Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne? [PORADNIK DZ]

Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne? [PORADNIK DZ]

Monika Krężel

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne? [PORADNIK DZ]

©arc.

Nasza Czytelniczka opiekuje się schorowanym ojcem. Nie pracuje, bo opieka nad nim wymaga całkowitego poświęcenia. Otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne. - Jednak zgodnie z nowymi przepisami będę je pobierała tylko do lipca. Potem wchodzą w życie nowe zasady, według których nie będzie on mi się należał. Czy to sprawiedliwe? Dlaczego rządzący się na to zgodzili? - pyta.
Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne? [PORADNIK DZ]

©arc.

Pani Gabriela dokładnie 11 lat temu zrezygnowała z pracy, żeby opiekować się schorowanymi rodzicami. - Mam, rocznik 1917 już nie żyje. Tata urodził się w 1918 roku i ja cały czas nim się zajmuję - mówi nasza Czytelniczka. - Obydwoje mieli przyznaną pierwszą grupę inwalidzką, poruszali się na wózkach inwalidzkich.

Pani Gabriela dostaje świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 złotych. - Przyznano mi je dopiero po śmierci matki, gdyż ówczesne przepisy mówiły, że dopóki żyje jeden z małżonków, to takie świadczenie ich opiekunowi się nie należy, bo jeden małżonek pomaga drugiemu - mówi pani Gabriela. - Do dzisiaj zastanawiam się nad takim przepisem, bo jak mieli pomagać sobie wzajemnie osoby poruszające się na wózku inwalidzkim? - pyta.

Pani Gabriela dlatego zrezygnowała z pracy, żeby zajmować się niepełnosprawnymi rodzicami. - Dostaję świadczenie pielęgnacyjne, ale od 1 lipca 2013 roku zostanę go pozbawiona, bo zmieniają się przepisy. Mam 57 lat, gdzie znajdę pracę? - pyta. - Zastanawiam się, co mam teraz zrobić? Czy oddać ojca do domu starców, w obce ręce? Albo zatrudnić opiekunkę za jego marną emeryturę, a sama pójść do pracy? Mam wrażenie, że rządzący ustalający nowe przepisy, nie mają żadnej wiedzy, jak wygląda opieka nad schorowanym człowiekiem. Nawet przez godzinę nie poradziliby sobie z ciężko chorym człowiekiem, a trzeba go umyć, nakarmić, zrobić masaż, obserwować 24 godziny na dobę.

Nasza Czytelniczka uważa, że wprowadzone przepisy nie są sprawiedliwe. - Zabierane są przywileje uczciwym ludziom, którzy poświęcili się rodzicom. Opieka nad nimi w rodzinie jest o wiele mniej kosztowna niż pobyt w szpitalu czy w jakimś ośrodku. A przecież starość czeka każdego z nas, czy wiemy, jaki nas los spotka? Może gdyby udało się nagłośnić tę niesprawiedliwość, może jak więcej osób będzie interweniować to wywalczymy sobie te marne 520 złotych - mówi pani Gabriela.

Danuta Piątek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętochłowicach:

Zmiany w systemie świadczeń pielęgnacyjnych weszły w życie 1 stycznia 2013 r., ale dopiero od 1 lipca świadczenie będzie wypłacane już tylko uprawnionym do tego - na podstawie nowych przepisów - osobom. Osoby dotychczas otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne zachowały prawo do niego przez sześć miesięcy - od stycznia do końca czerwca - i otrzymują je w wysokości 520 zł.

Co się zmieni?

Nowe przepisy ograniczyły krąg osób, którym przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Teraz prawo do niego będą mieć opiekunowie osób, których niepełnosprawność powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.
1 »

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zasiłek

S.A (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 24 / 23

Zgadzam się z powyższym artykułem,sama opiekuję się chorą matką.Dlaczego tak bardzo są krzywdzeni ludzie którzy pomagają chorym.Moim zdaniem powinna być komisja która oceniła by czy opieka nad daną...rozwiń całość

Zgadzam się z powyższym artykułem,sama opiekuję się chorą matką.Dlaczego tak bardzo są krzywdzeni ludzie którzy pomagają chorym.Moim zdaniem powinna być komisja która oceniła by czy opieka nad daną osobą jest poprawnie pełniona i czy dana chora osoba naprawdę wymaga pomocy drugiej ,myślę ze to by było o wiele sprawiedliwsze niż zabieranie o przekroczenie dochodu a co z chorym?kto w ogóle wymyślił takie rozwiązanie chyba tylko ten który nie wie co to jest opika nad chorym człowiekiem!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo