Ślązak lipy nie lubi

  Ślązak lipy nie lubi

  Henryka Wach-Malicka, BUS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kazimierz Kutz kończy dziś 80 lat. Wielu ludziom wydaje się to zupełnie niemożliwe, choć przecież Szacowny Jubilat metryce nie zaprzecza.
  My twierdzimy z całym przekonaniem, że jest to najmłodszy osiemdziesięciolatek w Polsce.

  Piękny osiągnął wiek, ale Panu Kazimierzowi daleko do pozy sędziwego, spokojnego i niezaangażowanego w cudze kłopoty emeryta. Jest Kazimierz Kutz wielkim artystą i mądrym człowiekiem, ale jest też swoistą Kutz-Instytucją, której ludzie ufają.

  Wymyślone kiedyś hasło "Kutz to móc" nie straciło do tej pory nic na aktualności.
  Równie prawdziwe dla Niego jest określenie Król Kazimierz Wielki, wymyślone przez nas na użytek urodzinowy. Duchem wielki. Umysłem wielki. Wielki mądrością Ślązaka i Polaka, królującego nam od tylu dziesięcioleci.

  "Niezależnie z jakiej perspektywy opowiadać życie Kazimierza Kutza - filmowca, pisarza, producenta, zawsze będzie to opowieść o człowieku zdobywającym dla siebie wolność" - napisał ostatnio o Nim "Tygodnik Powszechny".

  W wydanej przez krakowski Znak na Jego obecny geburstag (co po śląsku znaczy urodziny) książce biograficznej Aleksandry Klich "Cały ten Kutz" znajdziemy między innymi rozmowę o starości: "Ja mam to szczęście, że swoją starość spędzam w biegu i obiegu myślowym. Mogę poświęcać więcej czasu niż w młodości na refleksję, lektury, rozmowy. Dzięki temu trzymam swoje życie wewnętrzne na własnym cynglu".

  Nie ma przesady w żadnym z tych określeń.

  Z całego serca życzymy więc Panu Kazimierzowi, żeby zdrowie Mu dopisywało i nigdy nie zabrakło Mu ludzkiej życzliwości.

  I takie mamy tylko dla siebie małe życzenie - żeby wrócił też do pracy artystycznej, bo brakuje nam Jego nowych filmów i spektakli. Doceniamy Kutza-polityka, szanujemy Kutza-społecznika, ale wielbimy ponad wszystko artystę...
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kuc

   czyt. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

   to nie jest szacowny gosc.powinien wystapic w reklamie wazeliny

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama