Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert podpowiada: Nie wolno pozywać zmarłych ludzi

JJ
Iwona Zapart
Iwona Zapart arc.

Co powinniśmy robić, kiedy otrzymujemy z sądu nakaz zapłaty adresowany na osobę zmarłą? Niedawno listonosz przyniósł mi list adresowany na nieżyjącego już brata. Ponieważ była to korespondencja z sądu, odebrałem list i otworzyłem. W środku znalazłem nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym wystawionym na brata. Dostawca energii żądał zapłaty zaległych rachunków. w kwocie kilku tysięcy złotych.

Boję się, że mogę odziedziczyć ten dług po bracie jako potencjalny spadkobierca, tym bardziej że postępowanie spadkowe nie zostało jeszcze zakończone. Jestem oburzony tą sytuacją. Przecież poinformowałem przedsiębiorstwo energetyczne o śmierci brata na długo przed złożeniem przez tę firmę pozwu przeciwko niemu. Co powinienem zrobić w tej sytuacji?

Zbigniew z Katowic

Ma pan rację, obawiając się odziedziczenia tego długu, bo w Polsce może tak się stać. Takiej sprawy nie powinno się zignorować. Dodam, że przedsiębiorstwo zachowało się całkowicie nieetycznie, pozywając osobę, o której przecież wiedziało, że nie żyje. Niestety, nie są to przypadki odosobnione.

Nakaz zapłaty, wydany w postępowaniu upominawczym, jest rodzajem orzeczenia, w którym sąd nakazuje pozwanemu zapłatę określonej kwoty wyłącznie na podstawie twierdzeń powoda i ewentualnie dołączonych do nich dokumentów.

Sposobem na obronę pozwanego jest złożenie pisemnego sprzeciwu w terminie 14 dni od momentu wydania nakazu zapłaty. Jeżeli się tego nie zrobi, nakaz staje się prawomocny i można przekazać sprawę do egzekucji komorniczej. Gdyby pan zignorował to pismo, pewnie tak by się stało i teraz do akcji wkroczyłby komornik.

Powinien pan skierować do sądu pismo, w którym - jako potencjalny spadkobierca - poinformuje pan, że pozwany zmarł. Należy też dołączyć odpis skrócony aktu zgonu. Sąd, po otrzymaniu pisma, powinien odrzucić pozew.

Osoba fizyczna, która nie żyje w chwili wytaczania powództwa, nie ma zdolności sądowej i brak ten nie może być uzupełniony w żaden sposób. Nieusuwalny brak zdolności sądowej pozwanego prowadzi do odrzucenia pozwu, co oznacza, że traktuje się go, jakby nigdy nie został wniesiony. Pamiętajmy: nie wolno pozywać osób zmarłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!