Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żarki Letnisko powstały sto lat temu w samym środku lasu

Bartłomiej Romanek, AH
Każdego roku w Żarkach Letnisku odbywają się „Imieniny Hrabiny” poświęcone pamięci założycielki miejscowości
Każdego roku w Żarkach Letnisku odbywają się „Imieniny Hrabiny” poświęcone pamięci założycielki miejscowości Arc ug w poraju
Szukasz spokojnego miejsca na weekendowy wypad z rodziną? Zapraszamy do gminy Poraj. Żarki Letnisko powstały sto lat temu w samym środku lasu. To nadaje im wyjątkowy urok

Nie tylko Brazylia może się pochwalić wybudowaniem miasta Manaus w samym sercu Puszczy Amazońskiej. Równo sto lat temu w samym środku lasu powstała miejscowość Żarki Letnisko. Wcześniej mieszkały tutaj tylko dwie rodziny młynarskie. Wszystko zmieniło się, kiedy wybudowano stację kolejową. Budowniczymi Żarek Letniska byli hrabiostwo Raczyńscy.

Przez kilka dziesięcioleci XX wieku Żarki Letnisko były miejscowością tłumnie odwiedzaną przez turystów z Częstochowy, Zagłębia i ze Śląska. Wielu z nich wybudowało tutaj nawet domy i na stałe się osiedliło. Dzisiaj w Żarkach Letnisku letników jest jakby mniej, ale to chyba nawet lepiej, bo dzięki temu możemy tutaj odpocząć od miejskiego zgiełku i hałasu, uniknąć pośpiechu. Zatem zapraszamy do zapomnianej, ale niezwykle pięknej miejscowości w powiecie myszkowskim.

Dzieło hrabiny Raczyńskiej

Spacerując ulicami Żarek, trudno uwierzyć, że gdyby nie hrabia Raczyński i jego żona, prawdopodobnie do dzisiaj rósłby w tym miejscu las.

Historia Żarek Letniska zaczęła się na początku ubiegłego stulecia. W 1916 roku, Karol hrabia Raczyński ze Złotego Potoku kupił las od właściciela ziemskiego z Żarek, Andrzeja Fr. Guskiego. Hrabiostwo Raczyńscy zainteresowali się tym terenem, chcieli by w pięknej okolicy powstała osada i ośrodek wypoczynkowy. We wrześniu 1928 roku do Starostwa w Zawierciu wpłynęło podanie Zarządu Dóbr hrabiostwa Stefanii i Karola Raczyńskich w Złotym Potoku z prośbą o wydanie zezwolenia na rozparcelowanie 100 ha lasu na działki budowlane i ich rozsprzedaż. Dotyczyło ono lasu położonego w najbliższym sąsiedztwie przystanku kolejowego Żarki (obecnie Żarki Letnisko) na linii Warszawa - Katowice. Trzy lata później, w 1931 roku Raczyńscy występują po raz drugi do starostwa w Zawierciu o zezwolenie na dalszą parcelację 133 ha lasu w tym samym położeniu.

Mieszkańcy miejscowości do dzisiaj pamiętają o założycielach. Jedna z głównych ulic w centrum miejscowości nosi imię hrabiny Stefanii Raczyńskiej. Jednak najbardziej zauważalnym śladem jest kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Hrabiostwo przekazało działki zarówno pod jego budowę, jak i budowę cmentarza. Raczyńscy finansowali budowę kościoła, który został uroczyście konsekrowany 7 lipca 1936 roku.
To jedna z najpiękniejszych świątyń w powiecie myszkowskim i w całym województwie (kościół wygrał nawet plebiscyt Dziennika Zachodniego). Kameralny kościół pięknie usytuowany wśród drzew na wszystkich robi wrażenie.Bliskość przyrody sprawia również, że znaczna część mieszkańców i gości uczestniczy w mszy świętej na świeżym powietrzu. Podczas tradycyjnej bożonarodzeniowej Pasterki przed kościołem rozpalane jest ogromne ognisko.

Hrabinie Stefanii Raczyńskiej poświęcona jest również cykliczna impreza. Mieszkańcy, goście z całego regionu, a nawet władze gminy zakładają zabytkowe stroje z epoki, w której żyła hrabina i w barwnym korowodem przechodzą ulicami miejscowości.

Piękna przyroda i cisza

Jednak to nie historia decyduje o uroku Żarek Letniska. Największym atutem jest otaczający tę miejscowość z każdej strony las sosnowy. Dzięki nim miejscowość ma niezwykle czyste powietrze i wyjątkowy mikroklimat. Służy on przede wszystkim osobom mającym problemy z dysfunkcjami układu oddechowego. Już w latach dwudziestych XX wieku z jego dobrodziejstw korzystała między innymi hrabina Raczyńska, szukając tu niedzielnego wytchnienia i świeżego powietrza.

To czyni z Żarek Letniska idealne miejsce zarówno na weeekendowy wypad, jak również na dłuższy odpoczynek. Tym bardziej, że jeszcze kilkanaście lat temu miejscowość przeżywała prawdziwe oblężenie ze strony letników. Dzisiaj jest ich znacznie mniej, dzięki temu możemy w ciszy i spokoju spacerować po niemal nienaruszonej przyrodzie. Jesienią Żarki Letnisko stają się również rajem dla grzybiarzy, bo miejscowe lasy obfitują w grzyby.

W upalne dni można wykąpać się w basenie, na którym latem organizowane są dyskoteki pod gwiazdami. Gmina Poraj dba również o to, żeby w żareckim Amfiteatrze odbywały się niemal co tydzień imprezy i koncerty.
Warto wybrać się również do jednej z pizzerii znajdujących się niedaleko basenu i miejscowej lodziarni, jednej z najlepszych w regionie. Szkoda tylko, że kilka lat temu zlikwidowano legendarną budkę z „jagodziankami”. Gwarantujemy, że były one najlepsze w całym naszym województwie.

O atrakcyjności turystycznej Żarek Letniska decyduje jednak przede wszystkim dogodny dojazd oraz dobra baza noclegowa. W Żarkach Letnisku bez problemu znajdziecie kwatery w prywatnych domach. Do dyspozycji odwiedzających jest również Hotel Kinga.

Poza tym miejscowość jest znakomicie skomunikowana. Z Częstochowy Kolejami Śląskimi, które kursują kilka - kilkanaście razy dziennie dojedziecie w 24 minuty. Dojazd z Katowic trwa natomiast godzinę i 5 minut. Do Żarek łatwo również dojechać drogą wojewódzką nr 791.

Żarki Letnisko to idealne miejsce na wypady do najciekawszych miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Jeszcze bliżej jest do Poraja i słynnego Zalewu Porajskiego, który umożliwia uprawianie sportów wodnych.

Czy wiesz, że...

Najbardziej znaną mieszkanką Żarek Letnisko jest aktorka Magdalena Cielecka.

Artystka spędziła w tej miejscowości swoje dzieciństwo, ale obecnie także chętnie wraca w rodzinne strony. W wywiadach często wspomina o Żarkach Letnisku.

Żarki Letnisko nie znajdują się w gminie Żarki.

To najczęściej powtarzany i nieprawdziwy mit o Żarkach Letnisku, które poza nazwą nie mają nic wspólnego z Żarkami i należą do gminy Poraj. W przeszłości o Żarkach Letnisku często mówiło się Żarki Blok. Do dzisiaj mieszkańcy miejscowości spierają się o pochodzenie tej nazwy, ale prawdopodobnie wzięła się ona od wybudowanego w 1915 roku dworca kolejowego, który miejscowa ludność nazywała potocznie Blokiem.

Miejscowość obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia.

Tej rocznicy towarzyszy przez cały rok wiele imprez sportowych i turystycznych. Jednym z elementów obchodów jubileuszu było zakopanie specjalnej kaspuły czasu w centrum miejscowości. W kapsule, która odkopana będzie w 2115 roku znalazły się m.in. pamiątkowe zdjęcia, historia miejscowości i lokalnej parafii, figurka hrabiny, Stefanii Raczyńskiej, założycielki Żarek Letniska, wydania lokalnej prasy, aktualne ceny żywności, żarówka, szyszki z miejscowego lasu, list z przesłaniem stworzony przez emerytów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!