Częstochowa: Kultura wyprowadza się z pałacu przez śmieci

  Częstochowa: Kultura wyprowadza się z pałacu przez śmieci

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Odwach
  Budynek obok ratusza, w którym był posterunek żandarmów. Tuż obok znajdowało się więzienie.
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©wikimedia commons

  Po Częstochowie krąży plotka - śmieciarze wyrzucają kulturę z Pałacu Ślubów. Historia jak w żarcie o Radiu Erewań - referat kultury zniknie z Pałacu Ślubów, ale go nie wyrzucają, tylko przeprowadzają i nie śmieciarze są sprawcą przeprowadzki, ale Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne, które - jak w Radiu Erewań - ma jednak coś wspólnego ze śmieciami.
  - Z Pałacu Ślubów, czyli Urzędu Stanu Cywilnego, wyprowadza się referat kultury z biurem pełnomocnika prezydenta ds. estetyki miasta - mówi Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu. - Referat i biuro pełnomocnika przenoszą się do Odwachu, przy ratuszu - dodaje Wierny.

  Opuszczane pomieszczenia zajmą pracownicy Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, z nowego wydziału tej spółki, zajmującego się nową ustawą śmieciową, a konkretnie umowami na wywożenie odpadków i obsługą klientów.


  CzPK ma siedzibę za miastem, przy wysypisku śmieci w Młynku-Sobuczynie, a USC jest w centrum miasta. Teraz CzPK będzie bardziej dostępne dla mieszkańców. - Przenosiny do Odwachu planowaliśmy już wcześniej - twierdzi Aleksander Wierny. - Łączy się to z naszym nowym projektem "Aleje, tu się dzieje", który ma ożywić plac Biegańskiego, gdzie jest Odwach i Aleje Najświętszej Maryi Panny.

  Do Odwachu przeprowadzi się też dział promocji. Z kolei z Odwachu wyprowadza się dyrekcja Muzeum Częstochowskiego, mieszczącego się tuż obok, w ratuszu.

  - To pierwsza od 46 lat przeprowadzka dyrekcji Muzeum Częstochowskiego - zauważa Janusz Jadczyk, dyrektor tej miejskiej placówki. Dyrekcja przenosi się kilkadziesiąt metrów dalej, do Popówki, w której jest Galeria Dobrej Sztuki, należąca do muzeum.

  I w Popówce zrobi się ciasno, coś trzeba będzie zrobić z częścią zbiorów. - Część z Popówki trafi do Centrum Promocji Młodych, w Willi Generała, należącej do Muzeum Częstochowskiego - informuje Sylwia Bielecka z Biura Prasowego Urzędu Miasta.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama