Gmina najpierw zaopiekowała się dworkiem, a teraz...

  Gmina najpierw zaopiekowała się dworkiem, a teraz uporządkuje park

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gmina Janów poszukuje funduszy na kontynuowanie prac zabezpieczająco-remontowych w dworku Krasińskich w Złotym Potoku, przejętym na garnuszek samorządu od Muzeum Częstochowskiego.
  Janowianie cenią sobie wprawdzie splendor, wynikający z faktu, że posiadają jedyne muzeum gminne w całym regionie, lecz wymaga ono dużych nakładów.

  - Po raz pierwszy konstruowaliśmy budżet przy założeniu, że musimy znaleźć około 200 tysięcy złotych na bieżące utrzymanie placówki. Można powiedzieć, że dopiero wszyscy uczymy się, co to znaczy mieć u siebie muzeum. Przyznam się, że wcześniej zakładałem nieco niższe koszty - nie ukrywa Adam Markowski, wójt gminy Janów.

  Bardzo dużo udało się już zrobić - przede wszystkim naprawiono dziurawy dach dworku, chroniąc budynek przed przenikaniem wilgoci. Zaangażowano fachowca w dziedzinie muzealnictwa - Andrzej Kuźma został dyrektorem placówki.

  Wiosną wykonany zostanie wygodny podjazd do dworku. Gdyby udało się pozyskać fundusze pozabudżetowe, można byłoby pomyśleć o zagospodarowaniu poddasza dworku.

  Nadawałoby się idealnie na pomieszczenia magazynowe, ponieważ teraz nie ma gdzie przechowywać sporych zbiorów dzieł twórców z janowskiej gminy, zgromadzonych przez gminę na przestrzeni kilkunastu lat.

  Gmina stara się też dbać o najbliższe otoczenie muzeum, choć park wokół pałacu Raczyńskich leży w gestii starostwa powiatowego. Nie ma ono jednak pieniędzy nawet na bieżące remonty, dlatego całość środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska zostanie wykorzystana na uporządkowanie parku. Wprawdzie to zaledwie 3500 złotych, lecz cenny starodrzew, pochodzący jeszcze z czasów świetności dóbr złotopoto- ckich, między innymi zakwalifikowane do pomników przyrody lipy i dęby, został bardzo zaniedbany i wymaga natychmiastowej interwencji.

  Starostwo tego nie zrobi, bo w tej chwili nie ma pieniędzy nawet na drobny remont samego pałacu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama