Dopalacze trzymają się bardzo mocno

  Dopalacze trzymają się bardzo mocno

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Straż miejska, sanepid, urząd kontroli skarbowej złożyły do prokuratury doniesienia o sprzedaży tzw. dopalaczy.
  - Jest to w zasadzie zgłoszenie problemu, którym zajmuje się prokuratura rejonowa Częstochowa Północ - mówi Romuald Basiński, rzecznik częstochowskich prokuratur. - Prokuratura zbada, czy deklaracja firmy sprzedającej te artykuły nie narusza polskiego prawa, np. przepisów dotyczących farmaceutyków, artykułów żywnościowych.

  Dystrybutor dopalaczy brytyjska firma World Wide Supplements Importer asekuruje się napisami na opakowaniach:"Produkt jest przeznaczony dla osób pełnoletnich, wyłącznie do celów badawczych, edukacyjnych lub kolekcjonerskich."

  Pierwszy sklep z dopalaczami otwarto w Częstochowie w listopadzie ub.r., a drugi w ostatnich dniach. A ma być jeszcze trzeci.

  Walka z dopalaczami jest bardzo trudna, mimo oceny specjalistów, że są to substancje szkodliwe. - To substancje, które mają w składzie BZP, substancję psychoaktywną o działaniu stymulującym, która ma około 10 proc. amfetaminy - mówi Renata Lipnicka, szefowa Monaru w Częstochowie. - Zażywanie tych środków powoduje, że młodzież przestaje na trzeźwo oceniać otoczenie.

  Zamknięcia sklepów z dopalaczami domaga się komisji bezpieczeństwa w Częstochowie. Prezydent Tadeusz Wrona, jednocześnie szef komisji bezpieczeństwa od kilku miesięcy próbuje zbudować lobby przeciwko tym placówkom. Z jego inicjatywy i na jego wniosek, Zarząd Związku Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie działań ograniczających możliwości legalnej promocji i sprzedaży środków odurzających i substytutów narkotyków i przekazał je do ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz do ministra zdrowia.

  Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z 2005 r. miała być znowelizowna w ub.r. Nowela przewiduje zapis o zakazie sprzedaży bez recepty środków, w których jest zawarte BZP. Ale posłowie nie znaleźli czasu, aby zająć się nowelizacją tej ustawy.

  Tymczasem brytyjska firma World Wide Supplements Importer ma w Polsce już ponad 30 sklepów w dopalaczami. Chce mieć 50.

  - Funshopy to sklepy skierowane do ludzi młodych, lubiących dobrą zabawę i muzykę. Docelowo ma być w nich sprzedawanych 1500 produktów, które będą związane z tematyką zabaw i imprez. W asortymencie sklepu, obok dopalaczy, dostępne będą tak unikatowe produkty jak: beznikotynowe papierosy, wódka w żelu. Chcemy, aby każdy imprezowicz znalazł w sklepie coś dla siebie, aby mógł dobrze się bawić w klubie, na dyskotece - mówi Piotr Domański, rzecznik World Wide Supplements Importer.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama