Podglądane Nowiny

  Podglądane Nowiny

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wkrótce Rybnik będzie miał jeden z najnowocześniejszych systemów monitoringu na Śląsku. Choć kamery są już zainstalowane w większości dużych miast, najczęściej śledzą tylko ich centra. Tymczasem to blokowiska są miejscem najczęstszych ataków przestępców i zwykłych wandali. Dlatego w największym rybnickim osiedlu Nowiny zostanie zamontowanych dziesięć supernowoczesnych kamer.
  Władze miasta podpisały właśnie umowę z firmą, która zainstaluje w sumie 14 nowych kamer (kilka poza osiedlem, obecnie w mieście jest ich 21). Kontrakt wart jest prawie 2 miliony złotych.

  - Wchodzimy głębiej w blokowiska. Większość nowych kamer pojawi się w osiedlach Nowiny i Maroko. Prace ruszą tam za tydzień lub dwa - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.

  Kamery zostaną umieszczone m.in. w okolicach Zespołu Szkół Usługowo-Budowlanych, przy ul. Kardynała Kominka, a także w rejonie dworca PKP.

  - W ten sposób uzupełniony zostanie też monitoring w centrum - dodaje prezydent.

  Obraz z nowych miejsc będzie wyświetlany na ekranach monitorów znajdujących się w rybnickiej komendzie policji jeszcze w tym roku. To dobra wiadomość dla mieszkańców Nowin, bo dzięki kamerom będzie tam bezpieczniej.

  - To są duże skupiska ludzi, a w takich zawsze dochodzi do wielu różnych zdarzeń. Miejsca, w których zostaną umieszczone kamery, nie są przypadkowe. Zostały wybrane na podstawie analizy zagrożeń występujących w danej okolicy - mówi nadkomisarz Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa rybnickiej policji. - Cieszymy się, że miasto rozbudowuje system monitoringu, bo bardzo nam się on przydaje. Nagrane taśmy często wykorzystujemy jako materiał dowodowy w sprawach na przykład pobić i rozbojów - dodaje Aleksandra Nowara.

  W ubiegłym roku dyżurujący przy monitorach strażnicy miejscy ujawnili 1230 wykroczeń. Najwięcej, bo aż 549 dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

  - Tego rodzaju sytuacje dotyczą także osiedli, na których wkrótce pojawią się kamery. Młodzież przesiaduje na ławkach, pije alkohol i rozrabia. A mieszkańcy się boją - mówi Dawid Błatoń, rzecznik prasowy rybnickiej straży miejskiej.

  Z osiedla Nowiny często znikają auta.

  - Dzięki kamerom kradzieży będzie mniej i o wiele łatwiej będzie można ustalić sprawców - ocenia Błatoń.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może obraz w internet?

   Malina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 32

   A może by tak obraz z kamer udostępnić w internecie? Wtedy każdy mógłby śledzić i gdyby zauważył coś dziwnego, mógłby interweniować na podany numer telefonu! :) Teraz przecież wszystko jest w...rozwiń całość

   A może by tak obraz z kamer udostępnić w internecie? Wtedy każdy mógłby śledzić i gdyby zauważył coś dziwnego, mógłby interweniować na podany numer telefonu! :) Teraz przecież wszystko jest w internecie: od kina, przez apteki, po banki. Nie wyobrażam już sobie płacenia rachunków w okienku (mam nawet specjalną taryfę "on-line" w vattenfallu i za darmo dostaję rachunki za prąd na maila). Dlaczego zatem nie dać takiego podglądu na jakąś stronę? I tak siedzę w domu, sama bym poobserwowała. A dzieciaki też mogłyby coś sensownego w internecie robić!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama