„Makbet” na szczudłach, czyli sceniczne nowości w regionie

„Makbet” na szczudłach, czyli sceniczne nowości w regionie

M. Nowacka-Goik, I. Makarska

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Jubileuszowy 80. sezon katowicki NOSPR świętuje w nowej siedzibie. Inauguracja sezonu 30 września
1/4
przejdź do galerii

Jubileuszowy 80. sezon katowicki NOSPR świętuje w nowej siedzibie. Inauguracja sezonu 30 września ©Maciej Gapiński

Po wakacyjnej przerwie i sezonie ogórkowym, letnim rozleniwieniu, zaglądamy do naszych teatrów i placówek muzycznych i sprawdzamy, jakie niespodzianki szykują nam w nowym sezonie artystycznym. Będzie w czym wybierać. Barokowe koncerty, Oberschlesien w operze - to wszystko czeka na widzów w Śląskiem. NOSPR świętuje jubileusz 80-lecia. Teatr Polski w Bielsku-Białej istnieje już i prężnie działa 125 lat.

Jubileuszowy NOSPR


Mija 80 lat, odkąd Grzegorz Fitelberg utworzył w 1935 r. w Warszawie - i prowadził do wybuchu II wojny światowej - zespół. Dlatego ten sezon artystyczny dla Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jest szczególny. Zainaugurowany zostanie 30 września. Orkiestrę poprowadzi dyrektor artystyczny NOSPR, Alexander Liebreich. A potem zapowiada się seria ciekawych koncertów muzyki dawnej, skierowana do entuzjastów barokowych dźwięków, promująca renomowane zespoły, takie jak Georg Philipp Telemann, Marin Marais czy Jean Baptiste Lully.
Pierwsza odsłona już 23 października. Nie lada atrakcją będą też tzw. Zaduszki jazzowe. Na początek 25 października wystąpi grupa Kompost 3. A w listopadzie coś dla miłośników klimatów skandynawskich. 18 listopada w NOSPR rozpoczną się Dni Duńskie. Wystąpią m.in. Carl Nielsen i Vagn Holmboe.

Teatr Śląski


Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach zaczyna z mocnym akcentem. 23 października wystawi „Ożenek” Mikołaja Gogola. Reżyserem spektaklu jest jeden z najgłośniejszych artystów rosyjskich ostatnich lat, dramatopisarz i właściciel prywatnego teatru w Jekateryn-burgu, Nikołaj Kolada, który po raz pierwszy ma okazję pracować w Polsce.
Zobaczymy też „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Radosława Rychcika, a także „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza w adaptacji i reżyserii Ingmara Villqista. I niespodzianka dla widzów - projekt „Dialogi na cztery nogi”. - Chcemy wejść do domów mieszkańców, by przy wspólnym stole rozmawiać o ważnych tematach społecznych i artystycznych. Projekt nie ma jeszcze ostatecznego kształtu. Ale pracujemy nad tym - mówi nam Aleksandra Czapla-Oslislo, kierownik literacki Teatru Śląskiego. Hasło przewodnie tego sezonu w teatrze to „klasyka”.

Nie obyło się bez zmian w Studium Aktorskim przy teatrze - nowym dyrektorem został Marek Rachoń. Pojawiły się także nowe przedmioty, m.in. dubbing, audiobook, logorytmika i rola w teatrze dziecięcym.

Teatr Polski w Bielsku-Białej


30 września na dużej scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej premiera „Sześciu wcieleń Jana Piszczyka”. Reżysera Wojciecha Kościelniaka interesują postaci niejednoznaczne. Właśnie dlatego do swojej kolejnej realizacji scenicznej wybrał powieść Jerzego Stefana Stawińskiego i postać Piszczyka - tragiczną, a zarazem komiczną, pozytywną i negatywną. Teatr przygotowuje także jednodniowy festiwal plenerowy „Bielsko blisko”. Odbędzie się 27 września na placu Teatralnym i na placu Chrobrego. W ramach imprezy Teatr Biuro Podróży, uczestnik największych światowych festiwali teatralnych, pokaże sztukę „Makbet”. - To będzie dość specyficzna sztuka, bo w wersji na szczudła i motory - mówi Grzegorz Kozioł, szef działu promocji z Teatru Polskiego. - Nasz festiwal jest próbą wyjścia teatru dramatycznego do ludzi. Chcemy, by przekonali się do teatru - dodaje. Bielski teatr obchodzi w tym roku 125-lecie swego istnienia.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo