Z terrorystami musimy walczyć wspólnie

  Z terrorystami musimy walczyć wspólnie

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z prof. Genowefą Grabowską, śląską posłanką do Parlamentu Europejskiego, rozmawia Aldona Minorczyk-Cichy
  Dlaczego akurat teraz zainteresowała się pani ofiarami terrorystów?

  Zainspirowały mnie tragiczne wydarzenia związane z uprowadzeniem i zgładzeniem Piotra Stańczaka przez talibańskich terrorystów. To mną wstrząsnęło. Z eurodeputowanym Dariuszem Rosatim zwróciliśmy się do Komisji Europejskiej o ocenę skuteczności dotychczasowych działań na rzecz ofiar terroryzmu i ich rodzin. Naszym zdaniem, te działania nie są wystarczające.

  A jakie powinny być?

  Konieczne jest stworzenie procedur dla wszystkich krajów Wspólnoty. Unia powinna bronić Stańczaka, bo to był jej obywatel. Przejrzałam materiały unijne po zamachach terrorystycznych w Madrycie i Londynie.
  To już nie wystarcza. Trzeba działać wspólnie, jak w przypadku Ingrid Betancourt, przetrzymywanej przez lata w kolumbijskiej dżungli. O jej uwolnienie zabiegała nie tylko Francja. Także Parlament Europejski podejmował rezolucje w tej sprawie. Finał był szczęśliwy. Być może taki sam byłby i dla polskiego geologa. Niestety, zabrakło zaangażowania Wspólnoty. Czy naprawdę chodziło o to, by nie zaszkodzić negocjacjom prowadzonym przez polski rząd?

  Jak pani ocenia starania rządu o uwolnienie Stańczaka?

  Trudno je ocenić, bo rząd zasłania się tajemnicą. Nie wiem, czy minister Sikorski przedstawił sprawę na posiedzeniu Rady do spraw Ogólnych, w którym uczestniczą ministrowie spraw zagranicznych. Jeśli tak, to jakie było jej stanowisko? Chciała pomóc czy tej pomocy odmówiła? Jeśli pomogła, to co konkretnie zrobiła? Dlaczego Unia milczała? Musimy poznać odpowiedzi na te pytania, by skutecznie działać. Zasłanianie się sekretnością nie ma sensu. Teraz nadszedł czas na działania profilaktyczne, wyciągnięcie wiedzy z tej straszliwej porażki.

  Może jednak rząd nie powinien ujawniać swoich działań?

  Nie zgadzam się. Irytuje mnie taka postawa rządu. Odbieram ją jako chęć ukrycia nieudolności. Skoro premier mówi, że dużo zrobił, to niech też powie, co konkretnie. Jak można zasłaniać się Kuchciakiem? To specjalista od Kaukazu. Obawiam się, że jego działania w Pakistanie i Afganistanie nie były skuteczne.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama