18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczą nas coraz starsi lekarze, a młodym trudniej się szkolić

Agata Pustułka
123RF
Coraz mniej pieniędzy na szkolenie lekarzy specjalistów! Dowód? Mała liczba tzw. rezydentur, czyli etatów szkoleniowych dla młodych lekarzy, utrzymywanych z budżetu państwa, a konkretnie z Funduszu Pracy. Środki finansowe niezbędne do odbywania specjalizacji w ramach rezydentury zapewnia minister zdrowia i przekazuje je jednostkom zatrudniającym rezydentów (w woj. śląskim takich placówek jest 67).

Nie wszyscy mogą być kardiologami inwazyjnymi, a nie każdy, niestety, chce być pediatrą! - Szkolenie lekarzy poza rezydenturami jest niezwykle utrudnione, żeby nie powiedzieć wręcz niemożliwe przy tak ograniczonych środkach naszych placówek ochrony zdrowia - mówi dr Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej, która apeluje, by w trybie natychmiastowym zaplanować kształcenie lekarzy w perspektywie 15-20 lat. Niepokojące są bowiem wskaźniki demograficzne, gdyż niektóre specjalności wyglądają tak, jakby były skazane na wymarcie! Poza tym brak odpowiedniego planowania w zakresie kształcenia lekarzy przekłada się bezpośrednio na kolejki do specjalistów i coraz dłuższy czas oczekiwania na wizytę. Np. w województwie śląskim do endokrynologa czeka się kilkaset dni, podobnie jest u okulisty czy alergologa.

Obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje w naszym regionie w dwóch ważnych i wrażliwych społecznie dziedzinach dotyczących zdrowia dzieci. Chodzi o lekarzy neonatologów, zajmujących się noworodkami, oraz pediatrów. Przy dramatycznych wskaźnikach statystycznych dotyczących w naszym regionie wcześniactwa oraz liczby zgonów wśród niemowląt, trudno zrozumieć te decyzje.

A warto dodać, że wśród tych specjalistów odsetek lekarzy powyżej 50. roku życia, zbliżających się do emerytury, przekroczył 50 procent. Szczególnie widoczne jest to wśród pediatrów, bo w tej grupie lekarzy tych powyżej 50 lat jest niemal 64 proc. Tymczasem na 30 wniosków o szkolenie w ramach rezydentury tylko 16 osób otrzymało zgodę. W przypadku neonato-logów zaś tylko trzy. Podobnie było w ginekologii i położnictwie, a i w tej grupie możemy już też mówić o problemie demograficznym.

Krytyczna sytuacja dotyczy otolaryngologii dziecięcej, gdzie 87,5 proc. specjalistów ukończyło 50. rok życia, chirurgii klatki piersiowej - 84,6 proc. oraz zdrowia publicznego - 83 proc. - Tendencja dotycząca zbyt małej liczby miejsc rezydenckich w stosunku do ogólnej liczby miejsc szkoleniowych utrzymuje się od przynajmniej 2010 roku. Oczywiście osoba 50-letnia to osoba w pełni sił, ale chodzi o to, by doświadczeni lekarze mieli następców - wyjaśnia dr Jacek Kozakiewicz.
Jak twierdzi dr Ireneusz Ryszkiel, dyrektor wydziału nadzoru prawnego nad systemem opieki zdrowotnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, wszystkie regiony zostały w tym roku potraktowane jednakowo. - Planowanie szkolenia lekarzy powinno się odbywać na podstawie analizy epidemiologicznej. To oczywiste. Jedno jest pewne: na określone specjalizacje dostają się naprawdę najlepsi, bo mamy bardzo przejrzysty system promujący osoby osiągające najlepsze wyniki w nauce - dodaje dyrektor Ryszkiel.
O tym, ile ma być w ogóle miejsc specjalizacyjnych decydują konsultanci wojewódzcy oraz krajowi w danej dziedzinie medycyny. Pojawiają się zarzuty, że dochodzi do celowego ograniczenia tych najbardziej atrakcyjnych. Wielu młodych lekarzy, którzy nie mogą robić specjalizacji w kraju, wyjeżdża za granicę, np. do Niemiec, Danii, gdzie te możliwości są większe.
Obecnie w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada ok. 2,2 lekarza (raport OECD) i jest to najmniejsza liczba w Unii Europejskiej! Średnia w krajach UE wynosi 3,4. W województwie śląskim pracuje ok. 11 tys. lekarzy. Z ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zarabiają oni kilkaset złotych mniej od kolegów z innych regionów, bez względu na formułę zatrudnienia (kontrakt, etat).

Młodzi lekarze nie mogą być tanią siłą roboczą

Rozmowa z dr. Rafałem Sołtyskiem
Prowadzi pan wśród młodych lekarzy ankiety na Facebooku, dotyczące problemów związanych ze szkoleniami. Jakie są największe problemy?
Dwa główne dotyczą poziomu kształcenia i dostępu do szkolenia w wybranej specjalizacji. Chcę podkreślić, że młody lekarz rozpoczynający specjalizację wcale nie jest taki młody. Ma około 27 lat, zwykle rodzinę, dzieci. Rezydentura nie jest lekiem na całe zło, bo daje miesięcznie ok. 3 tys. złotych. Gdy pracuje się na etacie w szpitalu, czy na kontrakcie, to i tak zaczyna się gonitwa: dodatkowa praca, pogotowie, a niektórzy ordynatorzy jeszcze mówią, że nie puszczą na szkolenie i traktują młodych lekarzy jak tanią siłę roboczą do wszystkiego. Zdaję sobie sprawę, że moje pokolenie trochę płaci za stereotypy związane z postrzeganiem zawodu, jak i za błędy środowiska. Ja nie biorę łapówek, pracuję solidnie i chcę godnie zarabiać. Uważam, że to uczciwe podejście do sprawy. W medycynie nauka opiera się na relacji mistrz-uczeń. Chcemy się upomnieć też o naszych nauczycieli, o ich wynagrodzenie i czas, którego z powodu złej organizacji systemu kształcenia nie mają zbyt wiele.

Dlaczego ordynatorzy nie chcą, by lekarze się szkolili?
Z wielu powodów, także dlatego, że związane jest to z wyjazdami. Ja miesięczny kurs z chorób wewnętrznych musiałem odbyć w Warszawie i z tym wiąże się kolejny problem. Nie możemy zrozumieć, dlaczego tak mało kursów odbywa się w naszym regionie, który jest przecież medyczną potęgą. To kolejny postulat środowiska związany ze specjalizacjami. AGA


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!