Ważne
  Nie dostali na drogi, bo zrobili błędy

  Nie dostali na drogi, bo zrobili błędy

  Agnieszka Klich

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Będzie więcej czasu na złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach "Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych" (tzw. schetynówki). W ubiegłym roku były dwa tygodnie. W tym będą dwa miesiące. Być może pozwoli to uniknąć błędów, które się pojawiły w poprzedniej edycji.
  Program ruszył w zeszłym roku. Do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wpłynęło 185 wniosków. 52 przeszły pozytywną weryfikację a ich autorzy dotacje dostaną, ale 133 odrzucono.

  Główna przyczyna to błędy formalne. Najczęściej występujący to zła numeracja dróg. Półtora roku temu weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury nakazujące ujednolicenie numeracji dróg. - Zgodnie z nowymi zasadami numer drogi gminnej jest sześciocyfrowy.
  Nie wszystkie gminy i powiaty dostosowały się do nowego prawa i wciąż wpisywały stare numery - siedmio-, ośmiocyfrowe, a czas na ujednolicenie numeracji był. Okres przejściowy trwał półtora roku - mówi Paweł Siembap z UW.

  Jednym z miast, którego wniosek o dofinansowanie odrzucono z tak zwanych względów formalnych, jest Chorzów. Gmina ubiegała się o dofinansowanie drugiego etapu remontu ul. Kluczborskiej (1 mln 650 tys. zł) i przebudowy ul. Opolskiej (1 mln 489 tys. zł). Urząd Wojewódzki zarzucił wnioskowi nieprawidłowe wypełnienie części, w której należało podać środki własne na inwestycję.

  Z negatywną weryfikacją wniosku spotkał się też Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach. Gmina ubiegała się o dofinansowanie przebudowy skrzyżowania ulic Granicznej i Sikorskiego. Tym razem poszło o nieprawidłowy zapis kwoty. - Trzeba było podać kwotę dofinansowania w tysiącach. A my napisaliśmy 1 mln 250 tys. zł - tłumaczy Marek Adamczyk z MZUiM w Katowicach.

  Pierwsze koty za płoty. Paweł Siembap jest optymistą. Jego zdaniem w tym roku z wypełnianiem wniosków będzie lepiej. - Nie spodziewam się tych samych błędów - podsumowuje.

  Co roku, począwszy od 2009, a skończywszy na 2011, z budżetu państwa na realizację programu będzie przeznaczany 1 mld zł. Niestety, upadł pomysł, by pieniądze dzielić według gęstości sieci dróg. Nadal będą dzielone równo, po 62,5 mln zł na województwo rocznie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama