trzech nowych składowisk śmieci, odkrytych przez policjantów ze Sławkowa we wtorek. Na zdjęciu burmistrz Sławkowa, Rafał Adamczyk, wraz z pracownikiem
  1/4
  przejdź do galerii

  Jedno z trzech nowych składowisk śmieci, odkrytych przez policjantów ze Sławkowa we wtorek. Na zdjęciu burmistrz Sławkowa, Rafał Adamczyk, wraz z pracownikiem ratusza ©dz24@dz.com.pl

  Miasto Sławków wciąż ma poważny problem z górą śmierdzących odpadów. Na terenie dzierżawionym od PKP pojawiają się nowe składowiska.
  Czy na terenie Sławkowa tyka bomba ekologiczna? Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie jest. We wtorek policja w Sławkowie odkryła kolejne, niczym niezabezpieczone trzy ogromne składowiska odpadów. Czy mają one związek ze sprawą odpadów, składowanych na terenie dzierżawionym przez firmę Rekult od PKP? Zarówno policja, jak i Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej badają tę sprawę.

  26 czerwca na ten teren wkroczyły policja i prokuratura.
  Wydano zakaz prowadzenia tam dalszej działalności. Tymczasem teraz okazuje się, że śmieci i tak ciągle tam przybywa. We wtorek sławkowscy policjanci znaleźli kolejne trzy składowiska odpadów. Są zlokalizowane poza terenem głównego składowiska, na drogach biegnących wzdłuż nasypu kolejowego i pomiędzy drzewami. Odpady nie są w żaden sposób zabezpieczone, a dostęp do miejsc ich składowania jest otwarty.

  Burmistrz Sławkowa wystosował już w tej sprawie oficjalne pismo do regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Katowicach. To wniosek o natychmiastowe wszczęcie postępowania w sprawie wystąpienia zagrożenia ekologicznego.

  - Pismo to efekt tego, co zastaliśmy na miejscu we wtorek. W naszej ocenie mamy tu do czynienia z bardzo prawdopodobnym, poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego - mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa. - Odpady dotychczas nie zostały usunięte ani przez firmę Rekult, ani przez PKP, które jest właścicielem tego rozległego terenu. Co więcej, zalegają one nie tylko na obszarze głównego wysypiska. Były bowiem wwożone również na teren ścieżek dojazdowych, rozrzucane wśród drzew i przy nasypie kolejowym. Dotychczas ujawniono trzy takie miejsca w północnej części miasta na terenach PKP - dodaje burmistrz.

  Sprawą zajmują się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. - Potwierdzam, że prowadziliśmy czynności w Sławkowie. Oględziny miejsca, na którym składowane są odpady pod nadzorem komendanta komisariatu w Sławko-wie - tłumaczy podkom. Paweł Łotocki, oficer prasowy KPP w Będzinie. - Odpady są składowane w odległości około dwóch kilometrów od głównego wysypiska. Na ten moment nie łączymy tych dwóch spraw ze sobą, aczkolwiek ta wersja jest również brana pod uwagę. Są zaplanowane czynności z udziałem prezesa firmy, która prowadziła tam działalność. Same śmieci są też dla nas wskazówką - dodaje Łotocki.

  Ostrożnie do sprawy podchodzi także dąbrowska prokuratura. - Czekamy na dokumenty od policjantów. Dopiero po zapoznaniu się z materiałem zgromadzonym przez policję, zdecydujemy, czy sprawy będą prowadzone łącznie - poinformowała Joanna Guguła z Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej. - Na razie nie wiemy, czy te składowane odpady mają związek ze sprawą, którą prowadzimy od lipca bieżącego roku. Pierwsze śledztwo toczy się w sprawie i nie postawiono nikomu zarzutów - dodaje.

  Jak przyznaje prokuratura, ma utrudniony kontakt z właścicielem firmy Rekult. Po raz kolejny próbowaliśmy się skontaktować z przedstawicielami firmy Rekult, niestety, bezskutecznie.

  ***

  - Był straszny smród, czasami to nie szło z domu wyjść - relacjonuje Klaudia Górska-Staroń, mieszkająca w Sławkowie w pobliżu miejscowego wysypiska.

  Inspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Sławkowie Maksym Pięta przyznaje, że nie jest wykluczone, że oprócz odpadów komunalnych czy plastikowych na wysypisku mogą znajdować się także produkty pochodzenia medycznego.

  Jak dodaje Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa, śmieci to nie tylko uciążliwość dla osób mieszkających w pobliżu wysypiska, ale również poważne zagrożenie ekologiczne.

  Przedstawiciele firmy, która dzierżawi teren wysypiska od PKP TLK, pozostają nieuchwytni. Sprawą zajęła się prokuratura.
  *Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
  *Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
  *Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
  *Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do roboty

   Pr@pr.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Od pisania listów śmieci nie znikną

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak działa ustawa śmieciowa w wykonaniu PO !

   Icek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Podwyżka opłat, obniżenie jakości świadczonych usług i kolejna kasa dla kacykw. Tyle w temacie. Za te pieniądze, które płacimy za śmieci firmy zamiast na pensję dla PO-swkich aparatczyków powinni...rozwiń całość

   Podwyżka opłat, obniżenie jakości świadczonych usług i kolejna kasa dla kacykw. Tyle w temacie. Za te pieniądze, które płacimy za śmieci firmy zamiast na pensję dla PO-swkich aparatczyków powinni przeznaczyć NA WYWÓZ KAŻDEJ ILOŚCI ŚMIECI !!!!!!!!!!
   Jakie to proste, ale Po-wskie cymbały na to nie wpadły. Pytam więc (jak kłapaczka) komu by się chciało wywozić śmieci na dzikie wysypisko? Chyba jedynie fanatycznemu głąbowi z PełO.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bomba Ekologiczna

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ową Bombę należy przewieść pod siedzibę władzy i to natychmiast zanim wybuchnie. To nie obywatel wymyślił miejsce składowania,ten kto na to wydał pozwolenie ten winion odpowiedzieć na drodze...rozwiń całość

   Ową Bombę należy przewieść pod siedzibę władzy i to natychmiast zanim wybuchnie. To nie obywatel wymyślił miejsce składowania,ten kto na to wydał pozwolenie ten winion odpowiedzieć na drodze sądowej i to pod kątem sprawy CYWILNEJ.!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama