Posłowie poszukują strefy bezpieczeństwa

  Posłowie poszukują strefy bezpieczeństwa

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Posłowie z komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy nie wiedzą, jak przesłuchać funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy weszli do domu byłej posłanki SLD, by ją zatrzymać, i prowadzili śledztwo w sprawie korupcji w handlu węglem.
  Kancelaria Sejmu nie daje gwarancji, że dane identyfikacyjne agentów, w tym ich wizerunek, zostaną utajnione, skoro komisja zamierza przeprowadzić transmisję telewizyjną z ich przesłuchania. W gmachu Sejmu nie ma ani technicznych możliwości, ani aż tak bezpiecznej strefy, która pozwoli zachować anonimowość świadków.

  - ABW zgłaszała te zastrzeżenia co najmniej pół roku temu i prezydium komisji nie uczyniło nic, by im zaradzić. Kolejny miesiąc marnujemy czas i publiczne pieniądze - mówi Wojciech Szarama (PiS).
  Ostatni raz komisja obradowała 11 grudnia ub. roku i od tego czasu postępowanie ani drgnęło. Wówczas posłowie zakończyli pierwszy etap prac - przesłuchanie prokuratorów, którzy zdecydowali o zatrzymaniu Blidy, prowadzili śledztwo w sprawie korupcji lub je w jakiś sposób nadzorowali. Wezwano w sumie 18 prokuratorów z Katowic oraz Prokuratury Krajowej w Warszawie. - Powiedzieli to samo, co wcześniej w łódzkiej prokuraturze, że nie było żadnych nacisków w tej sprawie - twierdzi poseł Szarama.

  Drugi etap prac sejmowej komisji obejmował właśnie przesłuchanie 7 agentów ABW. Planowano ich wezwać już styczniu br. Tymczasem właśnie wtedy Kancelaria Sejmu poinformowała o przeszkodach i technicznych, i prawnych: "Przesłuchanie świadka, którego dane identyfikujące, jak również dane mogące doprowadzić do jego identyfikacji, podlegają najwyższej przewidzianej prawem ochronie, nie może odbywać się w trakcie niezamkniętego posiedzenia komisji poza wyznaczonymi strefami bezpieczeństwa. Z tych samych względów wykluczona jest transmisja telewizyjna takiego przesłuchania". Komisja nie chce się z tym zgodzić. - Chcemy przesłuchać agentów publicznie, przy udziale kamer telewizyjnych, ale przy zagwarantowaniu im anonimowości tak, jak zachowane zostają dane świadka in cognito w procesie karnym - mówi poseł Marek Wójcik (PO). - Komisja nie może zrezygnować ze swojej podstawowej zasady - jawności obrad. Mamy jednak kłopot, jak to zrobić od strony technicznej.

  Kancelaria Sejmu podpowiada, że takie przesłuchania mogłyby się odbyć w siedzibie ABW, gdzie są i odpowiednie pomieszczenia, i środki techniczne do przesłuchania świadka anonimowego, którymi parlament po prostu nie dysponuje. - Przewodniczący komisji Ryszard Kalisz rozmawia z ABW na ten temat. Sądzę, że do przesłuchań mogłoby dojść najwcześniej w ostatnim tygodniu lutego lub w marcu - dodaje poseł Wójcik.

  Wojciech Szarama domniemywa, że opóźnienia są po to, by zintensyfikować przesłuchania świadków dopiero przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wówczas komisja może stać się orężem w walce wyborczej.

  Jak wiadomo, Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości, będzie kandydował na europosła. Jest też pewne, że stanie przed komisją śledczą w trzecim etapie jej prac, planowanych teraz na maj-czerwiec.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez nerwów

   Tonino (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nie denerwujcie się panowie agenci (oficerowie).Będziecie się denerwować za kilkanaście lat , jak stracicie swoje emerytury.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no nie...

   js (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Idiotko Semik, nie jesteśmy agentami, tylko OFICERAMI. Agentem to możesz być ty lub koledzy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama