W każdym wieku trzeba ćwiczyć pamięć i dbać o nią

  W każdym wieku trzeba ćwiczyć pamięć i dbać o nią

  Krystyna Bochenek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  O problemach z pamięcią i o tym, jak ćwiczyć pamięć z dr. nauk medycznych Stanisławem Ochudłą, lekarzem w Oddziale Neurologii Wieku Podeszłego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, rozmawia Krystyna Bochenek
  Co to jest pamięć? Jak można ją zdefiniować?

  Pamięć - jest to jedna z najważniejszych wyższych funkcji mózgowych polegająca na kodowaniu, odtwarzaniu i przechowywaniu informacji. Bez pamięci człowiek nie może normalne funkcjonować.

  Skąd się biorą różnice między ludźmi w sposobach i tempie zapamiętywania różnych rzeczy? Są przecież osoby, które bardzo szybko się uczą; raz coś przeczytają lub usłyszą informację i już ją przyswajają. Inni potrzebują o wiele więcej czasu, by coś zapamiętać. I wcale nie bierze się to z roztargnienia.

  Wszyscy różnimy się między sobą, także pod względem umiejętności zapamiętywania różnych informacji.
  Każdy z nas jest nieco inaczej skonstruowany. Warto jeszcze uświadomić sobie jeden fakt - że pamięć może być różnego typu i dotyczy wszystkich rodzajów bodź-ców, które do nas docierają. Wyróżniamy pamięć wzrokową, słuchową, pamiętamy bodźce dotykowe, wrażenia smakowe i emocjonalne. Pod tym względem każdy z nas może mieć inne predyspozycje do zapamiętywania różnych charakterystycznych cech.

  Czy ktoś może mieć dobrze rozwinięte dwie pamięci, np. wzrokową i słuchową?

  Zazwyczaj w codziennym funkcjonowaniu w różny sposób charakteryzujemy występujące zjawiska. Dlatego pewne osoby niektóre informacje potrafią zapamiętywać o wiele lepiej.

  Dlaczego szybciej i lepiej zapamiętujemy informacje, które nas interesują?

  Jest to klasyczna sytuacja, kiedy koncentracja uwagi, skupienie się na danej informacji czy zdarzeniu ułatwiają ich zapamiętywanie i utrzymywanie. Gdy jesteśmy czymś zainteresowani, skupiamy uwagę na danym bodźcu i ta informacja jest w lepszym stopniu zapamiętana niż każda inna. Przyczyną tego jest sposób funkcjonowania naszego umysłu. Po prostu koncentracja uwagi ułatwia zapamiętywanie. Jeżeli nie skupimy uwagi na danym przedmiocie, to wówczas jesteśmy rozproszeni. Trudno wymagać wtedy, aby informacja została dobrze zapamiętana.

  Jeśli przeczytamy książkę, która niezbyt nas interesuje, to jak długo powinniśmy pamiętać jej treść? Czy w ogóle można to określić?

  Trudno to ocenić, bo jeśli coś nas nie zainteresowało, to normalnym fizjologicznym zjawiskiem jest szybkie zapominanie tych niepotrzebnych faktów. Każdy z nas posiada umiejętność selekcji informacji, które powinny być zapamiętywane i tych, które nie wymagają zaangażowania pamięci długotrwałej.

  Istnieją metody przyswajania wiedzy oparte na relaksacji, ponoć przez sen też można się czegoś nauczyć. Czy to jest możliwe, skoro lepiej jest skoncentrować się na danej informacji?

  Relaksacja sprzyja koncentracji uwagi na wybranym temacie, umożliwia wyłączenie zbędnych komunikatów i dzięki te-mu pozwala na lepsze zapamiętywanie.

  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ppwpwea

   kamillllllllllll (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jujujujujujujuju

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama