Kliniczna awantura

  Kliniczna awantura

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląski Uniwersytet Medyczny chciał odebrać szpitalowi nr 5 w Sosnowcu sprzęt z Kliniki Chorób Oczu. Codziennie pięćdziesięciu pacjentów mogło być bez diagnostyki.
  Szefowa Kliniki Chorób Oczu ze Szpitala Wojewódzkiego św. Barbary w Sosnowcu prof. Wanda Romaniuk wygrała niedawno konkurs na stanowisko kierownika Kliniki Okulistyki w Katowicach. Obie są klinikami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Katowicką, bardziej prestiżową, przez ponad 20 lat kierowała prof. Ariadna Gierek. Teraz prof. Romaniuk przenosi się do Katowic, a do sosnowieckiego szpitala zgłosiła się firma transportowa wynajęta przez Śląski Uniwersytet Medyczny, żeby zabrać z kliniki sprzęt.

  - To urządzenia do diagnozowania zaćmy i dobierania szkieł okularowych. Są własnością uniwersytetu, ale forma ich odebrania była nie do zaakceptowania - wyjaśnia Mirosław Rusecki, rzecznik szpitala. - Ich posiadanie jest wymogiem NFZ. Bez nich możemy stracić kontrakt.

  Dyrekcja szpitala nie zgodziła na przenosiny i całą sprawę uznała za skandal.

  - Chcemy wierzyć, że podstawą podejmowanych przez uniwersytet działań są w pierwszej kolejności słowa przysięgi Hipokratesa, a dopiero później interes uczelni - pisze w swoim oświadczeniu dyrektorka szpitala Iwona Łobejko, według której uczelnia złamała umowę.

  - O zamiarach władz uczelni zostaliśmy poinformowani faksem przesłanym na cztery dni przed przeniesieniem sprzętu - informuje dyr. Łobejko. - Zapisany w umowie termin wypowiedzenia to trzy miesiące - dodaje.

  Sprzęt służy diagnostyce i leczeniu pacjentów szpitala.

  - Przejściowy brak urządzeń, które są codziennie wykorzystywane do diagnozowania ok. 50 pacjentów, także w trybie nagłym, mogłoby spowodować utrudnienie w dostępności do tego typu badań, jak również stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców naszego regionu - wyjaśnia Mirosław Rusecki.

  Zdaniem dyrekcji szpitala działania władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mogą fatalnie wpłynąć na negocjacje nowego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Klinika Chorób Oczu była, przynajmniej do tej pory, jedną z najbardziej dochodowych. Brak sprzętu może też doprowadzić do niewywiązania się z dotychczasowego kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo nie będzie na czym wykonywać zakontraktowanych badań.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama