Poznamy nowego biskupa diecezji sosnowieckiej

  Poznamy nowego biskupa diecezji sosnowieckiej

  AGA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W środę w południe nuncjusz papieski ks. Józef Kowalczyk ma ogłosić nazwisko nowego biskupa sosnowieckiego. Według naszych informacji, będzie to ks. prałat Grzegorz Kaszak, 44 - letni kapłan, były rektor Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie. To wybitny intelektualista, bliski współpracownik Benedykta XVI.
  Jeśli nominacja stanie się faktem, będzie to wielka nobilitacja diecezji, która zyska godnego następcę zmarłego przed kilkoma miesiącami salezjanina biskupa Adama Śmigielskiego, który w pamięci wiernych zachował się jako człowiek skromny, mądry, przenikliwie inteligentny.

  Ks. prałat Grzegorz Kaszak urodził się 24 lutego 1964 r w Choszcznie (Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska). Święcenia kapłańskie otrzymał 18 czerwca 1989 roku.
  Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia pw. Św. Wojciecha w Świnoujściu - Warszowie skąd dnia 7 lutego 1990 roku został skierowany na studia specjalistyczne do Rzymu z dziedziny teologii moralnej. - Już podczas studiów na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie podejmuje w 1992 roku pracę w Papieskiej Radzie ds. Rodziny gdzie pracuje aż do 2002 roku. W 1998 roku broni w publicznej dyskusji na Uniwersytecie Świętego Krzyża rozprawę doktorską i uzyskuje tytuł naukowy doktora teologii. W tym samym roku zostaje też mianowany kapelanem Jego Świątobliwości (tytuł prałata). Dnia 4 lipca 2002 roku Stolica Apostolska, na prośbę biskupów polskich, mianuje ks. Grzegorza Kaszaka rektorem Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie - dowiadujemy się z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Papieskiego Instytutu Polskiego. Dwa lata temu ks. prałat Grzegorz Kaszak został mianowany przez Ojca Świętego Benedykta XVI sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny.

  Kandydatura ks. Kaszaka jest niespodzianką. Jego atutem jest niewątpliwie młody wiek, co w najmłodszej diecezji w Polsce ma duże znaczenie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama