Mój reporter: Gdzie szukać dokumentów dotyczących przodków?

  Mój reporter: Gdzie szukać dokumentów dotyczących przodków?

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Archiwum Państwowe

  Archiwum Państwowe ©ARC

  Jestem wiernym czytelnikiem strony Archiwum Państwowego w Katowicach, ostatnio pojawiły się tam bardzo ciekawe skany akt powstańczych. Oprócz tego są już udostępnione akta urzędów stanu cywilnego z Miechowic, Radzionkowa, Świętochłowic i Katowic. Mnie interesują akta urzędu z Sosnowca, skąd pochodzi moja rodzina. Czy Archiwum je posiada i zamierza udostępnić online? A jeśli nie, to gdzie mógłbym szukać dokumentów? - spytał nasz Czytelnik.
  Archiwum Państwowe

  Archiwum Państwowe ©ARC

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  TY PYTASZ, MÓJ REPORTER ODPOWIADA


  O odpowiedź poprosiliśmy Sławomirę Krupę, zastępcę dyrektora Archiwum Państwowego w Katowicach:
  Jeżeli chodzi o zbiory online, to pracujemy nad tym, aby całość dokumentacji urzędów stanu cywilnego była zeskanowana i udostępniona mieszkańcom. Jednak jest to bardzo pracochłonna i czasochłonna działalność, którą trzeba rozłożyć na wiele lat.
  Biorąc pod uwagę wszystkie nasze zbiory, to dzisiaj ponad 90 proc. z nich dostepne jest w postaci oryginału. Warto też wiedzieć, że akta stanu cywilnego trafiają do Archiwum po stu latach od daty ich wytworzenia. Tych zbiorów więc ciągle przybywa.

  Na naszej stronie internetowej mamy bazę danych "Sezam", gdzie można sprawdzić wykaz wszystkich zespołów (urzędów), których dokumenty przechowujemy. Każdy mieszkaniec może więc sprawdzić, jakie archiwalia znajdują się w zasobie Archiwum. Dokumenty można przejrzeć w Pracowni Naukowej Archiwum.

  Korzystanie z nich jest bezpłatne, zainteresowani mają wgląd do oryginalnych dokumentów lub ewentualnie mikrofilmów. Jeśli są w dobrym stanie, to można je fotografować, a także bezpłatnie skanować. Akt nie wypożyczamy do domu, można je przeglądać jedynie na miejscu.

  Jeśli chodzi o teren Sosnowca, to posiadamy akta stanu cywilnego, w których czytelnik może poszukiwać interesujących go dokumentów. Pracownia Naukowa jest czynna od poniedziałku do czwartku od godz. 9 do 18, a w piątki od godz. 9 do 15. I zapraszamy też na naszą stronę internetową (www.katowice.ap.gov.pl).

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Masz pytanie dotyczące życia w woj. śląskim? Nie wiesz, co się dzieje?
  Zadaj pytanie: o ludzi, miejsca, historię i kulturę, komunikację publiczną i nowe inwestycje.
  Zapytaj, a reporterzy Dziennika Zachodniego znajdą odpowiedź!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama