Dworzec PKP w Katowicach - Ligocie odnowiony [ZDJĘCIA]

  Dworzec PKP w Katowicach - Ligocie odnowiony [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dworzec PKP w Katowicach - Ligocie
  1/14
  przejdź do galerii

  Dworzec PKP w Katowicach - Ligocie

  Trwająca od ubiegłego roku modernizacja dworca w Katowicach – Ligocie dobiega końca. Jak informują kolejarze hala dworca jeszcze dziś zostanie udostępniona podróżnym, ale to nie oznacza finału robót. Zobaczcie zdjęcia.
  - PKP planuje również modernizację muru oporowego oddzielającego dworzec od torowiska – zapowiada Aleksandra Dąbek, z biura prasowego PKP.

  Dworzec w Ligocie został gruntownie odnowiony. Na nowo zaaranżowano wnętrza wewnątrz obiektu – oprócz poczekalni i nowych toalet, podróżni znajdą tu również lokale komercyjne, w których wkrótce, jak zapowiadają kolejarze, otwarte zostaną apteka i salonik prasowy. Prace w budynku objęły także konserwację znajdującego się wewnątrz sgraffito autorstwa Stefana Suberlaka.

  W ramach modernizacji wykonano także nowe pokrycie dachu i nową elewację, która obecnie jest w części przeszklona, a w części pokryta blachą blachą tytanowo – cynkową z powłoką antygrafitti.

  - Dworzec został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku zamontowane zostały ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Dostosowano również toalety – dodają przedstawiciele PKP.

  W hali głównej dworca zamontowano już m.in. elektroniczne tablice z rozkładami jazdy. A w całym budynku – monitoring. - Nad bezpieczeństwem pasażerów czuwać będzie również całodobowa ochrona – zapewniają kolejarze.

  Jak dodają w ramach inwestycji zmianie uległo otoczenie obiektu. Obok budynku wykonany został parking na 16 miejsc postojowych. Przy dworcu z kolei pojawiły się stojaki na rowery oraz nowe ławki.

  Prace modernizacyjne na dworcu przeprowadziła firma POL-REM sp. z o.o. Koszt inwestycji wyniósł 2,7 mln zł i został pokryty ze środków Budżetu Państwa oraz środków własnych PKP S.A

  Przy okazji remontu stacji, prace zleciła też spółka PLK na peronach oraz przejściach pod torami. - Nasze działania nie wiązały się z większym remontem, a były realizowane w ramach programu poprawy warunków dla podróżnych na stacjach i przystankach kolejowych – wyjaśnia Jacek Karniewski, rzecznik śląskiego oddziału PLK. Na lifting w Ligocie spółka przeznaczyła ok. 570 tys. zł. Pieniądze wystarczyły na m.in. oczyszczenie ścian i posadzki w przejściach pod torami.

  - Zakres prac obejmował również malowanie oraz zabezpieczenie farbą antygraffiti ścian przejścia, wymianę poszycia wiat peronowych wraz z piaskowaniem ich konstrukcji, wymianę elektrycznej instalacji oświetleniowej w przejściu pod torami i na peronach, a także wyposażenie peronów w nowe ławki, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci – wylicza rzecznik. Dodatkowo naprawiono poręcze przy schodach na perony oraz zamontowano nowe piktogramy z nazwą stacji i numerami peronów i torów. Remont nie zakładał natomiast wymiany nawierzchni peronów. - Oceniono, że nawierzchnia nie jest w najgorszym stanie – mówi rzecznik.


  *Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
  *Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
  *Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
  *Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama