Nie przepisuj pracy magisterskiej, bo cię złapią

  Nie przepisuj pracy magisterskiej, bo cię złapią

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z każdym tygodniem przybywa uczelni, które chcą walczyć z plagiatami. Do grona 71 wyższych szkół publicznych i niepublicznych dołączyła Akademia Ekonomiczna w Katowicach. Wszystkie prace licencjackie oraz magisterskie napisane przez studentów zostaną poddane wnikliwej analizie przez Internetowy System Antyplagiatowy Plagiat.pl.
  - Plagiaty się zdarzają. Najtrudniejsze do wyłapania są kopie prac napisane w innych uczelniach, bo jeśli ktoś w nadmiarze czerpie z literatury, promotor jest w stanie to wychwycić - mówi Marcin Baron, rzecznik prasowy uczelni.

  Studenci nie chcą sprawy komentować. - Pierwsze słyszymy - mówią studentki z wydziału finansowego AE.

  - Po co taki system? Jestem na pierwszym roku mnie to nie dotyczy - mówi student.

  Wszelkie pytania dotyczące plagiatów zbywają milczeniem. Twierdzą, że nie słyszeli o plagiatach kolegów ze starszych roczników.

  W Polsce jest ponad czterysta uczelni publicznych i niepublicznych, zaś z systemu korzysta 17 proc. Tymczasem z szacunkowych danych spółki, która działa od 2002 roku, wynika, że co czwarta praca w kraju może nosić znamiona zapożyczeń z literatury, internetu, bądź jest kopią innej pracy powstałej na przykład na drugim krańcu Polski.

  - Sytuacja w Polsce jest z całą pewnością jeśli nie gorsza, to przynajmniej porównywalna ze skalą plagiatów w innych europejskich krajach - mówi dyrektor Grzegorz Bunda z Plagiat.pl.

  W 2004 roku w Wielkiej Brytanii do plagiatów przyznało się 25 procent studentów.

  - Pięć lat temu w Niemczech co czwarta praca nosiła znamiona plagiatu, ale już w 2006 roku aż połowa z nich - dodaje Bunda.

  - Zależy nam na jak najwyższej jakości naszego dyplomu oraz marce Akademii Ekonomicznej. Dlatego zdecydowaliśmy się włączyć do systemu. Przymierzaliśmy się do tego od dawna, ale postanowiliśmy zaczekać z decyzją, aż system osiągnie pewną dojrzałość, rozwinie się na tyle, żeby można było mówić o konkretnych wynikach - wyjaśnia Baron.

  System ma ułatwić zadanie promotorom, którzy w ciągu jednego roku akademickiego muszą sprawdzić autentyczność wielu prac.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama