Trzy szkoły mogą zostać zlikwidowane

  Trzy szkoły mogą zostać zlikwidowane

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Do końca lutego, czyli praktycznie na najbliższej sesji radni muszą zdecydować, czy trzy szkoły: podstawowe nr 18 przy ulicy św. Barbary, i nr 20 przy Łukasińskiego oraz Gimnazjum nr 4 przy Warszawskiej zostaną zlikwidowane.
  Te placówki nie spełniają kryteriów określonych w uchwale rady miasta z ubiegłego roku o sieci szkół i ich finansowaniu. Wydatki na jednego ucznia nie mogą przekraczać 125 procent średnich wydatków miasta na jednego ucznia - 648 złotych.

  W tych szkołach wydatki były większe, między innymi z powodu spadającej liczby uczniów.
  Gdyby rada nie przyjęła uchwały o zamknięciu tych szkół, to będą one funkcjonować co najmniej do końca roku szkolnego w 2010 r. Przyjęto bowiem zasadę, że zawsze w styczniu wydział edukacji przedstawia radnym analizę sytuacji szkół i informuje, które nie spełniają kryteriów dopuszczających do ich funkcjonowania.

  Jeśli radni zdecydują o likwidacji placówek, uczniowie i nauczyciele powinni przejść do innych szkół. Nie oznacza to, że wszystkie dzieci z jednej likwidowanej podstawówki mają uczyć się tylko w jednej wybranej przez miasto szkole. Rodzice mogą zdecydować, gdzie chcą posłać dziecko.

  Nauczyciele mają zapewnioną pracę, ale nie wiadomo, czy przy układaniu grafika lekcji w nowej szkole będą mieć zapewnione tyle godzin, ile mieli dotychczas.

  Oficjalnie dyrekcje szkół jeszcze nie odniosły się do informacji o zamiarze zamknięcia ich placówek. Ale są gotowe do przedstawienia radnym sytuacji swoich szkół.

  Trzeba się też liczyć z reakcją rodziców, gdy dowiedzą się, że szkoła zostanie zlikwidowana. To zawsze budzi protesty. Niedawno bardzo duże emocje wzbudziła propozycja urzędu miasta przeniesienia szkoły specjalnej z ulicy Staszica do budynków Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Legionów. Być może szkoła specjalna zostanie przeniesiona do budynku jednej ze szkół, które mogą zostać zlikwidowane. Radny Lech Małagowski na spotkaniu z rodzicami mówił, że po ocenie wszystkich placówek oświatowych może się okazać, że jakąś szkołę trzeba będzie zamknąć lub połączyć z inną i wówczas znajdzie się miejsce dla szkoły z ul. Staszica.

  Częstochowa stworzyła sieć szkół, której zazdroszczą jej inne miasta. Ten system pozwala na kontrolowanie wydatków, dyscyplinuje finanse szkół i zabezpiecza przed nagłym zamknięciem placówki. Od dwóch kadencji samorządu nie zlikwidowano żadnej szkoły. Były zamykane przedszkola, lecz z powodu niżu demograficznego. Wzbudzało to falę protestów rodziców, którzy chcieli mieć przedszkole jak najbliżej domu.

  Dyrektorzy wiedzą, jakie są zasady utrzymania szkół. W budżecie miasta wyznaczono limity finansowe dla poszczególnych placówek. Przed tą reformą przyjmowano łączne wydatki na wszystkie placówki oświatowe. Teraz w tabeli precyzyjnie widać, ile kosztuje utrzymanie konkretnej szkoły. W większości miesięczne wydatki na jednego ucznia są wyższe niż subwencja oświatowa.

  Próby racjonalizowania sieci szkół, czyli zamykania najmniejszych i najdroższych, rzadko się udają.
  W Myszkowie były plany łączenia gimnazjów. Fuzja miała dotyczyć gimnazjów: nr 2 z 5, oraz 4 z 3. Plany nie zostały zrealizowane.

  W gminie Lelów wyliczyli, że małe wiejskie szkoły kosztują bardzo drogo. W Ślęza-nach utrzymanie jednego ucznia kosztuje ponad 6 tys. złotych rocznie.

  Ponad 5700 zł wydaje się na kształcenie jednego ucznia w Podlesiu i Nakle, a w Drochlinie prawie 5500 zł. Najprościej można zaoszczędzić zamykając drogie placówki. Ale taka reforma z pewnością spotka się z protestami lokalnych społeczności.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama