Milion wybiera pod napięciem

  Milion wybiera pod napięciem

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeśli klienci firmy Vattenfall mieli w ubiegłym roku po raz pierwszy problem z dokonaniem wyboru taryfy - a kilka wariantów cen prądu było nowością na naszym rynku - to w tym roku wybór jest jeszcze trudniejszy. Dystrybutorzy energii zaczynają bowiem przypominać firmy telekomunikacyjne, których tabele ofert są coraz bardziej skomplikowane.
  - Na pytanie, ile trzeba będzie płacić za prąd, nie ma dziś łatwej odpowiedzi. To bowiem zależy od wyboru, jakiego dokona klient między wieloma pakietami - mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik firmy Vattenfall, która ma w województwie śląskim 1,1 mln klientów.

  Pewne jest, że od lutego rachunki indywidualnych odbiorców energii na Górnym Śląsku wzrosną o 15,5 proc., średnio będą wyższe o 10 zł. Wszystkie oferty dla klientów zostały pogrupowane w pakiety.

  - Osoby ceniące sobie dotychczasowe rozwiązania powinny wybrać pakiet "Klasycznie", w którym rachunki nadal będą otrzymywać papierowo. Otrzymają jednak dodatkowo gwarancję ceny - mówi Michał Mierzwa, kierownik działu klientów indywidualnych.

  Osoby, którzy nie chcą czekać na listonosza i cenią sobie internet, powinny wybrać rozwiązanie "Online standard" lub "Online komfort". Będą otrzymywać na swój adres mejlowy fakturę elektroniczną. Klienci wybierający "Online komfort" otrzymają dodatkowo w pakiecie możliwość zapłaty za swój rachunek tzw. płatnością elektroniczną.

  - Klient wraz z fakturą elektroniczną otrzymuje specjalny link, po kliknięciu w niego wybiera bank, gdzie posiada swoje konto bankowe - tłumaczy kierownik Mierzwa. - Następnie po zalogowaniu się do banku zobaczy już wypełniony i gotowy przelew za swój rachunek. Autoryzując przelew w sposób taki, jak do tej pory, zrealizuje płatność w szybki i komfortowy sposób.

  Każdy przywykły do posługiwania się komputerem może w nim archiwizować rachunki, bez konieczności trzymania w domu opasłych teczek. Eliminując papier ratujemy lasy. - Oszczędzając Vattenfallowi kosztów wysyłki tradycyjnego rachunku, który trzeba wydrukować, zapakować, zapłacić poczcie za przesłanie, nic w zamian nie zyskuję - zaalarmował nas jednak Czytelnik. - Miesięcznie mam taką samą opłatę, jak przy korzystaniu z drogi tradycyjnej.

  Według Mierzwy, brak obniżki miesięcznej opłaty stałej wynika z faktu, że droga jest technologia wykorzystywana przy przesyłce internetowej. - Oczywiście w miarę rozwoju technologii oraz wraz ze wzrostem liczby klientów korzystających z tego rozwiązania ceny dostępu do tych rozwiązań na rynku mogą ulec obniżeniu. Wtedy na pewno znajdzie to odzwierciedlenie w naszej ofercie - zapewnia Michał Mierzwa.

  Zamiast korzyści finansowych firma oferuje jednak zyski... duchowe. Kto wybierze pakiet "Ekologicznie" zyskuje dwa razy więcej energii ekologicznej - ze źródeł odnawialnych, jak elektrownie wiatrowe, wodne itp. Dzisiaj obowiązujące przepisy nakazują w 2009 r. dostarczać klientom 8,7 proc. takiej energii. Wybór pakietu "Ekologicznie" przez miłośnika przyrody oznacza, że otrzyma "zielonej energii" 17,4 proc. Do tego - specjalny certyfikat ekologicznego klienta. Vattenfall tłumaczy, że w przypadku energii elektrycznej trudno o bycie naocznym świadkiem poczynionych oszczędności.

  - Dlatego też certyfikat, który wydajemy klientowi, poza informacją o ilości ekologicznej energii powiadamia także, ile dwutlenku węgla nie zostanie wyemitowanego do atmosfery dzięki korzystaniu z tego produktu - wyjaśnia firma Vattenfall.

  Klienci, którzy dbają o przyrodę, dostaną też ekologiczną torbę na zakupy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama