Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Makbet” na szczudłach, czyli sceniczne nowości w regionie

M. Nowacka-Goik, I. Makarska
Jubileuszowy 80. sezon katowicki NOSPR świętuje w nowej siedzibie. Inauguracja sezonu 30 września
Jubileuszowy 80. sezon katowicki NOSPR świętuje w nowej siedzibie. Inauguracja sezonu 30 września Maciej Gapiński
Po wakacyjnej przerwie i sezonie ogórkowym, letnim rozleniwieniu, zaglądamy do naszych teatrów i placówek muzycznych i sprawdzamy, jakie niespodzianki szykują nam w nowym sezonie artystycznym. Będzie w czym wybierać. Barokowe koncerty, Oberschlesien w operze - to wszystko czeka na widzów w Śląskiem. NOSPR świętuje jubileusz 80-lecia. Teatr Polski w Bielsku-Białej istnieje już i prężnie działa 125 lat.

Jubileuszowy NOSPR

Mija 80 lat, odkąd Grzegorz Fitelberg utworzył w 1935 r. w Warszawie - i prowadził do wybuchu II wojny światowej - zespół. Dlatego ten sezon artystyczny dla Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jest szczególny. Zainaugurowany zostanie 30 września. Orkiestrę poprowadzi dyrektor artystyczny NOSPR, Alexander Liebreich. A potem zapowiada się seria ciekawych koncertów muzyki dawnej, skierowana do entuzjastów barokowych dźwięków, promująca renomowane zespoły, takie jak Georg Philipp Telemann, Marin Marais czy Jean Baptiste Lully. Pierwsza odsłona już 23 października. Nie lada atrakcją będą też tzw. Zaduszki jazzowe. Na początek 25 października wystąpi grupa Kompost 3. A w listopadzie coś dla miłośników klimatów skandynawskich. 18 listopada w NOSPR rozpoczną się Dni Duńskie. Wystąpią m.in. Carl Nielsen i Vagn Holmboe.

Teatr Śląski

Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach zaczyna z mocnym akcentem. 23 października wystawi „Ożenek” Mikołaja Gogola. Reżyserem spektaklu jest jeden z najgłośniejszych artystów rosyjskich ostatnich lat, dramatopisarz i właściciel prywatnego teatru w Jekateryn-burgu, Nikołaj Kolada, który po raz pierwszy ma okazję pracować w Polsce.
Zobaczymy też „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Radosława Rychcika, a także „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza w adaptacji i reżyserii Ingmara Villqista. I niespodzianka dla widzów - projekt „Dialogi na cztery nogi”. - Chcemy wejść do domów mieszkańców, by przy wspólnym stole rozmawiać o ważnych tematach społecznych i artystycznych. Projekt nie ma jeszcze ostatecznego kształtu. Ale pracujemy nad tym - mówi nam Aleksandra Czapla-Oslislo, kierownik literacki Teatru Śląskiego. Hasło przewodnie tego sezonu w teatrze to „klasyka”.

Nie obyło się bez zmian w Studium Aktorskim przy teatrze - nowym dyrektorem został Marek Rachoń. Pojawiły się także nowe przedmioty, m.in. dubbing, audiobook, logorytmika i rola w teatrze dziecięcym.

Teatr Polski w Bielsku-Białej

30 września na dużej scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej premiera „Sześciu wcieleń Jana Piszczyka”. Reżysera Wojciecha Kościelniaka interesują postaci niejednoznaczne. Właśnie dlatego do swojej kolejnej realizacji scenicznej wybrał powieść Jerzego Stefana Stawińskiego i postać Piszczyka - tragiczną, a zarazem komiczną, pozytywną i negatywną. Teatr przygotowuje także jednodniowy festiwal plenerowy „Bielsko blisko”. Odbędzie się 27 września na placu Teatralnym i na placu Chrobrego. W ramach imprezy Teatr Biuro Podróży, uczestnik największych światowych festiwali teatralnych, pokaże sztukę „Makbet”. - To będzie dość specyficzna sztuka, bo w wersji na szczudła i motory - mówi Grzegorz Kozioł, szef działu promocji z Teatru Polskiego. - Nasz festiwal jest próbą wyjścia teatru dramatycznego do ludzi. Chcemy, by przekonali się do teatru - dodaje. Bielski teatr obchodzi w tym roku 125-lecie swego istnienia.

Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie

Powieje grozą i przyprawi o dreszczyk emocji spektakl w reż. Natalii Sołtysik pt. „W mrocznym, mrocznym domu”. Takich wrażeń dostarczy nam 29 września Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Niezwykle widowiskowy spektakl muzyczny, którego scenariusz oparty jest na kanwie jednej z najpiękniejszych powieści wszech czasów, wystawiony będzie 30 września. Mowa o „Tajemniczym ogrodzie”, powieści, której autorem jest Frances Hodgson Burnett, zaś reżyserem spektaklu Cezary Domagała.

Gliwicki Teatr Muzyczny

Wyjątkową niespodziankę, w dodatku dość oryginalną, przygotował Gliwicki Teatr Muzyczny. To niecodzienny cykl koncertów zatytułowany „Maluchy w krainie dźwięku”. Nowa propozycja teatru skierowana jest do rodzin z niemowlętami i małymi dziećmi do lat sześciu, a także do rodzin spodziewających się potomstwa. Projekt jest autorskim programem Doroty Banaś, absolwentki Wydziału Pedagogiki Muzycznej Uniwersytetu Śląskiego, skrzypaczki Filharmonii Zabrzańskiej, animatorki kultury. Najbliższe zajęcia pod hasłem „Z przytupem, na ludowo” - 3 i 4 października. Wykonawcami koncertów są muzycy Gliwickiego Teatru Muzycznego i Filharmonii Zabrzańskiej. Natomiast 11 października wystąpi legendarna grupa Stare Dobre Małżeństwo. Wraca też na deski „Księżniczka Czardasza” (23 października).

Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Teatr Zagłębia w Sosnowcu w nowym sezonie przygotowuje dla widzów cztery nowe przedstawienia. - Już 16 października odbędzie się prapremiera sztuki autorstwa Jana Czaplińskiego w reżyserii Piotra Ratajczaka, który wraca do Teatru Zagłębia po sukcesie „Między nami dobrze jest”- mówi Ewa Koralewska z Biura Obsługi Widzów Teatru Zagłębia. Nowe przedstawienie będzie teatralnym political fiction. Będzie to opowieść o sposobach uprawiania polityki i o jej zmieniających się modelach. O tym, kto głosuje i na kogo. Kolejna premiera odbędzie się 2 stycznia i będzie to spektakl „Szwejk” w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego.

Najmłodsi zobaczą bajkę „Pyza na polskich dróżkach”. Reżyserować będzie wykładowca Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu, dyrektor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Arkadiusz Klucznik. Premiera odbędzie się pod koniec maja.

Teatr Rozrywki w Chorzowie

Warto zajrzeć do Teatru Rozrywki w Chorzowie. I to już wkrótce. - 24 października zaplanowaliśmy prapremierę „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Jana Potockiego, w adaptacji Macieja Wojtyszki, z muzyką Krzesimira Dębskiego - mówi Jolanta Król, kierownik literacka Teatru Rozrywki. W maju coś wyjątkowego - polska prapremiera musicalu „Młody Frankenstein” Mela Brooksa w reżyserii Jacka Bończyka. Poza kwestiami artystycznymi szykują się też remonty - trwa właśnie rozstrzyganie przetargu na termo-dernizację teatru.

Opera Śląska w Bytomiu

Sztuką „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego, Opera Śląska zainaugurowała 71. sezon artystyczny, a już 3 października odbędzie się Wiedeński Koncert Kontrabasowy, podczas którego wystąpią pochodzący z Bytomia Jerzy Dybał oraz Bartosz Sikorski - instrumentaliści renomowanych orkiestr Wiener Philharmoniker i Wiener Staatsoper. Na scenie towarzyszyć im będzie dyrektor Opery Śląskiej Tadeusz Serafin z... wnukiem.

Wydarzenie, na które z niecierpliwością czekają nie tylko fani muzyki klasycznej, to koncert śląskiego zespołu Oberschlesien, któremu towarzyszyć będzie orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Adama Sztaby. Premierowy koncert odbędzie się 31 października. Koncert będzie też rejestrowany. Będzie to powrót do eksperymentów - wszak na deskach Opery wystąpił kiedyś zespół Dżem.

- Planujemy dwie premiery na ten sezon - mówi Tadeusz Serafin. - Pierwsza, na przełomie marca i kwietnia, to „Diabły z Loudun” Krzysztofa Pende-reckiego, druga - „Makbet” Giuseppe Verdiego pod koniec sezonu. Pomysł na wystawienie „Diabłów” zrodził się... podczas snu dyrektora. - Spektakl ten był do tej pory wystawiany jedynie w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Mistrz Penderecki zapowiedział przyjazd do Bytomia na to wydarzenie - podkreśla dyrektor. Sporo będzie spektakli wyjazdowych.

W przyszłym roku planowana jest także przymiarka do przebudowy sceny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!