Jastrzębie mogło się kiedyś pochwalić... plażą. Była w...

  Jastrzębie mogło się kiedyś pochwalić... plażą. Była w mieście w 1932 roku

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jastrzębie mogło się kiedyś pochwalić... plażą. Była w mieście w 1932 roku

  Jastrzębie mogło się kiedyś pochwalić... plażą. Była w mieście w 1932 roku ©Arc. Alfred Woryna

  Brzmi niewiarygodnie, ale w Jastrzębiu-Zdroju była kiedyś plaża. Mieszkańcy i przyjezdni uwielbiali spędzać tam czas! Przy plaży działała również wypożyczalnia kajaków. O historii tego miejsca, które znajdowało się konkretnie w Jastrzębiu Dolnym, na łamach naszego jastrzębskiego tygodnika pisał znany i szanowany historyk z tego miasta, Dariusz Mazur.
  Jastrzębie mogło się kiedyś pochwalić... plażą. Była w mieście w 1932 roku

  Jastrzębie mogło się kiedyś pochwalić... plażą. Była w mieście w 1932 roku ©Arc. Alfred Woryna

  Dla podniesienia atrakcyjności jastrzębskiego kurortu, w 1932 roku przy stawie w Jastrzębiu Dolnym urządzono naturalną plażę o 30 morgach tafli wody z nieustającym dopływem.

  W okresie międzywojennym plaża była jednym z ulubionych miejsc odpoczynku gości przybywających do uzdrowiska, którzy na miejscu mogli skorzystać także z wypożyczalni kajaków. Kajaki stanowiły ważny element Święta Morza, jakie zorganizowano w Jastrzębiu w 1937 roku.
  Była to podniosła uroczystość, która trwała dwa dni. W czasie świętowania odbył się pochód przez gminę wszystkich miejscowych towarzystw, w którym wzięło udział około 5 tys. osób, w tym wielu kuracjuszy.

  Przemówienie okolicznościowe wygłosił inspektor Ranoszek, a domy i okna mieszkańców gminy Jastrzębie tonęły w powodzi flag o barwach narodowych. W ramach obchodów spuszczono na wodę miejscowego stawu kajaki, a wieczorem puszczano piękne ognie sztuczne. Uroczystość zakończyła się wspólną zabawą ludową.

  Plaża z kajakami funkcjonowała jeszcze kilka lat po zakończeniu II wojny światowej. Obecnie staw w Jastrzębiu Dolnym służy Kołu Polskiego Związku Wędkarskiego nr 81 Moszczenica. To jednak nie kończy historii miłośników sportów wodnych. W 1975 r. został oddany dla mieszkańców Ośrodek Wczasów Niedzielnych KWK "Moszczenica" przemianowany później na Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego.

  Jedną z atrakcji tego miejsca był duży staw, na którym także można było aktywnie wypocząć, korzystając z wypożyczalni sprzetu. Do dyspozycji były zarówno kajaki, jak i rowery wodne.

  Obecnie trwają pracę nad rewitalizacją Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego i można mieć tylko nadzieję, że zostanie przywrócona możliwość korzystania ze sprzętu wodnego.

  Autor: Dariusz Mazur. To znany i szanowany w Jastrzębiu-Zdroju historyk, którego publikacje często goszczą na łamach tygodnika jastrzębskiego w "Dzienniku Zachodnim".


  *Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
  *Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
  *Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
  *Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo