Tychy walczą ze stresem w szkołach

  Tychy walczą ze stresem w szkołach

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tychy walczą ze stresem w szkołach

  ©Dariusz Gdesz

  Do piątku w Zespole Szkół im. Gustawa Morcinka w Tychach potrwa "Tydzień bez Stresu". Powstały m.in. dwa kąciki relaksacyjne (jeden dla uczniów, drugi dla nauczycieli), na lekcjach wuefu prowadzone są zajęcia z relaksacji, na ścianach zawisły teksty na temat stresu...
  Tychy walczą ze stresem w szkołach

  ©Dariusz Gdesz

  - Nasza szkoła bierze udział w programie "Śląska sieć szkół promujących zdrowie" - tłumaczy Katarzyna Staniek-Zdziebko. - Przeprowadziliśmy ankiety wśród uczniów, nauczycieli i rodziców, by wysondować, jakie są największe problemy naszych uczniów i wyszło, że jest to stres. Stres nie tylko związany ze szkołą, ale w ogóle. Postanowiliśmy więc spróbować nauczyć młodzież radzenia sobie z tym problemem.


  Nauka opanowania stresu zaczęła się od maturzystów, których wkrótce czekają egzaminy. W kolejnych dniach będzie prowadzona w niższych klasach liceum, a potem w gimnazjum.

  Organizatorki "Tygodnia bez Stresu" - Katarzyna Staniek-Zdziebko i Agnieszka Ossowska - liczą, że przez ten tydzień uczniowie nabędą pewnej wiedzy, którą zaczną stosować w życiu. Na razie wszyscy są zadowoleni, że zrobiło się luźniej; że "Pana Tadeusza" czyta się na lekcji przy świecach; że jest na korytarzu kącik, gdzie można usiąść lub nawet położyć się na poduszkach i poczytać lub posłuchać relaksacyjnej muzyki...

  - Cieszymy się, że szkoła, która z natury rzeczy kojarzy się ze stresem, stara się nam pomóc - mówi jedna z dziewcząt siedzących w kąciku relaksacyjnym.

  - Dobrze, że szkoła o nas pamięta - dodaje inna.

  Swój kącik mają także nauczyciele, na zapleczu pokoju nauczycielskiego. - Takie miejsce jest bardzo potrzebne, zwłaszcza podczas dużej przerwy - mówi nauczycielka Ewa Borkowy.

  W obu kącikach wzrok pada na różne hasła. Dla nauczycieli przygotowano karteczki z propozycjami ćwiczeń, które mają rozluźnić mięśnie, rozjaśnić umysł. W kąciku dla uczniów są hasła uświadamiające działanie stresu, jak np. "Będąc w stresie, patrzymy na daną sprawę jak przez dziurkę od klucza", "Minuta spędzona w stresie to dłużej niż godzina w relaksie" lub "Stres jest na tyle sprytny, że pojawia się nieproszony, a jak chcesz go wyprosić, jest oburzony". I jest rada: "Najlepszą bronią przeciw stresowi jest umiejętność wyboru jednej myśli ponad drugą".
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama