18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy już negocjują, a prezesi mrożą ich zapędy

Krzysztof P. Bąk
Brak porozumienia w kopalni Budryk w Ornontowicach skończył się 46-dniowym strajkiem górników
Brak porozumienia w kopalni Budryk w Ornontowicach skończył się 46-dniowym strajkiem górników fot. Mikołaj Suchan
Właśnie rozpoczęły się negocjacje płacowe w górnictwie. Związkowcy domagają się podwyżek, choć nie wszyscy w tej samej wysokości. Tymczasem aż dwie z trzech węglowych spółek proponują zamrożenie płac. - Nie ma mowy - odpowiadają górnicy. Pierwsze rozmowy odbyły się w czwartek, kolejne w poniedziałek.

Działający w branży związkowcy domagali się rozmów na temat podwyżek praktycznie od początku roku. - Jeżeli nie rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia, to zaczniemy wchodzić w spory zbiorowe - ostrzegał Bogusław Ziętek, lider Sierpnia 80. Zapowiadał, że pierwsze działania protestacyjne mogą rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.

Zanim do nich doszło, związkowcy usiedli przy jednym stole z pracodawcami. Wczoraj pierwsze rozmowy odbyły się w zrzeszającym pięć kopalń Katowickim Holdingu Węglowym. Na poniedziałek zaplanowano negocjacje w największej górniczej spółce w Europie - Kompanii Węglowej.

Tymczasem szefowie wszystkich górniczych spółek składają propozycje, które nie zadowalają związkowców. Kierujący Jastrzębską Spółką Węglową Jarosław Zagórowski jako pierwszy zaproponował zamrożenie płac w tym roku. Z podobną propozycją do negocjacji usiadł wczoraj zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego. - Sądzę, że mamy na tyle argumentów, by przekonać stronę społeczną. Jednym z nich jest kryzys, który dotyka już współpracujące z nami firmy - tłumaczy prezes KHW, Stanisław Gajos. - Należy zadać pytanie, co jest ważniejsze, czy pewność pracy, czy podwyżki za wszelką cenę? - dodaje.

Sierpień 80, który chce, by płace w KHW wzrosły o 12 proc. (wczoraj taka propozycja nie padła), już odpowiedział uruchomieniem procedury wszczęcia sporu zbiorowego. Inne organizacje związkowe mają sprecyzować swoje żądania. - W KHW jest jeszcze miejsce na ruchy płacowe, choć mniejsze niż w ubiegłym roku - uważa Dominik Kolorz, szef górniczej Solidarności.

Najhojniejsza wydaje się być Kompania Węglowa. Według Piotra Rykali, wiceprezesa ds. pracowniczych, spółka może zaproponować pięcioprocentową podwyżkę. - Taki wskaźnik założyliśmy w planie techniczno-ekonomicznym na ten rok - mówi Rykala.

Również ta oferta jest dla liderów górniczych związków nie do przyjęcia. - Według mnie Kompania może pozwolić sobie na więcej - mówi Kolorz.

- Nie mamy zamiaru płacić za kryzys, którego nie wywołaliśmy. Nikt nie martwi się, że rosną koszty utrzymania, wzrosły ceny energii, gazu i wody - dodaje Bogusław Ziętek. Spór zbiorowy wszczął również w tej firmie.

Sierpień 80 chciałby wywalczyć podwyżki na poziomie ubiegłego roku. Wtedy spółki hojnie sypnęły groszem. Liderzy największych organizacji - Solidarności i Związku Zawodowego Górników w Polsce - choć również domagają się wzrostu płac, to zapewniają, że ograniczą apetyty.

Według szefa górniczej Solidarności uzyskanie podwyżek na podobnym do ubiegłorocznego poziomu jest niemożliwe.

- Jeżeli ktoś tak mówi, to jest to nieuczciwa wobec górników demagogia - twierdzi Dominik Kolorz. - Zdajemy sobie sprawę, może nawet bardziej niż rządzący, że żyjemy w innej sytuacji niż rok temu. Trzeba być odpowiedzialnym za firmę i ludzi.

- Jakimi bylibyśmy związkowcami, gdybyśmy nie chcieli wziąć tyle, ile można, bez narażania firmy na zapaść finansową? - pyta Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący ZZGwP.

Liderzy dwóch największych związków zgadzają się, że najcięższe będą negocjacje w JSW. Ich zdaniem, trzeba poczekać kilka miesięcy, by przyjrzeć się rozwojowi sytuacji na rynku stali. Jeżeli będzie popyt na węgiel koksujący, to będą domagali się wzrostu płac.

- Jeżeli kryzys w Jastrzębiu będzie się pogłębiał, to trudno mówić o podwyżkach. Jednak bezwzględnie będziemy walczyli o utrzymanie dotychczasowego poziomu płac - zastrzega lider górniczej Solidarności.

Sierpień 80 żąda od JSW podwyżek od zaraz. W razie fiaska rozmów związkowcy nie wykluczają ogłoszenia referendum strajkowego i protestów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera