Garaż bez zezwolenia [NASZE SPRAWY]

Garaż bez zezwolenia [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Znowelizowane Prawo budowlane nie zawiera określenia „garaż”. Prawnicy też mają problem z jednoznaczną interpretacją zapisów
Pani Lidia z Katowic na szczęście nie ma już problemu z garażem. Ci, którzy chcą postawić własny, powinni przeczytać rady prawnika

Pani Lidia z Katowic na szczęście nie ma już problemu z garażem. Ci, którzy chcą postawić własny, powinni przeczytać rady prawnika ©Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni

Od lipca obowiązuje w Polsce znowelizowane prawo budowlane. Znosi ono konieczność posiadania pozwolenia na budowę dla niektórych typów budynków. Wystarczy zgłoszenie budowy. W wielu przypadkach oznacza to skrócenie czasu potrzebnego do załatwienia formalności przed rozpoczęciem budowy nawet o połowę.

Ale jak to zwykle w Polsce bywa - diabeł tkwi w szczegółach. Czytelnicy wciąż pytają, czy na postawienie garażu, szczególnie blaszanego, trzeba mieć takie pozwolenie, czy też nie. Wątpliwości biorą się stąd, że ani garaż, ani popularny w polskim krajobrazie blaszak, nie zostały wymienione w ustawie i prawdopodobnie jest to poważne niedopatrzenie ustawodawcy.

Dlatego nawet prawnicy mają wątpliwości z jednoznaczną interpretacją nowych przepisów. Pocieszają jednak: jeśli blaszak ma pełnić funkcję budynku gospodarczego i spełnia inne warunki, na przykład dotyczące powierzchni zabudowy, może być wykonany na podstawie zgłoszenia lub nawet bez niego.

- Procedura zgłoszenia budowy jest przewidziana tylko w stosunku do obiektów wymienionych w art. 29 i 30 Prawa budowlanego - mówi mecenas Sławomir Zaremba, prawnik z Katowic. - Jest to zamknięty katalog robót i obiektów, wśród których garaży, a także blaszaków nie wymieniono.

Krótki słowniczek pojęć

Mecenas Sławomir Zaremba radzi naszym Czytelnikom: - Jeżeli czytamy przepis, dla pełnego zrozumienia znaczeń w nim zawartych, dobrze jest zapoznać się ze słowniczkiem pojęć, stanowiącym tzw. wykładnię legalną.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1. obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b) budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c) obiekt małej architektury;
1 3 »

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bzdury

Anna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Pozwolenia na budowę nie wymaga postawienie wolno stojących, parterowych budynków gospodarczych, w tym również garaży, altan, ganków i ogrodów zimowych, jeśli ich powierzchnia zabudowy nie...rozwiń całość

Pozwolenia na budowę nie wymaga postawienie wolno stojących, parterowych budynków gospodarczych, w tym również garaży, altan, ganków i ogrodów zimowych, jeśli ich powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35m2. Jednocześnie liczba takich obiektów nie może być większa niż jeden na każde 500m2 powierzchni działki.

Pani autorka się douczy, albo powoła na obowiązujące (!) Prawo budowlane.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo