Ważne
  Posłowie chcą uczcić Korfantego jako wybitnego Ślązaka i...

  Posłowie chcą uczcić Korfantego jako wybitnego Ślązaka i Polaka [ZDJĘCIA]

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Posłowie chcą uczcić Korfantego jako wybitnego Ślązaka i Polaka [ZDJĘCIA]
  1/7
  przejdź do galerii

  ©arc

  Wojciech Korfanty był współtwórcą tworzącego się państwa polskiego, a jego postać należy postawić obok Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego - to fragment projektu uchwały, który we wtorek posłowie sejmowej komisji kultury skierowali do dalszych prac.
  W tym tygodniu mija 140. rocznica urodzin Korfantego - jednego z czołowych polityków przedwojennej Polski, który do dziś uznawany jest za jednego z najbardziej zasłużonych dla Śląska.

  "Wojciech Korfanty był jednym ze współtwórców tworzącego się państwa polskiego. Jego postać należy postawić obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Wincentego Witosa. Odegrał on bardzo ważną rolę jako jeden z przywódców Powstania Wielkopolskiego.
  Jesienią 1918 r. był entuzjastycznie witany w Warszawie, a następnie istotnie wpływał na kształt prac Sejmu Ustawodawczego" - głosi projekt uchwały, którego uzasadnienie podczas jego pierwszego czytania przedstawił poseł PiS Grzegorz Tobiszowski.

  Losy Korfantego - jak podkreślają autorzy projektu - są "przykładem odrodzenia narodowego synów śląskiej ziemi, którzy w wyniku masowej edukacji spowodowanej przede wszystkim przez rewolucję przemysłową, odnaleźli swoje związki z narodem polskim".

  Projekt przypomina, że najważniejsze dni chwały Korfantego, które przypadały na lata 1919-1922, były związane z jego rodzinnym Górnym Śląskiem. "Tutaj jako polski komisarz plebiscytowy, a potem dyktator III powstania Korfanty odegrał decydującą rolę w politycznym i militarnym rozstrzygnięciu tego zrywu. To dzięki jego talentom i konsekwencji po plebiscycie i III Powstaniu Śląskim osiągnięto sukces polityczny, który zaowocował przywróceniem części Górnego Śląska Polsce" - głosi projekt. Zaznaczono, że Korfanty w przedwojennej Polsce był niekwestionowanym przywódcą na Śląsku, a także czołowym działaczem chrześcijańskiej demokracji. W projekcie przypomniano też, że Korfanty w latach 30. w wyniku konfliktów politycznych musiał emigrować z kraju.

  Twórcy projektu zauważają też, że Korfanty był politykiem i publicystą ukształtowanym w politycznej i zbrojnej walce o prawa Ślązaków. "Swoje wpływy wykorzystywał dla dobra Górnego Śląska i jego mieszkańców. W PRL pomniejszano rolę Korfantego i dopiero w wolnej Polsce zajął on należne mu miejsce. Wyrazem tego są nie tylko pomniki, ale przede wszystkim zwycięstwo w plebiscycie na najwybitniejszego Ślązaka XX wieku" - czytamy w projekcie uchwały, która - jak zapowiadają posłowie - ma zostać przyjęta podczas piątkowego posiedzenia Sejmu.

  Wojciech (właściwie Adalbert) Korfanty urodził 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). W latach 1903-1912 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.

  W latach 1918-1919 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania, a w 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

  W odrodzonej Polsce w latach 1922-1930 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Będąc na emigracji został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej.

  Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie. Pochowano go w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, był wielką manifestacją patriotyczną Ślązaków. PAP

  *Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
  *Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
  *ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (84)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tukej

   eme (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   Tukej mocie prawdziwych slonzoków
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Obrony_G%C3%B3rno%C5%9Bl%C4%85zak%C3%B3w

   Zdjęcie autora komentarza
   narodowo-sanacyjny PiS nagle pokochał Ślązaka Korfantego

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

   Przywódcami Ślązaków w 1. połowie XX wieku byli:
   Wojciech Korfanty - polski Ślązak
   Carl Ulitzka - niemiecki Ślązak
   Zefyl Koždůń - ślůnski Ślązak

   Wojciech Korfanty (ur. jako Adalbert Korfanty 20...rozwiń całość

   Przywódcami Ślązaków w 1. połowie XX wieku byli:
   Wojciech Korfanty - polski Ślązak
   Carl Ulitzka - niemiecki Ślązak
   Zefyl Koždůń - ślůnski Ślązak

   Wojciech Korfanty (ur. jako Adalbert Korfanty 20 kwietnia 1873 w osadzie Sadzawka, ob. Siemianowice Śląskie, zm. 17 sierpnia 1939 w Warszawie) – polski przywódca narodowy Górnego Śląska.
   W latach 1901–1908 był członkiem Ligi Narodowej, w ramach której współpracował z Romanem Dmowskim. W latach 1918–1919 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania wielkopolskiego. W 1921 został dyktatorem III powstania śląskiego.
   W latach 1919-1937 był przywódcą Polskiego Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji.
   W 1930 aresztowany i wraz z posłami Centrolewu osadzony w twierdzy brzeskiej, jednak z samego procesu brzeskiego został wyłączony. Wiosną 1935 w obawie przed represjami udał się na emigrację do Pragi w Czechosłowacji. W kwietniu 1939 po wypowiedzeniu przez III Rzeszę układu o nieagresji i niestosowaniu przemocy, powrócił - via Francja - do Polski, jednak mimo chęci walki z Niemcami został aresztowany i osadzony na Pawiaku w Warszawie. Pomimo protestów opinii publicznej spędził tam prawie trzy miesiące. Ciężko chory, zwolniony został 20 lipca 1939, lecz w następnym miesiącu zmarł.

   Carl Ulitzka (ur. 24 września 1873 roku w Jaroniowie (dziś dzielnica Baborowa) w powiecie głubczyckim na Górnym Śląsku, zm. 12 października 1953 roku w Berlinie) - polityk śląski i niemiecki, w latach 1918-1933 twórca i przewodniczący Katolickiej Partii Ludowej (Katholische Volkspartei) Górnego Śląska - odłamu niemieckej, katolickiej partii Centrum, w latach 1922-1933 przewodniczący pruskiego Wydziału Krajowego - faktyczny przywódca niemieckiej Prowincji Górnośląskiej, więzień nazistowskiego obozu koncentracyjnego Dachau, po II wojnie światowej współorganizator struktur CDU w Republice Federalnej Niemiec.

   Zefyl Koždůń (czes. Josef Koždoň, pol. Józef Kożdoń, niem. Josef Koždon, ur. 8 września 1873 w Lesznej Górnej koło Cieszyna, zm. 7 grudnia 1949 w Opawie) – polityk śląski, założyciel i przywódca Śląskiej Partii Ludowej oraz współzałożyciel i sekretarz generalny Związku Ślązaków na Śląsku Cieszyńskim, zwolennik autonomii i niepodległości Śląska, ideolog narodu śląskiego.
   Działacz społeczny i samorządowy, poseł Śląskiego Sejmu Krajowego w Opawie w latach 1909-1918, ekspert delegacji czechosłowackiej na konferencji wersalskiej w roku 1919, członek śląskiej Krajowej Komisji Administracyjnej w Opawie w latach 1919-1927, burmistrz Czeskiego Cieszyna w latach 1923-1938, założyciel (1925) i prezes w latach 1940-1944 Śląskiego Banku Ludowego. Po II wojnie światowej pozostał na Śląsku Czeskim - władze Czechosłowacji (prokomunistyczne) odrzuciły wniosek władz Polski (komunistycznych) o jego ekstradycję. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ojro, przecież Kozdoń kolaborował z nazistami,

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 18

   przez NSDAP został określony jako "wzór niemieckiego bojownika", a z okazji urodzin otrzymał list od Hitlera.
   A zatem: "ideologiem narodu śląskiego", jest lokalny hitlerowski kolaborant z czasów...rozwiń całość

   przez NSDAP został określony jako "wzór niemieckiego bojownika", a z okazji urodzin otrzymał list od Hitlera.
   A zatem: "ideologiem narodu śląskiego", jest lokalny hitlerowski kolaborant z czasów II wojny światowej. Cieszę się, że mamy jasność w tej kwestii.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Gliwiczanin

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 7

   Urodziłeś się w Kielcach - to już wiemy, jesteś hadziajem - to tysz wiemy, słepiesz brynol i jabole na wulcu razem ze Sandmanem i Rybniczaninem - to widać, słychać i czuć! Ale nadal nie wiemy jakie...rozwiń całość

   Urodziłeś się w Kielcach - to już wiemy, jesteś hadziajem - to tysz wiemy, słepiesz brynol i jabole na wulcu razem ze Sandmanem i Rybniczaninem - to widać, słychać i czuć! Ale nadal nie wiemy jakie psychotropy zapisał ci dochtór z Rybnika i jak często mosz je brać? Martwimy się ło twoje zdrowie, bo to i wiek już nie tyn a i ze stolcem mosz pierońskie problymy - no i do dom - do Kielc mosz daleko. Ino musisz uważoć na na Sandmana jak jedziesz do niego na wulec na byzuch, bo łon pare dni tymu sie prziznoł co lubi "rękodzieło". Tak więc weź na wszelki wypadek pora czopków, cobyś na drugi dzień nie chodził jak kawalerzysta po nauce końskiej jazdy.
   A co do listu jaki Kozdoń dostoł łod adolfa, to buł to polecony czy zwykły?
   Widza co twoja demencja postępuje dalej - "że mamy jasność w tej kwestii" - tobie zaś w dekiel pizło, ty nie mosz jasności - ty mosz pomroczność - dlatego bier te lekarstwa i nie śpij boso, ubierej na noc waciok i walonki, te co ci mamula przisłała w biksie po margarynie na wilijo. A łeb opierej o dekiel łod sracza ino klapa opuść coby nie śmierdziało! No i zamykej się na noc w tym haźlu!zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   wzór radzieckiego bojownika Gustaw Morcinek który nawet wystąpił o nadanie stolicy GŚ imienia zbrodniarza który zabil więcej niż Hitler, jest fetowany do dziś i dzieci nawet chyba czytają jego...rozwiń całość

   wzór radzieckiego bojownika Gustaw Morcinek który nawet wystąpił o nadanie stolicy GŚ imienia zbrodniarza który zabil więcej niż Hitler, jest fetowany do dziś i dzieci nawet chyba czytają jego książki.
   Mamy jasnośc w kwestii jakie polityczne prostytutki i kolaborantów stalinowskich się tu hołubizwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   kolejna hiena stalinowska:
   Tadeusz Michejda powstaniec śląski z tych samych okolic co Kożdoń- minister w stalinowskim rządzie za Bieruta

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto był przywódcą "narodu śląskiego"?

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 17

   Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć ze szlezjerskiego bełkotu nt. tzw. "narodu śląskiego".
   Wynika z tego, że:
   nikt nie wie, kiedy ten "naród" powstał;
   nikt nie potrafi wskazać żadnych...rozwiń całość

   Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć ze szlezjerskiego bełkotu nt. tzw. "narodu śląskiego".
   Wynika z tego, że:
   nikt nie wie, kiedy ten "naród" powstał;
   nikt nie potrafi wskazać żadnych postaci z jego historii (za wyjątkiem Zdzisława Jerzego, potomka mieszkańca podprzemyskiej wioski)
   żadne z państw, w skład których wchodził Śląsk, nigdy nie zauważyło istnienia tego "narodu".
   Wygląda to na bardziej tajemniczą historię niż dzieje zaginionego ludu Atlantydy :Dzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/24630_564188393613986_891243338_n.jpg

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

   hehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Gliwiczanin

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

   I zaś zapomniołeś zacząć od: urodziłem się w Kielcach... i zakończyć: a i tak blank gupi umra.
   Nadal czekamy na odpowiedź, gdzie byłeś i co robiłeś 24.09.1981r?

   Zdjęcie autora komentarza
   Witam. Proszę o poważną odpowiedź a nie obelgi. "KIEDY POWSTAŁ NARÓD ŚLĄSKI"?

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

   Statut organiczny Województwa Śląskiego pisze, że w tym Województwie były dwa języki urzędowe: polski i niemiecki. A gdzie język śląski? Czyżby nie był potrzebny bo nie było jeszcze wtedy "Narodu...rozwiń całość

   Statut organiczny Województwa Śląskiego pisze, że w tym Województwie były dwa języki urzędowe: polski i niemiecki. A gdzie język śląski? Czyżby nie był potrzebny bo nie było jeszcze wtedy "Narodu śląskiego"? Tylko poważne odpowiedzi proszę.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sandmann namierzony na fejsie!!

   https://www.facebook.com/janusz.typowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   https://www.facebook.com/janusz.typowy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ho,ho,ho,ho,

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

   dugo przed tym, zanim powstol Polski,
   wtedy Poloki jeszcze z golymi rziciami skokali po drzewach i prali sie slonskiymi uorczykami po lebach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandman

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   Nadal czekamy na informację gdzie się urodzili Twoi rodzice, bo życiorysy twoich dziadków znomy na pamięć!!!
   Odwagi - alleluja i do przodu!

   Zdjęcie autora komentarza
   Poważna odpowiedź

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 13

   W Luksemburgu tez wtedy były tylko 2 jezyki urzędowe:francuski i niemiecki.
   Ale w 1984 wprowadzono jako dodatkowy urzędowy lokalny jezyk luksemburski (Lëtzebuergesch)


   Zdjęcie autora komentarza
   Luksemburg to państwo.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 18

   Mogą sobie robić jakie chcą języki urzędowe.


   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 10

   Autonomia śląska tez miała własny Sejm który mógłby to zrobić

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dajcie spokój

   Reden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

   Panowie politycu z Warszawy, dajcie sobie spokój z Korfantym. Najbier został przez Polaków zaszczuty a teraz jakieś upamiętniana.

   Zdjęcie autora komentarza
   Po co piszecie, że Korfanty był Ślązakiem "i" Polakiem? Przecież Ślązak to Polak!!!

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 20

   Po co siejecie ferment? Wystarczy napisaeć, że Korfanty był Ślązakiem bo to automatycznie oznacza, że był Polakiem. Jakbyście napisali że był Schlesierem to też byłoby jasne kim był. Takie wyrodki...rozwiń całość

   Po co siejecie ferment? Wystarczy napisaeć, że Korfanty był Ślązakiem bo to automatycznie oznacza, że był Polakiem. Jakbyście napisali że był Schlesierem to też byłoby jasne kim był. Takie wyrodki narodowościowe, które piszą nie Polak, nie niemiec, to margines na Śląsku. To są zombie narodowościowe.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do tego napipczonego j.w.

   Antek i Francek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

   Ja jestem slazakiem , nie polakiem tylko niemcem.
   Widzisz jakis madry Sandman .
   Ludzie nie czytajcie Sandmana bo to wariat i za duzo pije alkocholu dlatego pipczy trzy po trzy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandman

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

   Podczas łostatniego badania kontrolnego na Gliwickiej w Rybniku dochtór ci pedzioł co czopki sie wraża do rzyci a nie połyka, a ty sztic swoje. Łobżor żeś się nimi i mosz zatwardzynie, a jeszcze na...rozwiń całość

   Podczas łostatniego badania kontrolnego na Gliwickiej w Rybniku dochtór ci pedzioł co czopki sie wraża do rzyci a nie połyka, a ty sztic swoje. Łobżor żeś się nimi i mosz zatwardzynie, a jeszcze na dodatek jarasz zioło z Gliwiczaninem - a łon ci nie pedzioł, ale do zioła dodaje coś od siebie i dlatego mocie berety zryte jak po dzikich świniach.
   Napiszesz wreszcie kaj sie urodzili twoi rodzice? Bo ło dziadkach pisałżeś wiela razy, a o rodzicach cicho jak po śmierci organisty.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Życie jest bardziej skomplikowane

   Reden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

   Dziękuję, za nazwanie mnie, mojego ojca, mojego syna wyrodkami.
   To sprowadza Twoje komentarze na właściwy poziom. Jak się nie ma innych argumentów, to się przeciwnika obraża.


   Zdjęcie autora komentarza
   Gdzie stała twoja Rodzina w czasie Powstań? Za kim głosowała w Plebiscycie?

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 20

   Wyrodek - człowiek, który się wyrodził od swej rodziny, przodków, ziomków itp., człowiek wyrodny, nikczemnik


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do j. w.

   Cipa z Bykowiny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

   Nie wiem o co ci chodzi ale moja rodzina w czasie powstania byla w doma a wczasie plebistytu glosowala za slaskiem wolnym od polakow.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co to ma do rzeczy?

   Reden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

   Ojciec był za młody więc w Plebiscycie udziału nie brał, Dziadek też, bo zginął pod Sandomierzem w czasie Pierwszej Wojny od kozackiej kuli. W czasie drugiej, ojciec aby nie służyć w niemieckim...rozwiń całość

   Ojciec był za młody więc w Plebiscycie udziału nie brał, Dziadek też, bo zginął pod Sandomierzem w czasie Pierwszej Wojny od kozackiej kuli. W czasie drugiej, ojciec aby nie służyć w niemieckim wojsku ukrywał się na terenie GG. Co nie zmienia nic w tym, że zostałem wychowany w przekonaniu, że jestem Ślązakiem.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

   jestem dumny ze moje nazwisko nie jest splamione uwzględnieniem go w spisie powstańców ślaskich.
   Mój ród nie splamił się wspieraniem zbrojnego antydemokratycznego separatyzmu.

   Zdjęcie autora komentarza
   Ta ja też ci podziękuję za nazywanie mnie skurwielem, gnidą, ciulem, wszą, gównem, itp.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 16

   Dziękuję ;-)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandman

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

   Bogu co boskie, cysarzowi co cysarskie a Sandmanowi... i kawalek szkła.


   Zdjęcie autora komentarza
   @ karlus

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 14

   Oooo, dzięki. Jak dotąd chciano mi tylko wpakować cały magazynek w łeb. Szkłem mnie nikt jeszcze nie chciał "częstować". Tak zdecydowanie to dowód "wysokiej śląskiej kultury". hehehehe


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandman

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   Szkło to taki rodzaj ulubionych przez ciebie pieszczot ukraińskich, a wpakować ci mogą twoi kamraci na wulcu jak pódziesz do hajźla...
   I co z twoimi rodzicami? Kaj to się oni urodzili? Na...rozwiń całość

   Szkło to taki rodzaj ulubionych przez ciebie pieszczot ukraińskich, a wpakować ci mogą twoi kamraci na wulcu jak pódziesz do hajźla...
   I co z twoimi rodzicami? Kaj to się oni urodzili? Na Łyczakowie czy pod Kielcami? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

   chyba zes "ciynzko fedrowol" na tako opinia,
   bo od samosci sie nic niy dzieje,

   czytej dalij Sienkiewicza i te fragmynty o Kalim,
   to twoje polskie motto zyciowe,
   niy dziwej sie na efekty.


   Zdjęcie autora komentarza
   No więc właśnie podziękowałem ;-)

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

   Jak to było? "Jak się nie ma innych argumentów, to się przeciwnika obraża" hehehehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   tyn zajs dupcy to samo, to, ze do wos Polokow tyn chachor byl bohaterym, to waszo rzecz,
   my momy o niym inksze zdanie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powoli, po kolei !

   ruda Truda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   Najpierw sprawdzic zwloki Korfantego na obecnosc arszeniku i innych trucizn.
   Kopernika wykopaliscie - zbadaliscie. Sikorskiego wykopaliscie - zbadaliscie.
   Teraz czas na (drugiego po Koppernigku)...rozwiń całość

   Najpierw sprawdzic zwloki Korfantego na obecnosc arszeniku i innych trucizn.
   Kopernika wykopaliscie - zbadaliscie. Sikorskiego wykopaliscie - zbadaliscie.
   Teraz czas na (drugiego po Koppernigku) Slazaka - Adalberta Korfantego, zwiacego sie pózniej "Wojciechem" !!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gorolstwo zajs atakuje :-((

   RRRR! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

   "do dziś uznawany jest za jednego z najbardziej zasłużonych dla Śląska." - Tylko przez "niykierych"........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zadanie

   Odo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 23

   Wymieńcie mi innego Ślązaka (nie Niemca!) który byłby tak znaną i wybitną postacią jak Korfanty.
   Wymieńcie choć jednego rodowitego Ślązaka!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pa-szól, id-tí, won !

   RRRR! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

   Najpierw 100 lat klamac, deformowac historie, zamilczac na smierc, zacierac slady.
   A potem twierdzic, ze nikogo i nic niigdy nie bylo. Chore polakostwo, chore ich "nasienie" !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolega cię grzecznie poprosił o wymienienie

   .. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

   a nie bełkot i bluzgi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @odo

   Judasz lod gorolskiego nasienio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

   Sandman urodzony w Cielmicach !!! Prafdzify Slunzok lod urodzynio........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za...

   Niyzapominajek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

   ... pomnik z napisym : "Korfanty - Patrijota! zamordowany przez Polakow"
   Jou je ciekaw jako uoni sie s tego wykryncom?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama