Urzędnicy wywalczyli podwyżki

  Urzędnicy wywalczyli podwyżki

  JH

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koniec płacowego konfliktu wójta Joachima Bargiela ze związkowcami w gierałtowickim urzędzie gminy. Konflikt trwał rok, a dotyczył m.in. dysproporcji między pensjami pracowników zatrudnionych na tych samych stanowiskach.
  Związkowcy Solidarności domagali się uporządkowania wynagrodzeń. Teraz liczą na podwyżki. Z anonimowej ankiety, przeprowadzonej wśród pracowników wynikało, że najniższe płace utrzymywały się na minimalnym poziomie, a najwyższe szybowały ku maksymalnej wysokości płacowych widełek. I że nieistotna dla pracodawcy była wysługa lat, bo "nowi" otrzymywali wynagrodzenie zasadnicze wyższe od tego, jakie mieli pracownicy z długoletnim stażem i o takim samym stopniu zaszeregowania. I choć średni zarobek w urzędzie wynosił ok. 2 tys. zł netto, to dane były mylące. 60 proc. pracowników nawet się do średniej nie zbliżyło. Najniższa pensja wynosiła nieco ponad 800 zł, najwyższa nawet ponad 7700 zł.
  - Podpisaliśmy z wójtem dwa porozumienia. Pierwsze objęło wszystkich pracowników, drugie dyskryminowanych płacowo kierowników. Szczegółowo zostały opisane stanowiska i wysokość podwyżek. Kierownicy dostali podwyżki "wyrównawcze", od 50 do 300 zł. Do tego mają zagwarantowaną podwyżkę przewidzianą przez pracodawcę w 2009 roku - wyjaśnia Anna Gałązka, szefowa Solidarności.

  Skąd takie różnice płac? Wójt Joachim Bargiel tłumaczy je zaszłościami w ustalaniu pensji przed laty. Wysokość zarobków u osób przyjmowanych w ostatnim czasie, jak twierdzi, miała być zachętą do zatrudniania w urzędzie. - Razem ze związkowcami do czerwca opracujemy czytelny regulamin wynagrodzeń. Sądzę, że w budżecie znajdą się też pieniądze na podwyżki, choć trudno mi powiedzieć, czy będzie to akurat 150 złotych, jak chcieliby związkowcy - mówi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama