Ważne
  Alpiniści odsłonili skałki na jurajskiej grzędzie

  Alpiniści odsłonili skałki na jurajskiej grzędzie

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W sobotę alpiniści oczyścili z krzewów i drzewek skały położone pomiędzy zamkami grzędy mirowsko-bobolickiej. Wspinacze zyskali w ten sposób nowe miejsca do uprawiania sportu. Dzięki prowadzonym już od kilku tygodni pracom, zasłonięte dotychczas przez samosiejki drzew i krzewów skały, zostały oczyszczone i turyści mogą je podziwiać w pełnej krasie.
  Alpiniści prowadzili wycinkę tylko w miejscach, do których nie mogli dotrzeć robotnicy oczyszczający teren u podnóża skał. W miniony weekend wspinacze wycinali krzewy na skałach w okolicy jaskiń Stajnia i Sucha.

  Podobna akcja została przeprowadzona dwa lata temu na pobliskiej Górze Zborów, którą oczyszczono dzięki finansowemu wsparciu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. To przedsięwzięcie kosztowało wówczas 300 tysięcy złotych.

  Na mirowsko-bobolickiej grzędzie zimową wycinką zajmowało się ponad 20 pracowników. Teren wokół zamków, podobnie jak wiele innych na Jurze, nie był karczowany od lat 60. ubiegłego wieku. Zaprzestano wtedy wypasu owiec, a drzewa i krzewy szybko rosły i zasłoniły skały, przyczyniając się też do ich degradacji. Krzaki na ostańcach uniemożliwiały przez lata uprawianie sportu wspinaczkowego.

  Najwięcej prac wykonanych zostanie w tym roku. By wszystko miało sens, wycinka musi być jednak przeprowadzana regularnie. Dlatego alpiniści będą mieli na ostańcach robotę każdego roku.

  Prace są dosyć skomplikowane. Alpiniści posługują się piłami spalinowymi i ręcznymi. Dla pracujących na linach niezbędna jest asekuracja. Do tego dochodzi zagrożenie spadającymi kamieniami. Trzeba było też zabezpieczyć teren na dole, by nie dostały się tam niepowołane osoby.

  - Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu uda nam się zachować piękno ostańców i doprowadzić do tego, żeby szlaki były znów dostępne dla turystów - mówi współwłaściciel terenu Jarosław Lasecki.

  To pierwsza tego typu akcja we współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu na Jurze. Rodzina Laseckich, która jest właścicielem zamków w Mirowie i Bobolicach zamierza wprowadzić na swym terenie wypas kóz, które ograniczą wzrost krzewów i drzewek w sąsiedztwie skał. Kozy będą także dodatkową atrakcją turystyczną. Prowadzili rozmowy również z Parkami Krajobrazowymi Województwa Śląskiego na temat dofinansowania wycinki. Na razie się nie udało.

  - Zaczęliśmy prace chyba w najpiękniejszym zakątku Jury. Grzęda mirowsko-bobolicka jest porównywalna z doliną Loary i jej zamkami - twierdzi Włodzimierz Porębski, dyrektor Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych "Nasze skały", zrzeszającej wszystkich wspinaczy. - Myślę, że wcześniej czy później, gospodarze terenów na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej pójdą w ślady Laseckich i Szlak Orlich Gniazd oraz cała Jura wrócą do stanu sprzed kilkudziesięciu lat - dodaje.

  Niedawno zrodził się pomysł, by w porozumieniu z właścicielami terenów przylegających do grzędy, gminą Niegowa i starostwem, utworzyć park historyczno-przyrodniczy, z odpowiednio przygotowanymi szlakami pieszymi i wspinaczkowymi, zabezpieczonymi przez członków Polskiego Związku Alpinizmu. Według wstępnych szacunków, powstanie tutaj około 250 nowych miejsc pracy. W dodatku prognozy mówią że, wraz z rozbudową portu lotniczego w Pyrzowicach, ruch turystyczny na Jurze zwiększy się nawet kilkunastokrotnie.

  W 2010 r. mija 750. rocznica urodzin Kazimierza Wielkiego. W 2008 r. powstało Stowarzyszenie Miast Króla Kazimierza Wielkiego. Jego przedstawiciele wizytowali m.in. zamek w Bobolicach, który ma zostać oddany do użytku, po zakończeniu restauracji, właśnie w 2010 roku. Uroczystość w Bobolicach ma być jednym z głównych elementów obchodów Roku Kazimierzowskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Laseccy dbają o siebie

   Martrakos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

   a Jura jest tylko miejscem ich biznesu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama