Ważne
  Intensywna praca to dobry trening dla twojej pamięci

  Intensywna praca to dobry trening dla twojej pamięci

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  O tym, co korzystnie wpływa na pamięć i czy zaburzenia pamięci są dziedziczone rozmawiał z internautami na czacie dr nauk medycznych Stanisław Ochudło, lekarz w Oddziale Neurologii Wieku Podeszłego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  Czy zaburzenia pamięci mogą być dziedziczone?

  Zaburzenia pamięci są objawem i mogą występować w przebiegu wielu schorzeń, takich jak np.: choroby neurozwyrodnieniowe, choroby naczyniowe ośrodkowego układu nerwowego, choroby organiczne i urazy OUN, choroby psychiczne, schorzenia ogólnoustrojowe - zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, zaburzenia metabolizmu, zaburzenia funkcji narządów miąższowych, schorzenia endokrynologiczne, schorzenia hematologiczne, zespoły niedoborowe, przyczyny jatrogenne - polekowe, choroby nowotworowe, choroby układowe, choroby układu krążenia, zapalenia.
  Tylko niewielka część z wymienionych tutaj grup schorzeń ma podłoże genetyczne i tylko w takich sytuacjach można mówić o dziedziczeniu zaburzeń pamięci; i tak np.
  w chorobie Alzheimera, która jest najczęściej występującą chorobą neurozwyrodnieniową przebiegającą z zaburzeniami pamięci, postać genetyczna tej choroby dotyczy około 1,5 proc. wszystkich chorych. Tak więc - bezpośrednio odpowiadając na zadane pytanie - należy stwierdzić, że bardzo rzadko występują dziedziczne postacie choroby z zaburzeniami pamięci.

  Czy można poprawić sobie pamięć poprzez ćwiczenia, np. rozwiązywanie krzyżówek itp.?

  Tak, ćwiczenia pamięci mogą podtrzymywać jej dobrą kondycję, są zalecane w każdym wieku i dla wszystkich, którzy dbają o swoje zdrowie psychiczne, podobnie jak ćwiczenia ruchowe dla tych, którzy chcą zachować sprawność fizyczną i poczucie zdrowia.

  W wywiadzie w Polsce Dzienniku Zachodnim mówił pan, że witamina B1 może poprawić pamięć. Czy każdy może ją przyjmować bezpiecznie i czy jest ona dostępna bez recepty?

  Niedokładnie zrozumieliśmy się; witamina B1, witamina B12 i inne są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, w tym także pamięci, dlatego niebezpieczne stają się niedobory witaminowe i tylko w takich sytuacjach konieczna jest suplementacja witaminowa. Niekontrolowane przyjmowanie witamin nie wpływa na poprawę pamięci, a czasami może być wręcz szkodliwe. Wszystkie leki, w tym witaminy, powinny być przyjmowane pod kontrolą lekarską. Przedawkowanie witamin może być niebezpieczne!!!
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama