Związkowcy już negocjują, a prezesi mrożą ich zapędy

  Związkowcy już negocjują, a prezesi mrożą ich zapędy

  Krzysztof P. Bąk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Właśnie rozpoczęły się negocjacje płacowe w górnictwie. Związkowcy domagają się podwyżek, choć nie wszyscy w tej samej wysokości. Tymczasem aż dwie z trzech węglowych spółek proponują zamrożenie płac. - Nie ma mowy - odpowiadają górnicy. Pierwsze rozmowy odbyły się w czwartek, kolejne w poniedziałek.
  Działający w branży związkowcy domagali się rozmów na temat podwyżek praktycznie od początku roku. - Jeżeli nie rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia, to zaczniemy wchodzić w spory zbiorowe - ostrzegał Bogusław Ziętek, lider Sierpnia 80. Zapowiadał, że pierwsze działania protestacyjne mogą rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.

  Zanim do nich doszło, związkowcy usiedli przy jednym stole z pracodawcami. Wczoraj pierwsze rozmowy odbyły się w zrzeszającym pięć kopalń Katowickim Holdingu Węglowym. Na poniedziałek zaplanowano negocjacje w największej górniczej spółce w Europie - Kompanii Węglowej.

  Tymczasem szefowie wszystkich górniczych spółek składają propozycje, które nie zadowalają związkowców. Kierujący Jastrzębską Spółką Węglową Jarosław Zagórowski jako pierwszy zaproponował zamrożenie płac w tym roku. Z podobną propozycją do negocjacji usiadł wczoraj zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego. - Sądzę, że mamy na tyle argumentów, by przekonać stronę społeczną. Jednym z nich jest kryzys, który dotyka już współpracujące z nami firmy - tłumaczy prezes KHW, Stanisław Gajos. - Należy zadać pytanie, co jest ważniejsze, czy pewność pracy, czy podwyżki za wszelką cenę? - dodaje.

  Sierpień 80, który chce, by płace w KHW wzrosły o 12 proc. (wczoraj taka propozycja nie padła), już odpowiedział uruchomieniem procedury wszczęcia sporu zbiorowego. Inne organizacje związkowe mają sprecyzować swoje żądania. - W KHW jest jeszcze miejsce na ruchy płacowe, choć mniejsze niż w ubiegłym roku - uważa Dominik Kolorz, szef górniczej Solidarności.

  Najhojniejsza wydaje się być Kompania Węglowa. Według Piotra Rykali, wiceprezesa ds. pracowniczych, spółka może zaproponować pięcioprocentową podwyżkę. - Taki wskaźnik założyliśmy w planie techniczno-ekonomicznym na ten rok - mówi Rykala.

  Również ta oferta jest dla liderów górniczych związków nie do przyjęcia. - Według mnie Kompania może pozwolić sobie na więcej - mówi Kolorz.

  - Nie mamy zamiaru płacić za kryzys, którego nie wywołaliśmy. Nikt nie martwi się, że rosną koszty utrzymania, wzrosły ceny energii, gazu i wody - dodaje Bogusław Ziętek. Spór zbiorowy wszczął również w tej firmie.

  Sierpień 80 chciałby wywalczyć podwyżki na poziomie ubiegłego roku. Wtedy spółki hojnie sypnęły groszem. Liderzy największych organizacji - Solidarności i Związku Zawodowego Górników w Polsce - choć również domagają się wzrostu płac, to zapewniają, że ograniczą apetyty.

  Według szefa górniczej Solidarności uzyskanie podwyżek na podobnym do ubiegłorocznego poziomu jest niemożliwe.

  - Jeżeli ktoś tak mówi, to jest to nieuczciwa wobec górników demagogia - twierdzi Dominik Kolorz. - Zdajemy sobie sprawę, może nawet bardziej niż rządzący, że żyjemy w innej sytuacji niż rok temu. Trzeba być odpowiedzialnym za firmę i ludzi.

  - Jakimi bylibyśmy związkowcami, gdybyśmy nie chcieli wziąć tyle, ile można, bez narażania firmy na zapaść finansową? - pyta Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący ZZGwP.

  Liderzy dwóch największych związków zgadzają się, że najcięższe będą negocjacje w JSW. Ich zdaniem, trzeba poczekać kilka miesięcy, by przyjrzeć się rozwojowi sytuacji na rynku stali. Jeżeli będzie popyt na węgiel koksujący, to będą domagali się wzrostu płac.

  - Jeżeli kryzys w Jastrzębiu będzie się pogłębiał, to trudno mówić o podwyżkach. Jednak bezwzględnie będziemy walczyli o utrzymanie dotychczasowego poziomu płac - zastrzega lider górniczej Solidarności.

  Sierpień 80 żąda od JSW podwyżek od zaraz. W razie fiaska rozmów związkowcy nie wykluczają ogłoszenia referendum strajkowego i protestów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do roboty święte krowy!!

   antygornik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Ile jeszcze będziemy słyszec o kolejnych styrajkach tych nierobów!! Jak im coś nie pasi to niech się zwolniom!! Z pracy zrobili religie!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żadnych podwyżek!!!

   krzychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   tak jak górnicy to każdy by potrafił, postraszyc strajkami, spalić parę opon w Warszawie i domagać się podwyżek po dwa razy w roku. są jedną z najbardziej uprzywilejowanych grup zawodowych w kraju...rozwiń całość

   tak jak górnicy to każdy by potrafił, postraszyc strajkami, spalić parę opon w Warszawie i domagać się podwyżek po dwa razy w roku. są jedną z najbardziej uprzywilejowanych grup zawodowych w kraju i ciągle jeszcze narzekają. przecież ich ~ 3000 miesięcznie + do tego czternastka, Barbórka, kartki na węgiel i różnego rodzaju przywileje to nic -to ciągle mało!!!!!!!!!!! pazerne to, jak cała ta banda na Wiejskiej. jak się nie podoba to proponuję poszukać pracy np. w Biedronce lub Tescozwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Im wiecznie mało

   Daro zŻor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Czas najwyższy sprowadzić górników na ziemię jeśli za kilkadziesiąt godzin pracy miesięcznie kwota 3000 netto ich niezadowala to należy pozwalniać ponieważ wystarczająco długo utrzymują ich...rozwiń całość

   Czas najwyższy sprowadzić górników na ziemię jeśli za kilkadziesiąt godzin pracy miesięcznie kwota 3000 netto ich niezadowala to należy pozwalniać ponieważ wystarczająco długo utrzymują ich pracownicy innych branż.Należy zabrać górnictwu wszystkie dodatki wraz z emeryturami.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dosyć tego!!!

   marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   jak słyszę że górnicy znowu strajkują to mi się nóż w kieszeni otwiera

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Święte krowy-górnicy

   niezadowolony... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Robią co chcą, dostają co chcą, a potem jako młodzi emeryci odbierają pracę "młodym" i wszystko za nasze pieniądze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wystarczy

   niezadowolony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   dosyć podwyżek dla górników,dosyć przywilejów, koniec szantażowania

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy teraz?

   andrzej 1960 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   W sierpniu ubieglego roku przeszedlem na emeryture po 26 latach pracy pod ziemia.Przez wszystkie te lat obserwowalem to co robia "zwiazki" zawodowe w kop"Wieczorek" i w innych.Tradycyjnie wybieraja...rozwiń całość

   W sierpniu ubieglego roku przeszedlem na emeryture po 26 latach pracy pod ziemia.Przez wszystkie te lat obserwowalem to co robia "zwiazki" zawodowe w kop"Wieczorek" i w innych.Tradycyjnie wybieraja "NAJODPOWIEDNIEJSZA" pore na straszenie strajkami.Pisze "najodpowiedniejsza" bo jest to albo srodek lata kiedy mozna w stolicy napic sie zimnego piwka albo czas gdy wszyscy mysla nie o podwyzkach ale o uratowniu swojego miejsca pracy.ONI o to sie nie musza martwic ,maja cieple etaty a w razie czego tak jak to ma miejsce w przypadku wiekszosci "dzialaczy" z Wieczorka pojda sobie na emeryture do ktorej juz od dawna maja "PRAWO"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Płace w górnictwie

   jac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Jeżeli posłowie sobie potrafią mieć podwyżki o 400zł do tych skromnych 10000zł to czemu nie zwykli zjadacze chleba i ich rodziny.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama