Pomagajmy zwierzętom i klimatowi

  Pomagajmy zwierzętom i klimatowi

  KATP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jedzcie zdrowe mięso - apelują do uczniów członkowie bielskiego Klubu Gaja, którzy rozpoczęli wdrażanie programu "Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat". W przygotowaniu jest film oraz specjalny podręcznik.
  - Jeśli zmienimy nawyki żywieniowe i nastawimy się na zjadanie zdrowego mięsa, wielkoprzemysłowa hodowla straci rację bytu. Dzięki temu zwierzęta będą lepiej traktowane, zaś my zdecydowanie zdrowsi, bo zawałów serca nie dostaje się z jedzenia warzyw - mówi Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

  Organizacje ekologiczne oraz komisja europejska wyliczyły, że wielkoprzemysłowa hodowla ma większy wpływ na emisję gazów cieplarnianych niż transport.
  - 14 proc. emisji gazów przypada na transport, a 18 proc. na hodowlę. Przy czym w tym ostatnim przypadku nie chodzi tylko o dwutlenek węgla. Zagrożeniem są metan oraz związki azotu - dodaje Bożek. Dwuletni program finansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Jego założenia wpisują się w tzw. Dekadę Edukacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ustanowioną przez ONZ.

  - Podnoszenie świadomości w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych jest koniecznością. Podczas spotkań z młodzieżą rozmawiamy o żywności, ponieważ to co zjadamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie - wyjaśnia.

  Klub Gaja odwiedzi kilkadziesiąt wybranych szkół w kraju, film i podręczniki trafią do pięciu tysięcy placówek. - Podobne akcje przeprowadzano już we Francji i Wielkiej Brytanii. Odniosły spory skutek. Zmieniło się jedzenie serwowane w stołówkach szkolnych. Mięso oraz wiele innych produktów pochodzi z hodowli ekologicznych - tłumaczą bielscy ekolodzy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama