Józef Kłyk dołączy do księcia Bolko Hochberg von Pless

  Józef Kłyk dołączy do księcia Bolko Hochberg von Pless

  Sylwia Plucińska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W powojennej historii Pszczyny jeden człowiek na razie otrzymał godność Honorowego Obywatela Pszczyny. Książę Bolko Hochberg von Pless, prawnuk Jana Henryka XI, wielkiego łowczego cesarstwa niemieckiego, wnuk słynnej księżnej Daisy. Obecnie wszystko wskazuje na to, że książę nie pozostanie sam w pszczyńskim panteonie.
  Radni chcą (wniosek został zgłoszony), by niebawem dołączył do niego Józef Kłyk, filmowiec amator, któremu rozgłos przyniosły tzw. śląskie westerny. Pochodzi z Bojszów. Nie skończył studiów filmowych. Był operatorem kina objazdowego, a potem zaczął kręcić filmy po swojemu. Pisząc do nich scenariusze, szyjąc kostiumy, robiąc dekoracje i dobierając aktorów spośród znajomych i przyjaciół. Nakręcił ponad 80 filmów, od komedyjek w stylu Charlie Chaplina poczynając, a na historiach powstańców śląskich i obrazach o losach Ślązaków w Ameryce kończąc.

  Jest laureatem wielu nagród. Sam bardzo sobie ceni nagrodę dziennikarzy na Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni za "Człowieka znikąd".
  Kilka lat temu spełniło się jego marzenie: pojechał do Teksasu. Był w osadzie Panna Maria, założonej przez śląskich emigrantów, o której wcześniej nakręcił film. Teraz planuje nakręcenie filmu o Johnie Rzepie, autentycznym śląsko-teksańskim rewolwerowcu, który skończył jako szeryf. Józef Kłyk od 30 lat mieszka w Pszczynie. Z księciem Bolkiem łączy go to, że nie lubi rzucać się w oczy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama